Konec března ve znamení Febiofestu. Co vás na něm letos čeká?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
08.03.2019

Konec března ve znamení Febiofestu. Co vás na něm letos čeká?

Konec března ve znamení Febiofestu. Co vás na něm letos čeká?
Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest také letos přinese to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie. Více než 150 filmů, 16 sekcí, 3 filmové večery spojené s gastronomickým zážitkem, nové filmy slavných režisérů i klenoty světového filmového fondu. Máte se na co těšit. 

Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest také letos přinese to nejzajímavější ze současné zahraniční i české kinematografie. Více než 150 filmů, 16 sekcí, 3 filmové večery spojené s gastronomickým zážitkem, nové filmy slavných režisérů i klenoty světového filmového fondu. Máte se na co těšit. 

Slavnostní zahájení letošního ročníku festivalu proběhne ve čtvrtek 21. března 2019 v pražském Obecním domě. Festivalové projekce budou ke zhlédnutí do 29. března v multikinech CineStar Anděl, CineStar Černý Most, v kině NFA Ponrepo a v Městské knihovně. Potom se Febiofest vydá do dalších regionů po celé republice. 

„Letos jsme se rozhodli naším zahajovacím filmem vzdát hold klasickému Hollywoodu a tomu nejlepšímu, co nám americký film nabízí. Jedná se o film Gentleman s pistolí režiséra Davida Lowery s Robertem Redfordem v hlavní roli,“ říká ředitelka programu Anna Kopecká.

Febiofest 2019 nabídne divákům šestnáct festivalových sekcí:  Asijský pohled, Central Park (sekce pro široké publikum), Centropa (nejnovější česká koprodukční tvorba), Classics (klenoty světového filmového fondu), Culinary Cinema (filmové projekce spojené s exkluzivními večeřemi), Docs (dokumentární filmy), Generace (sekce určená dětem a rodinám), Made in USA (nezávislá tvorba z USA), Masters (nové filmy slavných režisérů), Noční cirkus (projekce pro noční diváky), Nová Evropa (soutěžní sekce snímků nastupujících evropských filmařů), Ozvěny Balkánu, Panorama (nejzajímavější a nejúspěšnější festivalové filmy), Queer Now (sekce gay a lesbických filmů), Světla severu (filmy ze Skandinávie) a nově je do programu zařazena také sekce TV now (televizní a seriálová tvorba).

Jako každý rok Febiofest v Praze přivítá několik hostů. Mezi nimi bude například herec Peter Fonda, česká herečka Jiřina Bohdalová, dánský režisér Billie August, francouzský režisér Louis Garrel, fotograf Jan Saudek, herečka Rachel Jackson a mnoho dalších. 

Festival nabídne také letos netradiční, ale velice oblíbený zážitek, který propojuje kinematografii s gastronomií – Culinary Cinema. Milovníci kvalitního kuchařského umění by si neměli nechat ujít jeden ze tří tematických filmů (Tazzeka, Albert Adrià, génius v kuchyni, Velká žranice), po jejichž projekci bude následovat speciální večeře s menu vytvořeným k daným filmům. Menu připravili a uvaří uznávaní kuchaři z Gourmet Academy Filip Sajler, Lukáš Čížek a Martin Staněk. Kulinářské projekce proběhnou od 22. do 24. března.

V rámci festivalu se tým Febiofestu snaží podpořit také různé projekty – letos je tímto projektem Národní filmové muzeum NaFilm, které se otevřelo ve Františkánské zahradě v prostorách historického domu Mozarteum architekta Jana Kotěry. Tým složený z mladých kurátorů, architektů a vynálezců vytváří neobvykle hravé instalace, které nabízejí prostor pro vlastní tvořivost a fantazii. Zaměřují se hlavně na to, aby se návštěvníci nejen něco dozvěděli, ale aby to byl pro ně zároveň zážitek. Co všechno můžete v muzeu NaFilm vidět a vyzkoušet se dozvíte v našem článku zde

Febiofest  2019  nenechte si ujít 

21.–29. března Praha

Čtvrtek 21. 3.

Pelle dobyvatel (režie Billie August)

Švédští emigranti Lasse a Pelle, otec a syn, přijíždějí po smrti manželky a matky nalézt nový život do Dánska. Lasse už je starý a sežene pouze náročnou práci na farmě, kde příroda určuje běh roku. Příběh muže, který dokáže čelit životním překážkám, protože ho drží nad vodou láska jeho syna. První triumf režiséra Billeho Augusta, za který získal Zlatou palmu z Cannes i Oscara.

Kde: Cinestar Praha Anděl, 16:00

Pátek 22. 3.

Gentleman s pistolí (režie David Lowery)

Biografické drama vychází ze skutečných událostí a zachycuje Forresta Tuckera, zloděje a legendárního specialistu na útěky z vězení, jež mu vynášely obdiv veřejnosti a nesmiřitelnou nenávist policie. Svůj nejslavnější únik uskutečnil v sedmdesáti letech. V hlavní roli exceluje Robert Redford, přičemž jde o jeho poslední filmové angažmá před odchodem do důchodu.

