A je po Vánocích. Co s papírem, olejem a rozbitými ozdobami?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
26.12.2018
Vánoce v Praze

A je po Vánocích. Co s papírem, olejem a rozbitými ozdobami?

A je po Vánocích. Co s papírem, olejem a rozbitými ozdobami?
Samozřejmě, Vánoce jsou nejhezčí svátky v roce. Všechno to ale uteče tak rychle a vám doma zbyde jen spousta bordelu a hlavně odpadků. Jak si poradit se všemi možnými druhy vánočního odpadu? Jak je správně vytřídit? Poradíme vám, jak na to!

Samozřejmě, Vánoce jsou nejhezčí svátky v roce. Všechno to ale uteče tak rychle a vám doma zbyde jen spousta bordelu a hlavně odpadků. Jak si poradit se všemi možnými druhy vánočního odpadu? Jak je správně vytřídit? Poradíme vám, jak na to!

Balicí papír, dárkové tašky, sáčky a krabice

Každý si dává na balení dárků hodně záležet. Má to ale i svou stinnou stránku. Po rozbalení všech dárků máte najednou pocit, že je váš obývák jedno obří papírnictví. Papír je k recyklování sice stvořený a můžete ho samozřejmě složený odnést do modrých kontejnerů na papír. ALE! My pro vás máme další nápady, co s papírem udělat.

Opravdu se vám nikdo nebude smát, když si balicí papír a taštičky schováte na příští rok. Nedělají to jenom babičky, ale všichni, kdo alespoň trošku dbají na zásady zero waste. Věděli jste, že papír můžete přes jemnou látku také přežehlit a je jako nový? Jestli chcete vyzkoušet něco zábavnějšího, udělejte si doma během vánočních svátků kreativní dílnu. Ze zbylého papíru si můžete vyrobit vlastní obrázek, obal na knížku nebo origami ozdoby na příští rok. Další tipy najdete v našem článku o balicích papírech.

Stuhy, stužky, mašličky

Mašle a stužky patří k Vánocům stejně jako stromeček a dárky. Nejlepší je samozřejmě využít použité stuhy znovu. Na dárcích krásně vypadají jednoduché režné provázky, které se v domácnosti hodí snad pořád. Pokud se vám mašle extra nelíbí, jednoduše je vytřiďte. Látkové stuhy do směsného odpadu a plastové spolu s plasty do žlutých kontejnerů.

Dejte kuchyni do pořádku

Bylo to dobré, moc dobré, ale teď to všechno uklidit. A samozřejmě taky správně vytřídit. Už při pečení cukroví pamatujte na to, že pečící papír je voskovaný. Proto patří do směsného odpadu, ne do kontejneru na papír. Po bramborovém salátu se jenom zaprášilo, řízky už jsou všechny fuč. Co ale s prázdnou skleničkou od majonézy nebo s olejem po smažení?

Skleničky od potravin pořádně vyškrábněte nebo zbytek obsahu vylijte. Do kontejneru na sklo je můžete vytřídit i s víčkem. Spousta lidí vylévá olej po smažení do odpadu. Takhle ale ne. Nahromaděné tuky totiž krystalizují a ucpávají kanalizační trubky. Pokud vám zbyde jen menší množství tuku na pánvi, můžete ho vytřít do papírové utěrky a pak ji vyhodit do směsného odpadu. Nejlepší je přelít olej do plastové lahve, kterou pak vyhodíte do kontejneru na oleje (nejčastěji ve sběrných dvorech) nebo do směsného odpadu. 

Nádoby na sběr oleje najdete ve všech sběrných dvorech hlavního města Prahy. Na různých místech v Praze 2 jsou přístupné také kontejnery na olej. Zde pro vás máme seznam míst, kde můžete olej bez problémů vyhodit:

Pod Slovany – Plavecká (Nové Město)

Koubkova 1 (Nové Město)

Václavská 20 (Nové Město)

Sekaninova 30 (Nusle)

Sázavská 13 (Vinohrady)

Vinohradská 38 (Vinohrady)

Londýnská – Záhřebská (Vinohrady)

Polská 4 (Vinohrady)

U Kanálky 8 (Vinohrady)

Vratislavova 16 (Vyšehrad)

Odevzdaný olej se většinou využije v biopalivech. Z recyklovaného slunečnicového a olivového oleje se také vyrábí ekologické svíčky. Jestli si takovou svíčku chcete pořídit domů, v našem článku vám poradíme, kde ji můžete sehnat.

