Pronájem vánočního stromku? Ano, prosím
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
05.12.2018
Vánoce v Praze

Pronájem vánočního stromku? Ano, prosím

Pronájem vánočního stromku? Ano, prosím
Vánoce bez stromku? Nesmysl. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jestli by to přeci jen nešlo vyřešit poněkud šetrněji k přírodě a nemít stromek z plantáže, která je někde na druhé straně (při nejlepším) Evropy? Vyřešit to opravdu jde. Jak a kde najdete v článku.

Vánoce bez stromku? Nesmysl. Ale zamysleli jste se někdy nad tím, jestli by to přeci jen nešlo vyřešit poněkud šetrněji k přírodě a nemít stromek z plantáže, která je někde na druhé straně (při nejlepším) Evropy? Vyřešit to opravdu jde. Jak a kde najdete v článku.

Ještě než se pustíte do nakupování stromků v květináči, možná by se vám hodilo pár tipů, jak se o takový stromek postarat. 

  • Snažte se držet stromek co nejdéle mimo byt (na dvorku, na zahrádce nebo na balkóně). V přetopeném bytě je mu stejně dobře asi jako vám v zimě v lese bez bundy.
  • Stromek potřebuje hodně vody! Pravidelně ho zalévejte nejen když už ho máte doma, ale i když ho máte třeba na balkóně.
  • Den nebo dva před Vánocemi přeneste stromek do temperovaného prostředí (do chodby nebo garáže).
  • Po celou dobu se snažte udržovat vysokou vlhkost pokoje (asi 75% relativní vlhkosti). Nejlépe poslouží mechanický rozprašovač, kterým stromek několikrát denně „mlžíte“.
  • Udržujte zem, ve které je stromek zasazený, neustále vlhkou.
  • Bylo by také vhodné se zříci svíček připevněných ke stromku.
  • Rozhodně vždy stromek držte v teplé místnosti co nejkratší dobu.    
  • Před navrácením stromku na balkón, dvorek či na zahradu jej opět ponechejte nejméně dva dny v temperované místnosti.

V květináči

Asi nejjednodušší způsob, jak si pořídit živý vánoční stromek. I když... Pokud nemáte alespoň balkón, kam stromek po Vánocích budete moct přesunout, pravděpodobně vám ve vytopeném bytě nevydrží a uschne. Proto je třeba si to dobře rozmyslet. Nemá přeci cenu, kupovat si stromek v květináči, když byste ho po svátcích stejně vyhodili. Stromky v květináčích seženete snad v každém obchoďáku. A to nemusíte ani do hobby marketů, i když tam seženete přeci jen i ty o něco vyšší. Třeba v Obi mají ty menší za 199 Kč, větší pak za 249 Kč. Ale najdete je třeba i v Tescu nebo pak klasicky v zahradnictví. Zajímejte se také, odkud stromek pochází. Pokud byl dovezený z Asie, má za sebou daleko větší ekologickou stopu, než kdybyste si koupili uřízlý z české plantáže. Pokud budete mít tenhle stromeček poprvé, nechte si poradit, jak se o něj postarat co nejlépe, aby neuschl.

Půjčené/ pronajaté

Ideální varianta pro ty, kteří nemají balkón nebo zahradu a po Vánocích by tak stromek neměli kam dát. S touhle službou vám odpadnou veškeré starosti. Jen si na webu stromek vyberete, zaplatíte a pak už se o nic nemusíte starat. Stromek vám dovezou až do obýváku (zdarma) a po svátcích zase odvezou. Většinou vám ho nenechají déle než 14 dní, protože by déle v teple nevydržel. Firem, které tuhle službu poskytují, je hned několik. Cena je tedy o něco vyšší (tak od 700 Kč výše) než u běžných stromečků, ale je za tím spousta práce a starostí, takže se vcelku není čemu divit. Většinou to funguje tak, že na konci léta je stromek přesazen do květináče, kde zakoření. Na Vánoce si ho vypůjčíte a po navrácení některé zůstávají v květináčích pro další sezónu, jiné jsou vysazeny zpět do volné půdy. Podobný projekt letos připravily i lesy hl. m. Prahy. Vyčlenily asi 400 stromků, které si lidé mohli zapůjčit. Zájem byl tak veliký, že všechny stromky byly během pár dní pryč.

Pokud vás tahle varianta nadchla, příliš dlouho neváhejte, stromky rychle mizí. Přehled firem najdete na konci článku.

Uřízlý, přesto eko

Možná se vám to nezdá, ale opravdu to tak může být. Jsou dvě cesty, jak takový stromek získat. Jednak to může být z lesních probírek blízko vašeho bydliště. Jednak tehdy, když koupíte stromek s označením FSC (Forest Stewardship Council). Certifikační systém FSC vznikl v roce 1993 z iniciativy zástupců mezinárodních ekologických organizací, velko- i maloobchodníků se dřevem, lesníků, dřevozpracujícího průmyslu, sdružení domorodých obyvatel, odborů a certifikačních organizací z celého světa.

V Praze stromky z probírek prodávají Lesy hl. m. Prahy. V nabídce jsou hlavně borovice a několik jedlí. Smrk zde ale většinou nenajdete – smrky se totiž v pražských lesích s ohledem na přirozenou druhovou skladbu lesů takřka nevysazují. Nejvíce vánočních stromků je k dispozici u hájovny lesního úseku Bohnice v Čimickém háji (lesní František Komers, telefon 777 827 798), na druhém břehu Vltavy pak vánoční borovici z pražských lesů seženete u hájovny v zookoutku Malá Chuchle (lesní Miloš Stana, telefon 777 827 793). Ceny se liší podle velikosti vybraného stromku – zhruba od 150–300 Kč. Stromky z prořezávek možná nebudou tak pravidelné jako ty z plantáží, ale komu by to vadilo?

Stromky s certifikátem FSC bohužel v Praze zatím neseženete. Ale proč si neudělat výlet? Třeba 19. prosince si můžete zajet do Vrchlabí, kde KRNAP vyčlenil asi 150 stromků, které by u cesty překážely rolbařům nebo nemají dobré podmínky k růstu. Další stromky pak seženete třeba v Brně nebo ve školním lesním podniku Křtiny.