Kasárna Karlín nebo BAR/ÁK. Jak v Praze ožívají prázdné domy a kdo za tím stojí?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
10.09.2018

Kasárna Karlín nebo BAR/ÁK. Jak v Praze ožívají prázdné domy a kdo za tím stojí?

Kasárna Karlín nebo BAR/ÁK. Jak v Praze ožívají prázdné domy a kdo za tím stojí?
V pátek 7. září proběhla v prostorách Kasáren Karlín první inspirativní konference Oživujeme prázdné domy, na které vystoupili zástupci oživených budov z celé České republiky. Protože nás tato tematika zajímá, nemohli jsme na páteční události chybět. Co všechno jsme se dozvěděli, a které pražské projekty se představily? Čtěte dál.

V pátek 7. září proběhla v prostorách Kasáren Karlín první inspirativní konference Oživujeme prázdné domy, na které vystoupili zástupci oživených budov z celé České republiky. Protože nás tato tematika zajímá, nemohli jsme na páteční události chybět. Co všechno jsme se dozvěděli, a které pražské projekty se představily? Čtěte dál.

Často je vídáme kolem nás a při pohledu na ně je nám smutno. Řeč je o chátrajících opuštěných budovách. Ne každému je ale tento problém lhostejný. Najde se mezi námi spousta aktivních lidí, kteří se s tím snaží něco dělat. Z výsledku se pak radují nejen „oživovatelé“, ale především návštěvníci nově zpřístupněných prostorů. Oživujeme prázdné domy je první konference, která svou tematikou propojila lidi z České republiky, aby se mohli s ostatními i mezi sebou navzájem podělit o své zkušenosti z práce na navracení života do míst, kde byste ho dříve jen těžko hledali. 

Projekt Prázdné domy možná znáte. Jedná se o tým lidí, který je přesvědčený o tom, že postavený dům nemá být prázdný. Dlouho jim vadilo, když chodili kolem chátrajících staveb a přemýšleli, co by se s tím dalo provést. Nejdříve ze všeho přišli s tím, že musí udělat průzkum a začali mapovat opuštěné budovy v Praze. Postupně rozšiřovali nejen svou databázi prázdných domů, ale také síť lidí, kteří je hledají. Do jejich databáze může totiž přispět svým „objevem“ každý. 

„Nikdo netuší, kolik chátrajících nemovitostí se ve městech nachází, protože žádná databáze nevyužívaných objektů dosud neexistovala. Naše současná databáze obsahuje u každého záznamu také archiv fotografií, historii budovy a její příběh. Pomocí filtru si můžete vyhledat, které prázdné budovy se nachází ve vašem okolí. Pokud máte o toto téma zájem a chcete zažít trošku toho dobrodružství, přidejte se na některou z našich vycházek,“ říká jeden ze zakladatelů projektu, Petr Zeman.

Prázdné domy ale netvoří jen databázi chátrajících staveb. Snaží se hledat příčinu stavu domu a následně pak komunikovat s vlastníky. Bojují proti účelovému chátrání budov a upozorňují na zdlouhavé soudní spory. Protože nejlepším příkladem jsou úspěšné případy, kdy se podařilo chátrající dům zachránit, zveřejňují také případy a snaží se motivovat ostatní k podobným aktivitám. 

Chcete jim pomoci? Koukejte se kolem sebe a přidávejte objekty do databáze. Pokud máte k již existujícímu záznamu další informace nebo fotografie, přidejte je do karty objektu. Máte možnost být u vzniku jedinečného archivu zajímavých míst, která už možná brzy nemusí existovat, ale rozhodně by neměly být zapomenuty. 

Nadace VIA není prvoplánově „oživovatelem“, ale podporuje ty, kteří se chtějí aktivně podílet na zlepšování života ve svém okolí. Za 21 let svého působení mají za sebou více než 4 000 úspěšných projektů. Jen za loňský rok investovali 14 000 000 Kč do realizace projektů, mezi kterými nechybí ani proměny opuštěných domů. „Trápila nás občanská pasivita. Naše nadace má proto za hlavní cíl zapojit lidi do aktivního života, ve kterém se zajímají o dění v místě, kde žijí,“ říká Pavla Jenková, jedna z mluvčích Nadace VIA. 

Chcete proměnit veřejné prostranství ve vašem městě, oživit veřejný prostor nebo organizovat sousedské slavnosti? Neváhejte se obrátit o pomoc na Nadaci VIA. Jejich podpora není prvoplánově finanční, ale jedná se především o individuální konzultace na míru nebo pomoc při žádosti o grant. Naučí vás, jak využívat místní zdroje v rámci vaší komunity. 