Když spotřebujete olej, tak máte dvě možnosti, co s plastovou lahví udělat. Buď ji vymyjete v jarové vodě a vytřídíte s plasty, nebo ji rovnou vyhodíte do směsného odpadu. Čisté plastové vaničky od masa vyhodíme do plastů. Pokud je ale ve vaničce zbytek masa nebo jiná nečistota – do koše s ní.

Vánoční dekorace

Občas se to stane – taková ta nemilá věc. Jdete kolem stromečku, jemně o něj zavadíte a vaše oblíbená skleněná ozdoba už je na tisíc kousků. Rozbité skleněné ozdoby nepatří do skla, ale do koše. Nejsou vhodné k recyklaci, protože jsou do nich často přidané také různé barvy a třpytky. Co se týká rozbitých žároviček ze stromečku, tak ty patří do elektroodpadu.

Stromeček z půjčovny není nesmysl

Vánoce bez stromečku? To je jako řízek bez bramborového salátu nebo Mrazík bez Marfuši. Letos padne na Vánoce přibližně 1,3 milionu stromků, které se v novém roce prostě vyhodí. Víte ale, že si můžete stromeček taky půjčit? Půjčovna stromků nabízí stromeček v květináči přímo vám na míru. Jestli jste o tom letos ještě nevěděli, tak to zkuste třeba příští rok. Pokud máte klasicky koupený stromeček, po Vánocích ho můžete vyhodit při speciálních svozových dnech nebo ve sběrném dvoře.

Nejčastěji se se stromečkem loučíme na Tři krále. Svoz stromečků začne 25. 12. a potrvá až do konce února. Můžete je volně odložit u kontejneru na směsný odpad, ale rozhodně je necpěte dovnitř. Ani vysloužilé plastové stromečky nepatří do kontejneru. Je potřeba je odvézt do sběrného dvora.

Myslíte na recyklaci i o Vánocích?

 

Katka

na mateřské dovolené

Odpad třídíme klasicky i o Vánocích – papír, plast a sklo. Vánoce nevánoce. Co se týče sběru oleje, tak zatím olej slévám do PET lahve a tu vyhazuji do směsného odpadu. Rozhodně ho nevylévám do odpadu nebo do záchodu. Ráda bych ho vyhazovala přímo do kontejnerů na olej, ale na Spořilově zatím nikde není. Sice je teď obecně hodně propagují, ale vlastně jsem ho ještě nikdy neviděla.

Lucie

studentka

Třídění odpadu a minimalizaci zbytků řeším celoročně. Nicméně Vánoce jsou opravdu extrém, především kvůli produkci odpadků. Taky proto jsem letos používala recyklovaný balíkový papír – má to svoje kouzlo. Jinak používám dárkové taštičky, které kolují mezi rodinou a přáteli do roztrhání.

Michal

stavební dozor

Už od malička jsem byl zvyklý třídit papír, sklo a plast. Moje přítelkyně mě naučila třídit ještě kov a kartony. Možná to může někomu připadat jako taková klasika, ale myslím, že ne každý to tak má. My jsme si v domácnosti udělali takové vlastní tašky na tříděný odpad – papírovou, plastovou a pak jednu na komunální odpad. Jsou schované ve skříni a nemusíme běhat s odpadem tak často.

Takové tašky na třídění odpadu vám hodně usnadní práci. Nic vám nepadá, nemáte plné ruce a hlavně – nevyhazujete odpad v sáčcích na jedno použití. Odpad můžete sbírat, dokud taška nepřetéká a pak ji pohodlně vysypete do správného kontejneru. Tašky na třídění jsou ideální pro ty, kdo nemají kontejnery na tříděný odpad přímo před domem. Pokud se s odpadem musíte trošku projít, určitě do nich zainvestujte. Doma je můžete mít krásně schované ve skříni, samy drží svůj tvar a jsou vyrobeny z recyklovaného materiálu. Můžete si vybrat mezi 2 velikostmi. Větší tašky mají objem 45 l a sada stojí 199 Kč. Menší tašky o objemu 25 l pak stojí 189 Kč. 

Info zdroj: trideniodpadu.cz, EKO-KOM, a.s., psas.cz

 

   Fotografie: Unsplash.com, taskynatrideni.cz .