Kde: Cinestar Praha Anděl, 19:30

Sobota 23. 3.

Velká žranice (režie Marco Ferreri) – Culinary Cinema

Dnes již kultovní snímek režiséra Marca Ferreriho vypráví metaforický příběh o čtveřici přátel, kteří chtějí spáchat sebevraždu naprosto nevídaným způsobem. Rozhodnou se, že se ují k smrti těmi nejvybranějšími pokrmy a lahůdkami. Dekadentní hostina ve starém domku na kraji Paříže je kritikou bezuzdného konzumerismu moderní společnosti a stejnou mírou se zde střídá vulgarita i poetičnost, kontroverze i intimita.

Kde: Cinestar Praha Anděl, 17:00

Neděle 24. 3. 

Mia a bílý lev (režie Gilles de Maistre) – vhodné pro rodiny s dětmi

Když se jedenáctiletá Mia přestěhuje s rodinou do Afriky, není z toho zprvu příliš nadšená. Vše se změní, když se na jejich farmě narodí bílý lev. Mia naváže s vzácnou šelmou jedinečný vztah, společně rostou a dospívají. Ve čtrnácti se však Mia dozví, že ho její otec prodal lovcům trofejí, a tak se rozhodne milovanou šelmu zachránit. Dobrodružný příběh z africké savany, natáčený po dobu tří let.

Kde: Cinestar Praha Černý Most, 15:00

Pondělí 25. 3.

Věrní nevěrní (režie Louis Garrel)

Louis Garrel si ve svém druhém celovečerním filmu zahrál hlavní roli muže, jehož svět se zhroutí poté, co ho opustí celoživotní láska. O deset let později se k němu vrací, ale přináší s sebou také šokující tajemství. Inteligentní romantická komedie se zlehka dotýká témat jako smutek, lítost, přitažlivost a věrnost. Garrel se podílel i na filmovém scénáři, který napsal spolu s renomovaným Jean-Claudem Carrièrem.

Kde: Cinestar Praha Anděl, 19:00

Úterý 26. 3. 

Nebe nad Berlínem (režie Wim Wenders)

Berlín, město rozdělené zdí a plné osamělých a nešťastných lidí, obývají také andělé, kteří se snaží nešťastným duším ulevit. Když ale anděl Damiel spatří provazochodkyni Marion, rozhodne se vzdát své nesmrtelnosti a poznat skutečnou lásku. Jeden z nejslavnějších filmů Wima Wenderse, za nějž získal Cenu za režii v Cannes, doprovází písně Nicka Cavea. Nová restaurovaná kopie.

Kde: Cinestar Praha Anděl, 20:00

Středa 27. 3.

Černý zápisník (režie Valeria Sarmiento)

Historické drama sleduje putování malého sirotka a mladé zdravotní sestry, kteří neznají pravdu o svém původu. Na cestě z Říma do Benátek a z Londýna do Paříže je na každém kroku sleduje italský kardinál. Nezvyklá dvojice postupně odhaluje temné vatikánské a versailleské intriky. Kostýmní romance je záměrně natočena velmi tradičními postupy a místy působí až hyperrealisticky.

Kde: Kino Ponrepo, 20:30

Čtvrtek 28. 3.

Vox Lux (režie Brady Corbet)

Náctiletá Celeste přežila střelbu na střední škole a o svém traumatu složila píseň, která z ní udělala přes noc superstar. Snímek ukazuje osmnáct let života obyčejné dívky, ze které se stala žena, matka a popová ikona. Filmový portrét teroristických útoků i masově zbožňovaných polobohů jednadvacátého století. V hlavní roli Natalie Portman zpívající původní skladby od hudebnice Sii.

Kde: Cinestar Praha Anděl, 16:00

Pátek 29. 3.

Stan a Ollie (režie Jon S. Baird)

Životopisné drama vychází z osudů snad nejslavnějšího komediálního dua, které vytvořili Stan Laurel a Oliver Hardy. Snímek mapuje nepříliš známé okolnosti poslední fáze jejich spolupráce a ukazuje příčiny, které vedly nejen k profesnímu rozkolu nerozlučné dvojice, ale také zasadily smrtelnou ránu jejich mnohaletému přátelství. Dokáže divadelní turné po poválečné Anglii vrátit vše do pořádku?

Kde: Cinestar Praha Anděl, 19:30

 

Kompletní program Febiofestu najdete zde

Vstupné a akreditace

Vstupné na jednotlivá představení je 99 Kč. Cena diváckých akreditací na 3 dny je 699 Kč, na 5 dnů 999 Kč a na 9 dnů 1 699 Kč.

Vstupné na film a exkluzivní večeři v sekci Culinary Cinema je 1 190 Kč. 

Předprodej vstupenek začíná 8. března ve 12:00 na www.febiofest.cz.

 

   Fotografie: febiofest.cz