Edison Filmhub: Místo pro kvalitní film, diskusi, posezení s kávou i večerní drink
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
15.07.2019

Edison Filmhub: Místo pro kvalitní film, diskusi, posezení s kávou i večerní drink

Edison Filmhub: Místo pro kvalitní film, diskusi, posezení s kávou i večerní drink
Patříte k filmovým nadšencům, kteří místo návštěv velkých multiplexů dávají přednost menším kinům s jedinečnou atmosférou a zajímavým programem? Potom rozhodně musíte navštívit nové komorní kino v centru Prahy. V Edison Filmhubu promítají kvalitní festivalové filmy, ale můžete sem zajít i na kávu nebo drink. Jak celý koncept funguje?

Patříte k filmovým nadšencům, kteří místo návštěv velkých multiplexů dávají přednost menším kinům s jedinečnou atmosférou a zajímavým programem? Potom rozhodně musíte navštívit nové komorní kino v centru Prahy. V Edison Filmhubu promítají kvalitní festivalové filmy, ale můžete sem zajít i na kávu nebo drink. Jak celý koncept funguje?

Jeruzalémská 2, Praha 1

PO–NE 8:00–24:00

Edison Filmhub se nachází jen pár kroků od tramvajové zastávky Jindřišská, před Jeruzalémskou synagogou, v překrásných prostorách funkcionalistické budovy, kde dříve bývaly elektrické závody a později také banka. „Bylo to asi před rokem a půl, kdy jsem šel kolem a všiml jsem si, že se prostor nabízí k pronájmu. Nedalo mi to a hned jsem oslovil pronajímatele s tím, že bych tu rád otevřel kino. Zamiloval jsem si to tu na první pohled,” říká ředitel kina Ivan Hronec.

Nacházíme se totiž v budově Edisonovy transformační stanice architekta F. A. Libry, která byla postavená v letech 1926–1930 a je známá jako jedna z prvních funkcionalistických staveb v Praze. V roce 1930 ji doplnila jedna z prvních kinetických plastik v Československu – Světlo proniká tmou od avantgardního sochaře Zdeňka Pešánka. Plastika, která byla umístěna na střeše budovy, inspirovala stejnojmenný film Otakara Vávry a Františka Piláta, který se stal českou experimentální filmovou klasikou.

Pešánkova plastika se nedochovala, ale její obraz je jedním z nejvýraznějších prvků interiéru Edison Café. V následujících letech zde fungovaly elektrické závody. Natáčela se zde také scéna z Obecné školy, kdy je vidět, jak se celá Praha rozsvěcí. Palác Edison je vzácnou technickou památkou, kterou v letech 2005–2007 zrekonstruoval ateliér architekta Ladislava Lábuse, kdy byly prostory navrženy pro bankovní instituci. Od roku 2013 byly prostory zavřené až do roku 2018, kdy se jejich citlivého přizpůsobení a interiérového vybavení pro kino Edison ujal ateliér Borise Kudličky a ateliér Abel architekti, s.r.o.

Edison není jen obyčejné kino. Kromě toho, že zde promítají kvalitní festivalové filmy a předpremiéry, připravují také ojedinělé filmové přehlídky nebo kurátorské tematické bloky. Zdejší dramaturgie navíc zahrnuje nejrůznější diskuse a setkání se zajímavými osobnostmi nejen z oblasti filmu. „V dnešní době nás většina kin „pouze“ baví, ale ne vždy inspiruje. V kině Edison se snažíme vyjít vstříc kulturnímu publiku, které chce něco víc. Proto zde nabízíme kurátorský výběr filmů, ale také debaty k tématům, zkrátka kontext,” říká Ivan Hronec. Edison současně funguje jako kavárna a bar, kam můžete během dne přijít na kávu a croissant a večer si před nebo po promítání užít drink s tapas.

Unikátem Edison Filmhubu také je, že se jedná o úplně první kino, které se otevírá jako tradiční kino a zároveň VOD platforma, tedy „virtuální videopůjčovna“.

Za dramaturgií filmhubu stojí tým Edison, který zahrnuje tradiční filmové vzdělance i nové tváře z privátních bytových biografů, ale také odborníky z jiných sektorů, kteří mají rádi film a dokážou rozhovory o něm obohatit o nový kontext, nebo samotné tvůrce, se kterými se můžete setkat v exkluzivních komorních projekcích.

Kino provozuje distribuční společnost Film Europe, která do České republiky přináší špičkový festivalový film. Můžete ji znát například z Be2Can, Scandi nebo Film Europe Channel. „Už delší dobu jsme aktivně hledali prostor, kde bychom mohli otevřít vlastní menší kino. V Praze je totiž jen jedno nezávislé kino, a tím je kino Lucerna. Pro ostatní distributory je potom celkem těžké dostat se do jiných kin, která přirozeně preferují nabídku vlastních distributorů. Proto jsme se rozhodli otevřít kino, kde nebudeme omezovaní tím, že bychom měli kvalitní filmovou nabídku, ale chyběl by nám prostor, kde ji uvést,” vysvětluje Ivan Hronec, který je zároveň ředitelem Film Europe.

Samotný kinosál má kapacitu až 99 míst. Cena běžných projekcí je 140 Kč a premiérových titulů 150 Kč. Pro děti, studenty, seniory a učitele poskytuje Edison na vybrané projekce slevu 20 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P – vozíčkáři mají nárok na volnou vstupenku pro doprovod. Výhodou také je, že je kino přizpůsobené právě pro filmové nadšence, kteří přijedou na vozíčku. Pro ně je hned u vstupních schodů připravená speciální plošina a potom je už pohyb v prostorách zcela bezbariérový.

„Kino je ideální také pro promítání pro školy. Dokážeme totiž připravit speciální selekce, a to například v rámci výuky cizích jazyků. Máme v databázi spoustu německých, francouzských a anglických filmů, ze kterých dokážeme udělat výběr s doporučením a stačí si jen vybrat,” říká vedoucí kina Jan Papica. Kromě toho je každý den poslední projekce English Friendly a možná vás překvapí, že i v tomto komorním kinosále jsou vybaveni na promítání filmů ve 3D.

Od listopadu do května probíhala citlivá rekonstrukce. „V podmínkách pronajímatele od začátku bylo, že musíme zachovat industriální charakter místa, což byla věc, kterou jsme s radostí dodrželi. Podle toho jsme také hledali nábytek do Edison Café. Můžete tak u nás posedět v křesílkách Halabala, které se staly jedním ze signature prvků celé kavárny,” říká Ivan Hronec.

Květiny zavěšené v obřích květináčích se staly dalším signature poznávacím znakem. My jsme si zamilovali celý tento prosvětlený prostor. Obří okna, u kterých můžete sedět na barových židličkách, ale také schůdky, které vybízí k posezení s limonádou v horkých letních dnech. Edison je jednoznačně místem, kde byste nejradši strávili celý den. Je krásný nejen vizuálně, ale především svou myšlenkou, propojením každodenního života s kulturou a nevtíravým vzděláváním.

„Koncept Edison Filmhubu můžeme přirovnat ke špičkové galerii moderního festivalového filmu. Chceme udržovat stálé napětí mezi filmy, které distribuuje Film Europe, ale zároveň mezi snímky jiné formy, které si žádá mladá generace,” říká Ivan Hronec.

 

Jak se vám líbí Edison Filmhub? Už jste ho navštívili?

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz