Vyměňte fitko i jógová studia za pražské parky a cvičte venku
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
04.07.2019
Léto v Praze

Vyměňte fitko i jógová studia za pražské parky a cvičte venku

Vyměňte fitko i jógová studia za pražské parky a cvičte venku
Výhodou letních měsíců je fakt, že když si chcete dát do těla, nemusíte být zavření v posilovně nebo ve studiu, kde je snad tisíc stupňů. Můžete totiž cvičit v parku na trávě, v kouzelné zahradě za Lennonovou zdí nebo dokonce na střeše v centru Prahy. Kde probíhají venkovní lekce jógy? Který outdoor funkční trénink byste si neměli nechat ujít? Kam si můžete jít zaběhat pod taktovkou zkušených trenérů běžeckých škol?

Výhodou letních měsíců je fakt, že když si chcete dát do těla, nemusíte být zavření v posilovně nebo ve studiu, kde je snad tisíc stupňů. Můžete totiž cvičit v parku na trávě, v kouzelné zahradě za Lennonovou zdí nebo dokonce na střeše v centru Prahy. Kde probíhají venkovní lekce jógy? Který outdoor funkční trénink byste si neměli nechat ujít? Kam si můžete jít zaběhat pod taktovkou zkušených trenérů běžeckých škol?

Jóga v parku i na střeše

Ať už s jógou teprve začínáte, nebo patříte mezi zkušené jogíny, věřte tomu, že cvičení jógy pod širým nebem vás chytne a nepustí. Jóga je totiž přesně ten druh aktivity, který jde dokonale dohromady s uklidňující atmosférou zeleně. V Praze ji můžete venku cvičit hned na několika místech. PS: Jógamatku s sebou.

Na Střeleckém ostrově se cvičí jóga ve čtvrtek od 18:00 a v pátek od 10:15. Čtvrteční lekce probíhá pod vedením lektora Tobiáše a vstupné je dobrovolné. V pátek si můžete zacvičit s lektorkou Katy. Její lekce hatha a vinyasa jógy je vhodná pro všechny úrovně pokročilosti a stojí 200 Kč. Zajímavostí je, že Katy vede jógu v případě potřeby také v angličtině.

Láká vás rooftop ranní jóga v centru Prahy? Přesně takové probuzení si pro vás připravila Tereza Velhartická. Za hezkého počasí její lekce po celé léto probíhají na střeše Jógovny. V pondělí, ve středu a v pátek vždy od 6:50. Lekce trvá 60 minut a stojí 210 Kč.

V malebné zahradě za Lennonovou zdí najdete Artisème – jedinečný obchod s českým designem. Právě tady také letos v létě budou probíhat venkovní lekce jógy se Zuzanou Štičkovou. Během července a srpna se tu bude každý čtvrtek od 18:30 do 20:00 cvičit jóga mezi kvetoucími hortenziemi a ve stínu starého platanu. Výjimkou je 25. 7., kdy se lekce konat nebude. Vstupné je dobrovolné.

Ve studiu For Fit Joga se přes léto cvičí pouze na trávníku na jejich zahradě. Pravidelné kurzy jsou přes léto ukončeny, ale venkovní jóga probíhá každé úterý od 19:00. Na lekci je potřeba se přihlásit a pokud je přihlášeno méně než 5 lidí, tak je lekce zrušena. Cena je 160 Kč za 75 minut jógy.

Letní lekce jógy probíhají od 19. června do 11. září v parku Portheimka (nám. 14. října vedle kostela). Ve spolupráci s MÚ Prahy 5 je připravil Dům jógy a cvičí se zde za příznivého počasí každou středu od 18:00 do 19:00. Není nutné dělat žádnou rezervaci, v parku je místa dost pro každého, kdo má zájem si večer zacvičit jógu. Lekce jsou navíc zdarma.

Toto ovšem není jediná lokalita, kde Dům jógy pořádá venkovní lekce. Za podpory MÚ Prahy 2 se konají jejich lekce jógy také v parku Grébovka, kde se za příznivého počasí cvičí od 6. června do 22. srpna každý čtvrtek od 18:00 do 19:00. Lektorku najdete nahoře, kousek pod Pavilonem Grébovka a vlevo od Grébeho vily (když k ní stojíte čelem). Lekce jsou pro občany Prahy 2 zdarma.

Cvičit jógu můžete také na Chodovské tvrzi. Lekce zde probíhají od 5. června do 21. srpna každou středu od 18:00 do 19:00. Těšit se můžete na různé styly jógy s několika lektorkami, které se budou průběžně střídat. Lekce pořádá opět Dům jógy tentokrát ve spolupráci s Městskou částí Praha 11 a lekce jsou pro vás zdarma.

Posledním místem, kde Dům jógy přichystal venkovní lekce jógy, je Vyšehrad. Jógu zde cvičí od 2. června do 27. srpna každé úterý od 18:00 do 19:00. S vlastní jógamatkou dorazte na zelené prostranství u vchodu z parku ke kostelu Sv. Petra a Pavla (vlevo u studny). Pro obyvatele Prahy 2 jsou tyto lekce zdarma.

