Herectví se mi zalíbilo, ale jsem nohama na zemi a nepočítám, že je to napořád, říká Zdeněk Godla alias Franta z Mostu
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
13.06.2019
Rozhovor

Herectví se mi zalíbilo, ale jsem nohama na zemi a nepočítám, že je to napořád, říká Zdeněk Godla alias Franta z Mostu

Herectví se mi zalíbilo, ale jsem nohama na zemi a nepočítám, že je to napořád, říká Zdeněk Godla alias ...
Co je to štěstí? Jasně, muška jenom zlatá, to víme všichni. A co výhra v loterii? I to se řeší v nové české komedii.

Co je to štěstí? Jasně, muška jenom zlatá, to víme všichni. A co výhra v loterii? I to se řeší v nové české komedii.

Dveře kostela se rozletí a rozesmátá nevěsta s ženichem se zástupem rozjařených svatebčanů v zádech vybíhají do letního sluníčka. Vzduchem se line divoká cikánská hudba a létají panáky, svatební koláčky mizí v útrobách hostů, všichni se veselí a tančí, i vesnické babky se pohupují v bocích, artrózu vem čert… Když tu najednou se shůry pomalu snáší – nikoli anděl, ale kameraman. Pak se ozve „Stop“ a lehce křečovité úsměvy a hrané veselí střídají nefalšované srandičky vlastní provenience, úleva a v některých tvářích i únava. V Líšné u Berouna se totiž právě natáčí jedna z posledních scén nové české komedie o tom, co stane, když dva úplně obyčejní lidé vyhrají v loterii pořádný balík peněz... A hraje v ní i Zdeněk Godla.

Vypadá to, že jdete z role do role…

Zdá se. Aspoň momentálně je to tak.

Takže se cítíte být už skutečným hercem?

Ne, to ani náhodou. Já to beru prostě jako každou jinou práci.

Pořádně makat a otvírat hubu někde na place, to je přece jen rozdíl.

Ale té práce máte dost…

To jo, v podstatě skoro nic jiného nestíhám.

V jaké roli vás uvidíme ve filmu Štěstí je krásná věc?

Hraju Patrika, který dostal peníze od manželské dvojice hlavních hrdinů. Je to jejich kamarád a spadl do průšvihu, přišel o taxíka, čili o obživu. No a když jim vypráví ten svůj divoký příběh, Jana s Čendou mu pomůžou a dají mu peníze na nové auto. Patrik se potká s Čendou, když jde koupit prsten, on mu ho dá zadarmo, no a na oplátku mu pak ti manželé finančně vypomůžou. Protože vyhráli tu loterii a mají zlaté srdce.

To je pozitivní příběh, ve smyslu, že dobro ještě existuje. Myslíte, že to je ze skutečného života?

Proč ne? Podle mě se takové věci občas opravdu dějí.

Potkal jste třeba vy takové dobré lidi?

Když si to vezmete, tak jo. Potkal jsem Petra Václava, který mi hodně pomohl tím, že si mě vybral do filmu Cesta ven – a od té doby jsem herec!

Máte už nějaké další nabídky?

Mám. Teď se mi zrovna zase něco rýsuje, měla by to být komedie ve stylu Růžového pantera nebo Pane, vy jste vdova. A potom bych měl natáčet znovu s režisérem Petrem Václavem, historický film Il Boemo o hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi. V Itálii.

Takže pojedete na jih?

Ano, v červenci. Bude se natáčet v Janově. Beru to tak trochu jako dovolenou u moře, protože v Ordinaci v růžové zahradě, kde taky hraju, máme pauzu.

Máte pocit, že jste slavný?

Tak to mi nepřijde. Lidi mě sice poznávají, zdraví, chtějí autogram, ale to neznamená, že bych byl nějak slavný, ne?

Je herectví podle vás tedy úplně stejná práce jako někde těžce fyzicky dřít?

Tak stejné to není, makat a otvírat hubu někde na place, to je přece jen rozdíl. Když takhle někde děláte, šéf řekne ukliďte to tady všechno, celé pracoviště, nářadí, to je pořádná makačka. Tady si jen utřete slinu a je hotovo.

Zkrátka pohodička – ale jde asi o to, s kým natáčíte, ne?

To v každém případě. Musí to být dobrá parta, sednout si. Lidi, se kterými jsem točil teď, jsou skvělí, Honza Dolanský, Karel Zima a spousta dalších. To je prostě nádhera, když se to takhle sejde. Děláte srandičky, užíváte si to. To se nedá srovnávat jen tak s něčím.

A dá se tomu vůbec říkat práce?

Podle mě ne. Je to zábava, koníček. Mně se herectví zalíbilo, to ne že ne, bavilo by mě to dělat i dál, ale jsem nohama na zemi a nepočítám s tím, že je to napořád a že teď už budu celý život jenom natáčet. Nakonec ona mi ta manuální práce i chybí.

Ale vy pořád kutíte, opravujete, třeba doma, ne?

Samozřejmě, tam pořád něco dělám, to i teď. Momentálně mám rozdělaný celý byt, vzali jsme si nově 4+1, z čehož mám velkou radost, ale je tam spousta práce.

Děláte všechno sám?

Sám. Pro mě skoro žádné řemeslo a hlavně stavařina není problém. Umím zedničinu, podlahy, koupelny, dělám bytová jádra…

Takže vás nemusí tížit, kdyby z toho herectví jednoho dne přece jen sešlo?

Ne, vůbec. Když nebude, nebude. Docela rád se vrátím k tomu, co jsem dělal předtím.

Když se hned sedmý den natáčení režisér vybourá na motorce a skončí v nemocnici, je to smůla. Jenže když se ten film jmenuje Štěstí je krásná věc, nemá takové ošklivé slůvko na place co dělat! NAŠTĚSTÍ je režisér Tomáš Svoboda v pořádku, i když to odnesla zlomená klíční kost a osm přeražených žeber a museli ho operovat. NANEŠTĚSTÍ nemohl v natáčení pokračovat, ale ŠTĚSTÍ V NEŠTĚSTÍ bylo, že producenti filmu Pásek a Konyukov našli hned náhradu a nemohou si ji vynachválit; po zbytek předali velení do rukou režiséra Jiřího Nováka. Nezbývá než doufat, že tvůrci měli ŠŤASTNOU RUKU nejen při výběru režisérů, ale i hereckého obsazení – v hlavních rolích se představí Petra Hřebíčková a Karel Zima, dále například Jan Dolanský, Markéta Hrubešová, Marek Taclík, Ondřej Pavelka, Jiří Ployhar nebo Leoš Noha.

 

Fotografie: Eva Malúšová pro city-dog.cz