Jak bydlí: Marketingová konzultantka Alena Gregorová a její čtyřnohá spolubydlící Emma
City-Dog.cz | pražský žurnál
1
09.03.2018
Jak bydlí

Jak bydlí: Marketingová konzultantka Alena Gregorová a její čtyřnohá spolubydlící Emma

Jak bydlí: Marketingová konzultantka Alena Gregorová a její čtyřnohá spolubydlící Emma
Jak se bydlí na Vinohradech se psem? Krásně! Navštivte s námi zrekonstruovaný byt marketingové konzultantky Aleny Gregorové, která tu bydlí se svou čtyřnohou spolubydlící – zlatým retrívrem Emmou. Zjistíte, jak efektivně využít prostor, aby vám vznikl pokoj pro hosty, ale také, že se vyplácí hledat nevyužité poklady třeba u (pra)prarodičů.

Jak se bydlí na Vinohradech se psem? Krásně! Navštivte s námi zrekonstruovaný byt marketingové konzultantky Aleny Gregorové, která tu bydlí se svou čtyřnohou spolubydlící  zlatým retrívrem Emmou. Zjistíte, jak efektivně využít prostor, aby vám vznikl pokoj pro hosty, ale také, že se vyplácí hledat nevyužité poklady třeba u (pra)prarodičů.

Kdo z vás alespoň na chvilku nesnil o bytě na Vinohradech? My tedy ano a přiznáme se bez mučení, že jsme byli moc rádi, když nás k sobě domů pozvala marketingová konzultantka Alena Gregorová, která má krásně zrekonstruovaný byt právě v této pražské čtvrti. Podívejte se s námi, jak se dají citlivě kombinovat moderní kousky s úlovky z antiku a po babičce.

„Baví mě dávat život starším věcem a vlastně celý tento byt byl takový můj projekt. Od počáteční rekonstrukce, která byla opravdu rozsáhlá, až po postupné ladění detailů nebo sbírání zajímavých kousků nábytku. Při zařizování bytu jsem myslela hlavně na to, jak rozumně využít celý prostor tak, aby to bylo pohodlné nejenom pro mě, ale i pro mého psa Emmu.“

V Alenině bytě na Vinohradech najdete perfektní kombinaci tradičního nábytku a bytových doplňků, které si můžete sami pamatovat z domácností vašich babiček, ale i ty modernější, třeba z Ikey. „Ráda kombinuju starší věci s novými, takhle dostanete do bytu trošku té hravosti, kterou přece jen všichni občas potřebujeme.“

Před rekonstrukcí  nelekněte se

„Na byt jsme narazili asi před 5,5 lety s mým bývalým přítelem a byla to jedna velká náhoda. Našli jsme inzerát, ve kterém bylo několik rozmazaných a popravdě dost otřesných fotek, což asi hrálo v náš prospěch. Byli jsme skoro jediní zájemci a sama ani nevím, co nás dokopalo k tomu, jít se na něj podívat. Každopádně, když jsem byt viděla naživo, věděla jsem, že tu bude hodně práce, ale že to půjde. Navíc majitel poměrně spěchal na prodej bytu, což nám nahrálo do karet a šli jsme do toho."

Podívejte se, jak vypadal vinohradský byt ještě před rekonstrukcí. Od současného stavu je jeho tehdejší podoba opravdu hodně vzdálená. To, co se tu ale dalo zachovat, Alena zachovala. Třeba parkety, které na první pohled vypadaly, že se budou muset kompletně vyměnit. „Nakonec jsem kontaktovala parketáře, kteří mě ujistili, že parkety stačí obrousit a nalakovat a výsledek dopadl skvěle."

Ložnice a obývací pokoj

Protože jsou všechny pokoje hodně prostorné, Alena má ložnici a obývací pokoj 2 v 1. Díky tomu jí vznikl samostatný pokoj, který využívá jako pracovnu i jako pokoj pro hosty. Jednotným prvkem všech místností je bílá výmalba. Ta je v ložnici/obýváku ještě doplněna o část stěny vedle dvoukřídlých dveří, která je natřená na černo. „Černá stěna byla takový můj kreativní projekt. Nechtěla jsem mít v pokoji žádnou klasickou motivační nástěnku. Nakonec jsem vymyslela takový  celoroční stromeček plný vzpomínek, věcí, lidí a míst, které mám ráda."

Alena se tu nebála pohrát si také s nápisy na stěnách. Nad její postelí najdete místo nějaké tradičního obrazu velké G. „V bývalé práci jsme často připravovali různé akce a mně bylo pokaždé líto, jak to všechno bylo jen na jednorázové použití. Když to bylo možné, snažila jsem se najít pro věci, které by se jinak vyhodily, nějaké jiné místo. Ať už na další akci, nebo jsem je zrecyklovala a využila třeba jako motivační nápis."

 

Dřevěný stoleček na skleničky je z antiku a byl to dárek k Vánocům. „Je vidět, že moji blízcí mě už dobře znají a vědí, že takovéhle dárky mi udělají největší radost." Většina broušených skleniček, ale také vázy jsou po Alenině babičce. Stolek spolu s bílou komodou logicky oddělují ložnicovou část od té obývákové, kterou tvoří velká pohovka s polštáři. Pokoj je útulný a přitom hravý, každá věc tu má své vlastní místo a dotváří celkovou atmosféru.

