Jak bydlí: Zuzka Vachová & Martin Hofman z Kavárny co hledá jméno
City-Dog.cz | pražský žurnál
1
26.01.2018
Jak bydlí

Jak bydlí: Zuzka Vachová & Martin Hofman z Kavárny co hledá jméno

Jak bydlí: Zuzka Vachová & Martin Hofman z Kavárny co hledá jméno
Když máte vkus a baví vás k věcem přistupovat kreativně, máte možnost z vašeho obydlí vytvořit výjimečně osobité místo. Teorie dobrá, ale jak na to v praxi? Inspirujte se Zuzanou Vachovou a Martinem Hofmanem, kteří společnými silami přetvořili původně omšele vyhlížející byt na nadčasově stylový a praktický příbytek, do kterého se každý nově příchozí zamiluje na první pohled. 

Když máte vkus a baví vás k věcem přistupovat kreativně, máte možnost z vašeho obydlí vytvořit výjimečně osobité místo. Teorie dobrá, ale jak na to v praxi? Inspirujte se Zuzanou Vachovou a Martinem Hofmanem, kteří společnými silami přetvořili původně omšele vyhlížející byt na nadčasově stylový a praktický příbytek, do kterého se každý nově příchozí zamiluje na první pohled. 

Byt Zuzany Vachové, manažerky oblíbeného a snad opět brzy otevřeného podniku Kavárna co hledá jméno, a jejího přítele Martina Hofmana se nachází v pražských Nuslích. 

„Příliš si nepotrpíme na „katalogový nábytek“ a raději dáváme přednost osobitějším kouskům, i když je to delší proces, než nakoupit vše v jeden den a doma to pak smontovat. Třeba postel je vyrobena na míru ze dřeva a na rošty byly použity dřevěné podhledy z původní kuchyně, které bychom jinak vyhodili, a tak jsme je raději „zrecyklovali“. Díky tomu vznikly nejen originální rošty, ale také velký a snadno přístupný úložný prostor.“

Celému bytu vévodí pastelově žlutá a mátově zelená, které se svými odstíny krásně pojí s vybavením bytu. Ten tak působí moderně a retro zároveň. „Baví nás vymýšlet nové věci a kombinovat současný nábytek se starým, kterému se tak dá vdechnout nový život. Třeba konferenční stolek jsme pořídili ve vetešnictví za 100 Kč a komodu od jedné paní z Liberce za 150 Kč. Stačil nátěr, výměna pantů a úchytek a rázem je z nich zbrusu nový designový kousek.“

Před rekonstrukcí

„Byt jsme získali výměnou za menší byt v novostabě na periferii Prahy pomocí inzerátu. Původní řešení se nám vůbec nelíbilo, bylo tu přibližně 6 druhů obkladů, kachliček, podlah atd., ale zamilovali jsme se do výhledu, lokality a původních dveří se zárubněmi ze 40. let. A tak jsme se, ač v pronájmu, odhodlali pro rekonstrukci, abychom byt přizpůsobili našim představám."

Jak byt vypadal v původní stavu se můžete přesvědčit sami.

Ložnice

Dnešní zrekonstruovaná ložnice působí útulně a vzdušně, jak decentně zvolenými barvami na stěnách, tak minimem originálních věcí, které se v ní nacházejí. „Přítel původně prosazoval růžové stěny, ale nakonec jsme se shodli na fialové. I tady jsme využili věcí, které původně nebyly zamýšlené jako nábytek. Noční stolky jsou bukové špalky, nástěnka na fotky a suvenýry na zdi je z pletiva na králíkárnu přestříkaného měděnou barvou a úložný prostor na ložní prádlo je lodní kufr Zuzčiny německé prapratety, s nímž cestovala už před 2. světovou válkou.“ 

 

 Kromě postele na míru se v ložnici nachází ještě další součást vyrobená na zákazku: šatna. „Otevřená šatna vznikla příčkou, kterou jsme nechali postavit při rekonstrukci. Nevýhodou trochu je, že musí být stále uklizená a každá věc musí mít své místo, protože pohozené věci do ní prostě nezavřete.“  Díky vzniklému prostoru se sem přehledně vejde plno věcí, třeba Zuzčina sbírka slunečních brýlí. Navíc je v šatně použito osvětlení na fotobuňku, která místnost ještě vylepšuje oproti klasické skříni a dodává jí na komfortnosti. 

 

 Obývací pokoj

Zasadní změna oproti původnímu vzhledu bytu je vidět v obývacím pokoji, kde byla podlaha novými nájemníky zalita betonem, čímž vznikl jednotný a velmi unikátní povrch. „Velkým plusem je, že na takové podlaze není vidět každé smítko a snadno se udržuje.“ 

Každá část této místnosti má svůj zajímavý původ. Od konferenčního stolku a komody z vetešnictví za pár korun, které Zuzka s Martinem vlastnoručně barevně „zrekonstruovali“, úchyty z Butlers, až po stropní svítidlo, které se skládá z březové větve, kterou si pár dovezl ze Šumavy, a retro žárovek. Novými kousky jsou pohovka značky Nejfuton, ikonická stojací lampa v retro stylu, koberec, který je (jako jedna z mála věcí) z obchodního řetězce Ikea, a dataprojektor, který je skvělou alternativou k televizi. Křeslo od Jindřicha Halabaly, které celému prostoru dominuje, získali jen za odvoz a nechali si jej zrenovovat čalouníkem, který čalouní nábytek i pro Kavárnu co hledá jméno. 

 

Nepřehlédnutelný samostatný obrázek na stěně ze špejlí a barevných papírů byl společným nápadem a výtvorem Zuzky a Martina. Autorský je také obraz položený u dveřních rámů, který malovala tříletá Jasmína, dcera Lény Brauner.

Kuchyň

Velká část rekonstrukce se podle Zuzky týkala právě kuchyně. „Původně tu byly nepřílíš vkusné a zašlé kachličky, které jsme vyměnili za praktické omyvatelné desky Oresi, a linku jsme si přetřeli na černo. Kožené úchytky jsem si vyhlédla na Pinterestu a zjistila, že je nově prodává Ikea. Co se nádobí týče, jíme na šedých a růžových talířích. Mou láskou jsou retro skleničky, které jsem sehnala v Kolbence a především kuchyňský robot KitchenAid, který jsem dostala od Lukáše a Kuby, majitelů Kavárny co hledá jméno, abych mohla péct od rána do večera.“ 

Koupelna

Původní koupelna byla standardně kachličkovaná se zástěnou na vaně a zrcadly na zdech, ale všechny obklady nahradil Zuzkou a Martinem oblíbený beton. Jen skříňka zůstala, ta dostala nové úchyty. Díky sušičce se v celém bytě méně práší a stala se téměř nejnepostradatelnějším spotřebičem domácnosti. 

Chodba

Prostorná chodba kromě samostatného záchodu skrývá i další zásadní součásti bytu: chladnou spíž pro potraviny a úklidovou místnost.

 

Od rekonstrukce sice uběhl rok a půl, ale jak tvrdí Zuzka, stále je co zlepšovat. „Do budoucna bych si přála elegantně zakrýt trubky bojleru v koupelně a hlavně si nechat vyrobit knihovnu s vyklápěcím psacím stolem v jednom. Tu mi slíbil vymyslet kamarád a truhlář Jiří Korec, který pro Kavárnu co hledá jméno vyrobil všemi milovaný bar z padlého stromu.“

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz.