Jak bydlí: Hanuš Lamr s rodinou
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
27.04.2018
Jak bydlí

Jak bydlí: Hanuš Lamr s rodinou

Jak bydlí: Hanuš Lamr s rodinou
Když jsme dostali pozvání k Lamrovým, nemohli jsme se dočkat. Bylo nám jasné, že byt šperkaře Hanuše a jeho ženy Zlatky bude mít rozhodně nezaměnitelný půvab. A také jsme se nespletli. Pojďte s námi nahlédnout do jejich vršovického bytu, kde žijí se svými dvěma dětmi.  

Když jsme dostali pozvání k Lamrovým, nemohli jsme se dočkat. Bylo nám jasné, že byt šperkaře Hanuše a jeho ženy Zlatky bude mít rozhodně nezaměnitelný půvab. A také jsme se nespletli. Pojďte s námi nahlédnout do jejich vršovického bytu, kde žijí se svými dvěma dětmi.  

Vršovický činžovní dům, který pochází z dob Rakouska-Uherska, prošel poměrně nedávno celkovou rekonstrukcí. „Byl to developerský projekt a byty se rozprodávaly už v průběhu rekonstrukce. To byla obrovská výhoda, protože jsme do výsledné podoby mohli naštěstí zasáhnout a vše upravit dle našeho vkusu.

Předtím jsme léta bydleli ve Strašnicích, ale když se nám narodily děti, do strašnického bytu jsme se už zkrátka nevešli. Vršovice jsme měli vždycky moc rádi a konkrétně ulicí, kde dnes bydlíme, jsme často jezdili na procházky s kočárem. V životě by nás ale nenapadlo, že tu budeme bydlet.“

Byt je dispozičně řešen jako 2+1. Z chodby jsou na jedné straně dveře do ložnice, na straně druhé pak do kuchyně, která je zároveň spojena s obývákem. Hned vedle je dětský pokoj. 

Kuchyně a obývací pokoj

„Kuchyně se nám v původním developerském návrhu ani trochu nelíbila, a tak jsme si ji zkrátka navrhli sami tak, aby nám co nejvíce vyhovovala. Celá je v bílé barvě v kombinaci se světlým dřevem. Protože zabírá vlastně celý prostor až ke stropu, nechtěli jsme jednoduchou linii rušit ani úchyty. No a aby to nebylo tak strohé, doplnili jsme ji o smalty, které dělal můj táta (malíř Aleš Lamr, pozn. red.).“

„Ty smalty jsme měli už v minulém bytě a rozhodně jsme je tam nechtěli nechat. Tak jsme je odlepili a máme je i teď ve Vršovicích. Mají jednu obroskou výhodu. Když vaříte a náhodou vám něco vystříkne, není to vůbec vidět (smích).“

Z obýváku jsou i dveře na balkón, který je sice malý, ale na posezení u kávy bohatě stačí. Navíc jsou před domem vzrostlé stromy, a tak v podstatě přímo koukáte do zeleně. Dalo by se říct – ideální stav.

Jen co jsme usedli v obýváku ke stolu, dostali jsme výbornou kávu a ještě teplé buchty. Ty byly tak vynikající, že jsme se hned museli zeptat, kam pro ně. A protože jsme hodní, podělíme se i s vámi. Pokud toužíte po opravdových moravských koláčích, musíte pro ně do Žitomírské ulice k panu Doležalovi.

Když jsme posnídali a zvedli hlavu, zaujala nás trojkombinace objektů nad námi. „Ten štuk je původní. Sami jsme si ho oškrabali a zrestaurovali. Bylo nám líto ho nezachovat. Máme rádi, když si můžeme zvolit různé typy osvětlení. Tohle původní má takovou teplou žlutou barvu. Oproti tomu skleněný lustr zas svítí studeně.“ Nás ale popravdě nejvíce zajímala ta dekorace z listí. „Tyhle hnízda jsem dělal už jako malý kluk. Každý rok jsem si nasbíral listí a vytvářel různá hnízda. Když jsem dospěl, nebyl na ně čas. To se změnilo, až když přišly děti. Teď děláme hnízda zase každý rok všichni společně.“

Pokud vás zaujaly polštáře, věřte, že v tom nejste sami. Hned nás napadlo, že to budou nejspíše portréty majitelů. „Ty polštáře dělala Zlatka. Měl jsem tenkrát trochu jiný účes, ale jinak je podoba hodně věrná.“ A my nemůžeme, než souhlasit.

Dětský pokoj

„Je pravda, že dětský pokoj teprve čeká na svoji finální verzi. Děti máme dvě, a tak přemýšlíme, jak prostor co nejlépe využít, aby každý měl co nejvíce soukromí. Od táty jsme dostali obrovský paravan, který bychom tu nějak rádi využili. Ale zatím ten nápad nepřišel, tak to necháváme odležet.“

Ložnice

„Obraz nad postelí jsme dostali jako svatební dar od mého táty. No a ty brouci naproti jsou zase výtvor Zlatky,“ říká Hanuš. „Aby tu byla i moje stopa, nechal jsem se inspirovat původním štukem v obýváku a v dalších místnostech jsem ho kolem lustrů sám dovyrobil.“ Je zkrátka na první pohled poznat, že jde o umělecky založenou rodinu.

V ložnici má Zlatka i svojí malou dílnu. Kromě textilních dekorací se věnuje i vyšívání. Při své tvorbě se hodně inspiruje přírodními motivy. Stejně to má i Hanuš při výrobě šperků. Často je proto uvidíte vystavovat společně, kdy dílo jednoho skvěle doplňuje dílo toho druhého.

 

Koupelna

V tomhle bytě nás nadchla každá místnost, a tak je celkem jasné, že ani koupelna nebyla výjimkou. Hodně nás zaujaly vestavěné skříňky, které mají v celém bytě stejnou podobu. Je to takový jednoduchý spojovací prvek, který dodává bytu jistou ucelenost. Skříňky jsou super, ale co nás opravdu nadchlo, byla stará „zrezivělá“ skříň vedle vany. „Koupili jsme ji v bazaru. Nejspíš stála někde venku na zahradě, kde na ni pršelo. Nám se ale líbí taková, jaká je, a tak jsme se rozhodli, že ji nebudeme ani leštit.“ No a my s Hanušem musíme stoprocentně souhlasit. 

Když jsme od Lamrových odcházeli, změnilo se trochu světlo a chodby uvnitř domu byly najednou úplně jiné. Byli jsme z toho tak nadšení, že jsme vám museli vyfotit i vchodové dveře a kousek chodby. Chodit tudy každý den musí být paráda. 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz.