Kavárna se zahrádkou v romantickém zákoutí Stromovky. Pojďte na dort do Domečku
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
01.08.2018

Kavárna se zahrádkou v romantickém zákoutí Stromovky. Pojďte na dort do Domečku

Kavárna se zahrádkou v romantickém zákoutí Stromovky. Pojďte na dort do Domečku
Domeček rozhodně není jen obyčejná kavárna. Památkově chráněný hrázděný domek ve Stromovce je totiž sídlem komunitního centra pro seniory, Domus Vitae. Je to místo, kde se v malebné zahrádce schází přátelé, maminky s dětmi, mladí i staří, prostě všichni bez ohledu na věk, aby na chvilku zvolnili a vychutnali si tu krásu kolem (a dort nebo zmrzlinu k tomu). Jak probíhala rekonstrukce a co všechno se v prostorách Domečku odehrává?

Domeček rozhodně není jen obyčejná kavárna. Památkově chráněný hrázděný domek ve Stromovce je totiž sídlem komunitního centra pro seniory, Domus Vitae. Je to místo, kde se v malebné zahrádce schází přátelé, maminky s dětmi, mladí i staří, prostě všichni bez ohledu na věk, aby na chvilku zvolnili a vychutnali si tu krásu kolem (a dort nebo zmrzlinu k tomu). Jak probíhala rekonstrukce a co všechno se v prostorách Domečku odehrává?

Královská obora 74, Praha 7 – Bubeneč 

PO–NE 10:00–22:00

Nezisková společnost Domus Vitae vznikla v roce 2015 a jejími zakladateli jsou CSc. a MUDr. Kateřina Čihařová a RNDr. Ivan Dvořák. Oba dva měli bohaté zkušenosti jak z oblasti zdravotnictví a sociální péče, ale také s přípravou a realizací projektů financovaných z národních i mezinárodních dotačních programů. Na začátku všeho byl jeden velký sen Kateřiny Čihařové. Toužila otevřít stacionář, který by byl příjemným místem pro seniory i jejich blízké, ale bývalý drážní domek ve Stromovce, který jí byl nabídnutý magistrátem, byl k těmto účelům moc malý. Když se ale přišla na místo podívat, byla to láska na první pohled a ona věděla, že to nemůže nechat jen tak. 

Prostor Domečku ji nadchl natolik, že vymyslela novou ideu projektu, kterou mu přizpůsobila na míru. Vypracovala dva projekty, díky kterým se neziskové společnosti podařilo získat grant na vybavení i na počáteční provoz komunitního centra pro seniory, které by pod hlavičkou sociálního podniku aktivně zapojovalo také osoby nad 55 let do pracovních pozic. 

Otevření Domečku se protáhlo především kvůli zdlouhavé rekonstrukci, která trvala 2 roky. Protože se jedná o památkově chráněný dům, právě to byl jeden z hlavních důvodů těchto průtahů. Celý tým společnosti Domus Vitae ale pevně věřil ve zdárné dokončení a v květnu 2018 skutečně Domeček otevřel své dveře (i kouzelnou zahradu) široké veřejnosti. 

„Domus Vitae latinsky znamená Dům života, a to přesně vystihuje, co bylo naším záměrem. Znovu oživit bývalý drážní domek, který postupně upadal do zapomnění a vytvořit tu místo, kde by se lidé potkávali v prostředí, které má rozhodně svého Genia loci. Snažíme se, aby si lidé zvykli, že tohle místo je tady pro ně všechny a každý ho může využívat naplno,“ říká Tereza Kulhánková, ředitelka Domus Vitae. 

Jak vlastně komunitní centrum funguje a co se tady všechno děje? Pro seniory tu zdarma pořádají nejrůznější kurzy, na kterých se mohou nejen vzdělávat, ale hlavně na nich mohou najít nové přátele a zajímavou náplň volného času. Kurzy základů práce na počítači, anglického jazyka, pilates, tai-chi, nordic walking, ruční práce nebo výtvarné kurzy, které nově budou probíhat od září – to všechno a ještě mnohem více nabízí Domus Vitae pro seniory ve věku 55+, kteří jsou stále aktivní a nechtějí být sami doma. 

„Našimi lektory jsou nejčastěji lidé, kteří nás navštíví a sami přijdou s tím, že se ve volném čase věnují nějaké aktivitě a rádi by se o to podělili s dalšími. Je krásné sledovat, s jakou nezištností se ostatní lidé zapojují. Pokud máte nějakého koníčka – třeba skládáte origami nebo rádi zpíváte, určitě se nebojte nám napsat na e-mailovou adresu [email protected]. My budeme jenom rádi a senioři, kteří na naše kurzy dochází, budou ještě radši,“ říká Tereza Kulhánková. 