Jógu můžete zdarma cvičit také v parku na Kampě. Od 9. června do 25. srpna tu každou neděli od 16:00 do 17:30 probíhají lekce jógy pod vedením cerfikovaných instruktorů s dlouholetými zkušenostmi. V případě nepříznivého počasí se hodina ruší.

Skvělou atmosféru má také ranní jóga v Grottě v Havlíčkových sadech. Vždy ve středu od 7:30 do 8:30 můžete začít váš den příjemným protažením pod vedením lektorky Alice Joštové. Cena jedné lekce je 100 Kč (v případě zakoupení permanentky na 10 vstupů potom 90 Kč/1 lekce). Jóga se zde cvičí po celé léto až do 18. září.

Každé pondělí a čtvrtek od 18:00 můžete rozhýbat své tělo, zklidnit mysl a načerpat energii během venkovní jógy v Malešickém parku. Lekce jsou vedeny instruktorkami Irenou Markovou a Kristýnou Cikhardtovou, které se střídají, nebo cvičí společně. Začátečníci se nemusí bát, protože cvičení vždy přizpůsobí úrovním všech účastníků. Sraz na společné cvičení je nejpozději v 17:55 u pódia ve střední části parku. Cena jedné lekce je 100 Kč a cvičí se pouze za příznivého počasí.

Běžecká škola

Jdete běhat jednou a máte toho dost na další rok dopředu? Jestli také s běháním neustále začínáte (a končíte), běhejte s parťákem, který vám nedovolí přestat. Můžete se například přihlásit do některé z pražských běžeckých škol. Běžecká škola Prahy 3 pořádá běžecké tréninky každou středu od 18:30. Dorazit může každý, kdo si chce zaběhat a protáhnout tělo. Sraz je ve Sportovním a rekreačním areálu Pražačka (vstup bránou z ulice Nad Ohradou). Máte zde také zdarma možnost využití šaten, uzamčení věcí a osprchování po tréninku.

Běžecká škola Prahy 4 funguje v létě i v zimě. Každý čtvrtek od 18:00 můžete přijít a vyběhnout s nimi. Od 4. dubna se v rámci letní běžecké sezóny schází u rybníka Labuť u Krčského lesa. V zimě se pak běhá na osvětlených chodnících v Podolí, v okolí Vyšehradu a Žlutých lázní. Běžečtí odborníci vás nejprve rozdělí podle vaší výkonnosti, potom se všichni společně lehce protáhnete a následuje samotný běh po trasách, které odpovídají fyzickým možnostem jednotlivých tréninkových skupin. Nemusíte platit žádné vstupní poplatky, ani se složitě registrovat. Stačí přijít a běžet s ostatními.

Běžecká škola Prahy 6 pravidelně pořádá skupinové tréninky na těch nejoblíbenějších místech. V úterý se můžete přidat na trase Dejvice/Bubeneč, ve čtvrtek se běhá na Ladronce a v neděli pak na Hvězdě. Všechny tréninky jsou zdarma. Nechte si poradit od znalců, běžecký trénink totiž pokaždé probíhá pod odborným vedením. Začíná se rozcvičkou, následuje atletická abeceda, vlastní běžecký trénink a nechybí ani protažení na závěr. Přidejte se, ať už jste profík nebo začátečník jakéhokoliv věku. Nikdo nikoho neomezuje – jde jen o to si dát společně do těla na čerstvém vzduchu. Začíná se vždy v 18:00.

Venkovní funkční trénink

Všeobecně můžeme funkční trénink označit jako komplexní cvičení, které do činnosti zapojuje maximální množství svalových skupin a to tak, aby byly co nejvíce napodobeny běžné denní aktivity člověka. Cvičí se s vlastní vahou nebo s pomůckami, u kterých se neklade tolik důraz na váhu, ale spíše na balanc, výdrž a dynamiku.

OTC neboli Outdoor Training Club vznikl v roce 2015 a od té doby pro vás pořádá venkovní cvičení pod širým nebem. V jejich nabídce najdete intervalové tréninky, jógu, běžecké tréninky i NTC (Nike Training Club). Nejen díky širokému záběru různých aktivit, ale také díky tomu, že jejich lekce probíhají v různých pražských lokalitách, si určitě vyberete i vy. Cvičí v Riegrových sadech, v Kunraticích nebo v Holešovické šachtě.

Ať už si chcete zlepšit fyzičku, zhubnout nebo prostě hledáte parťáky na cvičení, v OTC najdete všechno. Trénujte v přirozeném prostředí, bez činek a na trávě. V Riegrových sadech se v pondělí běhá a ve středu je čas na intervalový trénink (vše od 18:00). Cena tréninku se liší podle lokality, ale běžně vás jedna lekce vyjde na 100 Kč nebo 120 Kč. Všechny lekce podle druhu a lokality najdete zde.

Hammer Strenght Fitness Sparta má každé pondělí a středu ve svém rozvrhu také funkční kruhový trénink, který probíhá od 18:30 pod širým nebem. Lekce stojí 149 Kč a místo si můžete zarezervovat zde.

 

Chodíte na některé venkovní lekce cvičení? Svěřte se nám v komentářích se svými tipy.

 

Fotografie: Unsplash.com