Na francouzské toasty do útulné kavárny na Betlémském náměstí
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
05.06.2019

Na francouzské toasty do útulné kavárny na Betlémském náměstí

Na francouzské toasty do útulné kavárny na Betlémském náměstí
Zaregistrovali jste, že se v půlce dubna u Betlémského náměstí otevřela nová kavárna? Je naprosto útulná, nechybí jí stylový retro nábytek, dlouhý sdílený stůl, pracovní koutek, skvělá káva od mamacoffee, ani výborné francouzské toasty. Potřebujete další důvod, proč zajít do Café5?

Zaregistrovali jste, že se v půlce dubna u Betlémského náměstí otevřela nová kavárna? Je naprosto útulná, nechybí jí stylový retro nábytek, dlouhý sdílený stůl, pracovní koutek, skvělá káva od mamacoffee, ani výborné francouzské toasty. Potřebujete další důvod, proč zajít do Café5?

Betlémská 12, Praha 1

PO–NE 9:00–21:00

Jste v centru Prahy a hledáte útulné místo, kde si budete moct dát snídani s kamarádkou, schůzku s klientem nebo v klidu pracovat s šálkem kávy v ruce? Pak je pro vás Café5 ideální. Pokud vám zdejší prostor přijde povědomý, pak nejste daleko od pravdy. Na adrese Betlémská 12 totiž bývala kavárna Original Coffee, která ukončila svůj provoz ke konci loňského roku. 

Zdejší interiér prošel velkou změnou a z původně minimalistického místa se stal podnik, který hraje barvami a je plný vintage nábytku. „Chtěli jsme vytvořit útulnou kavárnu, kde se lidé budou cítit příjemně, ale která by zároveň nepůsobila fádně,” říká spolumajitel Café5 Vinko Kraus

Majitelé kavárny nejsou na kavárenské scéně žádnými začátečníky. Jejich první kavárnou byla Coffee Break & Cake, potom následovala Žižkavárna a The Kavárna. „O tomto prostoru jsme se dozvěděli od našich kamarádů z mamacoffee, se kterými už dlouhou dobu spolupracujeme ve všech našich kavárnách. Když jsem tu poprvé uviděl krásné původní dveře, dřevěné schody, vysoké stropy i vzorovanou podlahu, bylo mi jasné, že mým hlavním cílem bude zachovat co nejvíce prvků a naopak je podtrhnout,” říká Vinko Kraus, který stojí za interiérem kavárny.

Vinko Kraus se 16 let věnoval návrhům obuvi v rodinné firmě. Po určité době ale zatoužil po nové pracovní náplni, a protože rád něco tvoří, rozhodl se vytvořit vlastní kavárnu. Po tom, co se první kavárna úspěšně rozběhla, přišly další. Café5 je už pátým zrealizovaným podnikem. „Interiér každé kavárny vymýšlím hlavně podle prostoru a lokality, ve které kavárna vzniká. Také z toho důvodu jsem nechtěl žádný řetězec kaváren, který by zaštiťovalo stejné jméno a podobný interiér. Mám radši, když může být každý podnik něčím výjimečný a zachová si svého genia loci,” říká Vinko Kraus. 

Mezi jednu z jeho nejoblíbenějších činností prý patří shánění starého nábytku z nejrůznějších antikvariátů. „Už mám svá oblíbená místa, jako je například Antik Spomyšl. Náhodou jsem ale našel paní z Ostravy, která prodávala staré židle a já vezl spoustu věcí téměř přes celou republiku,” vypráví se smíchem Vinko Kraus. 

V Café5 připravují báječné snídaně a brunche. Protože jsme do kavárny přišli hned ráno, neodolali jsme zdejším francouzským toastům s kanadským sirupem, ovocem a zakysanou smetanou (99 Kč). Byly výborné – sladké tak akorát a kromě toho byly připravené z domácího toastového chlebu. Samozřejmě jsme ochutnali také něco ze slaných snídaní. Dali jsme si volská oka se slaninou, fazolemi, domácím chlebem s máslem a salátkem (129 Kč) a i s touto volbou jsme byli moc spokojeni. 

Kromě toho si ale můžete objednat například omeletu s balkánským sýrem, rajčaty a petrželovým pestem (99 Kč), ovesnou kaši s kokosem, hořkou čokoládou a ovocem (99 Kč), domácí chléb s vajíčkovou pomazánkou (59 Kč) nebo slané francouzské toasty se šunkou, slaninou a sýrem (99 Kč). 

Pokud máte chuť na něco většího, můžete sem zajít na brunch. Čekají tu na vás bagely, makaróny se smetanou, sýrem a slaninou nebo volská oka se špenátem, sýrem a opraženou slaninou. Brunche se tu podávají od 10:30 do 15:00

Většina z vás sem ovšem určitě zavítá na kávu. Espresso vás tu vyjde na 42 Kč, macchiato stojí 45 Kč, cappuccino 55 Kč a flat white 68 Kč. Z teplých nápojů mají v nabídce také chai latte (55 Kč) nebo klasiku v podobě kakaa (45 Kč). V teplých dnech určitě oceníte zdejší limonády, cider nebo espresso tonic. K tomu už stačí sladká tečka v podobě bábovky nebo některého z jejich dortů, které tu pečou sami. 

Pokud právě hledáte místo, kde byste se mohli schovat před ruchem města a v klidu pracovat, pak je Café5 naprosto ideální. Mají tu totiž i menší místnost s křesílky nebo s posezením u okna, která je uzpůsobená jako kavárenská pracovna. Posadit se ale můžete i k velkému sdílenému stolu nebo se můžete zabořit do polštářů na lavici podél stěny s výraznou žlutou tapetou. Wi-fi i zásuvky pro vaše počítače jsou tu samozřejmostí. Nám se návštěva v Café5 moc líbila a rádi si ji zopakujeme. Věříme, že si tuto novou kavárnu oblíbíte i vy. 

 

Už jste byli v Café5? Co na něj říkáte? 

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz