Dismas - kavárna, kde dávají druhou šanci
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
15.05.2018

Dismas - kavárna, kde dávají druhou šanci

Dismas - kavárna, kde dávají druhou šanci
Dismas – kavárna bez předsudků. Jak už možná tušíte z názvu, nejedná se o obyčejnou kavárnu. Je to místo, kde se setkávají dva světy – těch, kteří s kriminalitou nemají žádnou zkušenost, a těch, kteří část svého života strávili za zdmi vězení. A právě ti vám uvaří kávu, kterou si tu objednáte.

Dismas – kavárna bez předsudků. Jak už možná tušíte z názvu, nejedná se o obyčejnou kavárnu. Je to místo, kde se setkávají dva světy – těch, kteří s kriminalitou nemají žádnou zkušenost, a těch, kteří část svého života strávili za zdmi vězení. A právě ti vám uvaří kávu, kterou si tu objednáte.

První Kavárna bez předsudků byla otevřena v červenci 2014 v ulici Na Poříčí, vedle Bílé labutě. Odsud se na konci února 2016 přestěhovala do Růžové ulice, kde získala prostory za podpory Městské části Praha 1. Samotný prostor si ale vyžádal spoustu úprav. „Museli jsme ten prostor dávat hodně dohromady, protože tady dříve byla čajovna, takže tu bylo takové přítmí, a to jsme nechtěli. Šli jsme tou cestou, aby se tu člověk cítil jako u babičky v kuchyni,“ říká Kateřina Kalinová, manažerka projektu.

Srdce sociálního podniku přitom sídlí na Ministerstvu spravedlnosti. „Než jsme se přestěhovali z Bílé labutě do Růžové ulice, trvalo to dlouho. Mezitím nás zástupci Ministerstva spravedlnosti oslovili, jestli bychom u nich nechtěli provozovat zaměstnaneckou jídelnu. Vzali jsme to jako výzvu a šli do toho. Ministerstvo nám poskytlo plně vybavenou kuchyň, kde vaříme pro zaměstnance Ministerstva spravedlnosti. Také zde připravujeme všechny dobroty do kavárny, na cateringy a různé akce.“

Hlavním cílem projektu je dosáhnout úspěšné resocializace a reintegrace osob opouštějících výkon trestu odnětí svobody zpět do společnosti a snížit rizika recidivního chování. Pokud chce být uchazeč zaměstnán v kavárně, musí splňovat následující podmínky - musí být osobou propuštěnou z výkonu trestu odnětí svobody, a to nejdéle 2 roky zpětně a musí mít trvalé bydliště v Praze a zdržovat se tu minimálně 6 měsíců.

Neméně důležitou podmínkou je ale i chuť pracovat. „Fluktuace je v tomhle prostředí opravdu velmi vysoká. Ve zkušební době skončí třeba polovina lidí. Stane se, že člověk prostě nepřijde do práce a řekne, že se mu nechtělo vstávat nebo že pracovat se mu nevyplatí, že když bude prodávat drogy, vydělá si víc. Ale máme tu i lidi, kteří vydrží dlouho a jsou spolehliví,“ říká Kateřina Kalinová a zároveň popisuje, s jakou trestnou činností se nejčastěji setkává: „Na začátku jsme si řekli, že nechceme pracovat s lidmi, kteří byli odsouzení za týrání svěřené osoby nebo za znásilnění. Takové lidi jsme tu neměli. Většinou jsou to lidé, kteří seděli za majetkové trestné činy, podvody. Měli jsme tu i jednoho člověka, který byl odsouzený za vraždu. Toho jsme se zpočátku báli, ale nakonec když znáte širší kontext u všech trestných činů, tak na to nahlížíte jinak.“

Zaměstnanci často nejsou vůbec vyučeni v oboru a mnohdy v něm ani nemají předchozí zkušenosti, kavárna jim tedy poskytuje nejrůznější vzdělávací kurzy. „Každý, koho přijmeme, projde gastronomickými kurzy. Někoho to baví, někoho ne. Jsou ale povinné. Pro naše zaměstnance plánujeme třeba i kurz etikety,“ dodává.

Součástí kavárny je i herna pro děti. „Chtěli jsme, aby kavárna měla ještě další přidanou hodnotu, takže jsme udělali ještě hernu pro děti. S něčím nám pomohla MČ Praha 1, jinak jsme to dělali svépomocí,“ dodává manažerka projektu.

Kavárna Dismas stále hledá nové pracovníky. Více informací naleznete zde.

Adresa:
Růžová 947/8, Nové Město, 110 00 Praha

Otevírací doba:
Pondělí – sobota - 10:00 – 20:00

Ve čtvrtek se můžete těšit na příběh Václava H., jednoho ze zaměstnanců kavárny.

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: Jan McGregor pro city-dog.cz.