„Od Nadace VIA můžete získat také finanční částku jako příspěvek na váš projekt. Jedná se ale o takovou první injekci. Chceme ostatním předat naše zkušenosti a naučit je zajišťovat si finance sami. Peníze získáváme od individuálních a firemních dárců – ročně se tato částka pohybuje kolem 7 miliard korun. Proto všem říkáme, nebojte se žádat o peníze. Těch, kdo vám chtějí pomoci, bývá hodně. Stačí se jen zeptat,“ říká Kamila Kovačíková, jedna z mluvčích Nadace VIA. 

Pokud chcete některý projekt podpořit, udělejte tak na darujme.cz

Kasárna Karlín

Při představování oživených budov nechyběl ani zástupce místa, ve kterém konference probíhala. Matěj Velek – jméno, které je a zůstane s prostorem Kasáren Karlín spojeno. Kasárnám dlouho hrozila privatizace, ale nakonec se od ní upustilo. V současné době spadají kasárna pod Ministerstvo spravedlnosti a v areálu má vzniknout justiční palác. Do té doby se však Matějovi a jeho týmu podařilo získat do pronájmu novou budovou i prostor před ní a přilákat sem spousty nadšených návštěvníků nejen na letní kino, beach volejbal a kávu, ale také na zajímavé přednášky, besedy a další aktivity. 

Matěj je hlavním produkčním Kasáren Karlín, ale za vznikem celého konceptu kulturního a společenského centra stojí nezisková organizace Pražské centrum z. s. S myšlenkou dočasného využití areálu bývalých kasáren Matěje oslovil místostarosta Prahy 8, Petr Vilgus. Začalo řešení s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem, který nápad podpořil a předal věc úředníkům ministerstva – pak teprve narazili. 

Nedařilo se jim přesvědčit je o tom, že jsou jejich úmysly „čisté“. Neustálé pochyby úředníků je vracely stále zpět. Nakonec zapůsobila jejich dobrá pověst a zkušenosti s otevřením kulturního centra v Nákladovém nádraží Žižkov. Po téměř ročním vyjednávání smluvních podmínek skutečně podepsali smlouvu, která je zatím platná do roku 2020.

Od března 2017, kdy zde začali pracovat, odtud odvezli 150 tun odpadu. Zpřístupnili nádvoří, na kterém byla spousta drátěných plotů. Na místě původní benzínové pumpy vzniklo hřiště na beach volejbal. Je potřeba zmínit, že veškeré počáteční investice platili pouze z osobních prostředků, které měl Matěj se ženou. Hlavním zdrojem jejich příjmů je v dnešní době hlavně provoz kavárny, baru a dalších občerstvení. 

Je to nejkrásnější věc, která se dá zažít. Myslím, že staré domy se mají opravovat. To, že jsme k tomu dostali příležitost, je světová věc a nikdy bych neměnil,“ zakončil svou prezentaci Matěj Velek.  

BAR/ÁK

BAR/ÁK si správně vybavujete z naší Horké stopy. Pokud jste článek ještě nečetli, tak ho najdete tady. Za jeho vznikem stojí spolek Divoké matky, který už má bohaté zkušenosti nejen s provozováním vlastní kavárny v Karlíně, ale také s oživováním pražských veřejných prostor. Mezi jejich nejznámější projekt patří Léto Pod Viaduktem, kdy ve spolupráci s architektonickým studiem CCEA Moba dokázali nahradit vraky aut a nelegální parkoviště pod Negrelliho viaduktem za místo s kavárnou, hřištěm na beach volejbal a tanečním parketem.

Divoké matky jsou známé svou podporou komunitního života v Karlíně. Pořádají divadelní představení, kurzy, koncerty i přednášky. Za celou dobu jejich působení už je s jejich jménem také spojeno znovuoživování zapomenutých míst v okolí. Přesně o to se od letošního července snaží v ulici Za Poříčskou bránou, kousek od výstupu ze stanice metra Florenc. 

Dvůr BAR/ÁKu v současné době funguje jako dvorek, plácek, bar v garáži, zahrádka uprostřed pavlačí, kavárna, taneční parket i pódium pro umělce. Magistrát hl. města Prahy financuje rekonstrukci vnitřních prostor domu, kde pak bude fungovat kavárna s galerií. V BAR/ÁKu probíhají nejrůznější workshopy, které se zatím pořádají venku, ale po rekonstrukci budou probíhat také uvnitř. Počítá se se speciálním prostorem pro tvořivé dílny, kde nebude chybět ani keramický kruh. 

 

Co říkáte na oživování chátrajících domů vy? Lákalo by vás vyrazit na nějakou vycházku s průvodci z Prázdných domů? Napište nám do komentářů. 

 

   Fotografie: pro city-dog.cz Anežka Svobodová.