 Pracovna a pokoj pro hosty

Momentálně je pracovna využívána spíše jako pokoj pro hosty, protože tu dočasně bydlí Alenin bratr. Nechybí tu ale velký pracovní stůl, zarámované plakáty, pokojovky na retro květinovém stojanu, ani starodávný kosmetický stolek s židličkou. „To je další z mých úlovků, na který jsem narazila na chalupě u Prachovských skal. Náš známý ji tenkrát potřeboval vystěhovat a tento skvost měl skončit na smetišti. To jsem prostě nemohla dopustit, takže ho teď mám doma a opravdu ho používám dál."

Emma má v každém pokoji svůj oblíbený polštář. Ten měl prý být původně pro hosty na sezení, ale jak to tak bývá, kdo dřív přijde... Teď už jsou z nich Emminy pelíšky a přesouvají se podle nálady z místnosti do místnosti. 

V pokoji jsou také některé kousky z Ikey, kterým se Alena nijak nebrání, ale baví ji si je trošku vyšperkovat podle sebe. Šedivá komoda s úchyty vám možná bude připadat povědomá. Ona totiž původně nebyla šedivá, ale měla typický vzor světlého dřeva, a neměla úchyty - to všechno je výsledek kreativity majitelky bytu. 

Kuchyň

Velmi originálně Alena pojala i svoji kuchyň. „Ze začátku mě opravdu hodně lákala červená kuchyň, ale nakonec jsem se rozhodla pro něco, co se tak rychle neokouká. Přece jen je zrovna kuchyň místem, které nechcete předělávat každé dva roky, když vás přestane bavit." Bílá kuchyň s dřevěnou pracovní deskou je z Ikey, ale nechybí tady ani nádherný jídelní stůl po Alenině babičce, spousta plakátů, fotek, pozvánek z různých akcí a spací koutek pro Emmu. 

Místo obkladu za pracovní linku Alena použila barevnou otíratelnou tapetu. Stěny ve starém vinohradském bytě byly natolik křivé, že dávat sem jiný obklad by bylo poměrně složité. Tapeta byla ideálním řešením a navíc trošku splnila původní myšlenku „barevné kuchyně". Před rekonstrukcí bylo v kuchyni lino, které ale strhali a dostali se až na dřevěnou podlahu, kterou ještě natřeli na černobílo. „Bylo to takové provizorní řešení. Nechtěla jsem i kvůli Emmě řešit nějakou drahou podlahu, ale ta zebrovaná se všem líbí, tak se z provizoria stala dlouhodobá záležitost."

V Alenině kuchyni najdete také druhou sedačku se spoustou polštářů, která místnost hodně zútulňuje. „Na tenhle gauč jsme narazili ve výprodeji v Ikee. Protože mám obývák a ložnici dohromady, chtěla jsem mít kontakt s kamarády a rodinou, když přijdou na návštěvu a já připravuju něco v kuchyni. Takhle si můžou sednout i tady a povídáme si při vaření."

Vtipně je vyřešené také osvětlení v kuchyni – klasické žárovky jsou roztahané po místnosti podle potřeby a navíc s barevnými kabely. 

Koupelna

V koupelně vás okamžitě ohromí vana na nožičkách jako ze zámku. Možná vás ale překvapí, že se nejedná o sortiment z žádného drahého designového studia, ale o rodinné dědictví. Je to totiž vana po Alenině prababičce! „Tuhle vanu jsme měli kdysi na naší chatě. Byla celá rezavá a používali jsme ji na takové to venkovní oplachování zeleniny – klasika. Když jsme ale chatu vyklízeli, museli jsme se rozhodnout, co s ní, a tak jsem zakročila. Vyhledala jsem firmu, která se specializuje na renovování starých koupelnových van, a ti mi ji dali dohromady. Všechno proběhlo na místě, přímo v koupelně. Byl to několikahodinový proces, kdy použili takzvaný studený smalt a výsledek teď vidíte sami." Celá renovace vany nebyla nakonec ani tak drahá, protože vyšla cca na 4 000 Kč. 

 

Chodba

Z této prostorné chodby vedou dveře nejen do obou samostatných pokojů, do kuchyně, koupelny a na toaletu, ale jsou tu také dveře do spíže a do malé místnosti, ze které Alena udělala šatnu na oblečení. Najdete tu také koutek s pračkou, což je technické zázemí bytu. Prostoru vévodí masivní dřevěné zrcadlo, které dostala Alena k narozeninám a její rodina jí ho nechala vyrobit na zakázku. „Dlouho jsem si sem přála nějaké velké zrcadlo ze surového dřeva, tak se mi to splnilo." Jestli rádi jezdíte na kole a řešíte, kam s ním v pražských bytech, inspirujte se u Aleny. Ta má kolo zavěšené v chodbě nad vchodem na malou terasu. Pomocí systému lanek si ho může kdykoliv pohodlně stáhnout a jet na projížďku. 

Pokud se vám líbí styl, ve kterém si Alena zařídila svůj byt, inspirujte se jím. Koukejte kolem sebe. Možná se právě někdo z vašeho okolí chystá vyhodit něco, čemu můžete dát další život. 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie:  Anežka Svobodová pro city-dog.cz