„Máme pořád spoustu dalších nápadů, jak oživit náplň aktivit pro seniory. Po létě budeme například připravovat večery s Bingem. Právě jsme se domluvili na spolupráci s divadelním spolkem, který se věnuje komedii dell arte a ti na naší zahrádce budou mít vlastní vystoupení. V zimě se pak chystáme zavést ochotnické divadlo. Chápeme, že to možná není pro každého, ale při hraní se zase mezi lidmi vytvoří silnější vztahy, a o to se snažíme – aby se senioři necítili osamělí,“ říká Tereza Kulhánková. 

Do budoucna také uvažují o spolupráci vytipovaných seniorů s dětmi ze sociálních škol. Senior by se tak stal náhradním dědečkem nebo babičkou, se kterými by dítě mohlo psát úkoly do školy, zajít na zmrzlinu a užít si společně strávený čas. 

Kromě toho Domus Vitae provozuje také sociální podnik, který zahrnuje zdejší příjemnou kavárnu s rodinnou atmosférou, ve které také obsluhují senioři, kteří se toužili stát alespoň na pár dní v týdnu baristou. Také z toho důvodu si tu můžete dát kávu Nespresso, aby byla práce s kávovarem co nejjednodušší hlavně pro ně. 

Domeček ale funguje také jako sociální podnik, ve kterém může každý nabídnout vlastní zkušenosti a zapojit se. Součástí areálu je také malá dílna, ve které vám šikovný hodinový manžel pomůže s drobnějšími opravami, ale můžete si ho objednat i k sobě domů. Za hodinu práce účtují 250 Kč plus za dopravu 10 Kč/1 km. Rádi vám tu zařídí také pomocnici v domácnosti, která vám pomůže s úklidem, hlídáním dětí, zajde na nákup nebo na poštu, když je to potřeba. 

Když je ošklivo, můžete se schovat dovnitř, kde na vás čeká příjemné posezení mezi starými fotografiemi, které sem nosí Pražané z okolí. Každá má svůj příběh. Třeba tu zrovna narazíte na babičku, která stojí na fotce jako malá se svým dědečkem u ruského kola v Holešovicích. Uvnitř najdete také koutek s deskovými hrami, knížkami a počítačem. Internetová kavárna i vše ostatní je tu pro vás, tak se nebojte všechno využít.

Během letních dnů ale určitě oceníte především posezení na malebné zahrádce ve stínu slunečníků. Všude kolem vás to kvete vy si připadáte jako v pohádce. Měli byste také vědět, že si tu můžete půjčit také skládací lehátka nebo piknikové deky a po zaplacení zálohy si je klidně odneste na svoje oblíbené místo ve Stromovce. My bychom ale doporučovali zůstat tady, už kvůli přítomnosti rozpáleného grilu, na kterém vám připraví třeba hamburger (149 Kč), grilovanou klobásu (89 Kč) nebo hermelín (79 Kč). K tomu vám načepují únětické pivo (0,5 l/38 Kč) nebo připraví domácí limonádu (55 Kč). 

My jsme neodolali a ke kávě jsme si dali ještě výborný borůvkový cheesecake (65 Kč). Kromě dortů mají také domácí koláče podle denní nabídky (40 Kč), pohár s malinami (85 Kč) nebo klasiku všech cukráren – rakvičku se šlehačkou (20 Kč). Vzpomínky na dětství se tady oživí opravdu snadno a rychle. 

Ve stálé nabídce jsou také zapečené bagety (70 Kč), nakládaný hermelín (74 Kč), utopenci (32 Kč) nebo domácí pomazánky s chlebem (42 Kč). „Utopence nakládá sama moje maminka. Děláme to prostě tak, jak to doma máme rádi,“ říká Tereza Kulhánková. K tomu všemu si můžete objednat také skleničku výborného španělského vína (2 dcl/58 Kč).

Protože chtěli mít v nabídce také něco z jejich domácí tvorby, ale zdejší kuchyň nebyla natolik velká, aby vše mohli připravovat právě tady, domluvili se se spřátelenou dejvickou hospodou U Veverky, kde mají zapůjčenou kuchyň. „Jsme za to ohromně vděční, protože by pro nás bylo jinak složité najít prostor, který by splňoval všechna hygienická pravidla. Tady se sejdeme vždycky všechny ženy z rodiny – já, maminka i babička, napečeme bábovky, jablečný závin a připravujeme naše oblíbené recepty,“ říká Tereza Kulhánková.

Zahrádka je naprosto ideální také pro děti, protože v její zadní části je velké pískoviště. Hračky na něj sem donesli také lidé z okolí. Takže pokud doma najdete cokoliv – knížky, hračky pro děti, deskové hry, co už nevyužijete, teď víte, kam to odnést. Do Domečku. 

My jsme z tohoto místa odcházeli s velkým úsměvem na tváři a náladou zlepšenou na týden dopředu. Po kulinářské stránce asi nečekejte žádnou vysokou kuchyni, ale ta kouzelná atmosféra je nenahraditelná. Je tu cítit, že to dělají s láskou a pro vás, ne pro sebe a business. Přijdeme moc rádi znova. 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová