Na malinový dort a výběrovou kávu do vršovické kavárny Cafe Malina
City-Dog.cz | pražský žurnál
1
03.04.2019

Na malinový dort a výběrovou kávu do vršovické kavárny Cafe Malina

Na malinový dort a výběrovou kávu do vršovické kavárny Cafe Malina
Růžový salonek, ručně malované maliní na stěnách a originální domácí dortíky. Přesně to vás čeká v nově otevřené vršovické kavárně Cafe Malina. Zašli jsme sem na snídani, abychom zjistili, kdo za tím vším stojí a co si tu můžete dát dobrého. Mimochodem, nepřijde vám tohle místo povědomé? Před rokem jsme ho navštívili, ale to se ještě jmenovalo New Chapter Café. Podívejte se, jak se to tu proměnilo. 

Růžový salonek, ručně malované maliní na stěnách a originální domácí dortíky. Přesně to vás čeká v nově otevřené vršovické kavárně Cafe Malina. Zašli jsme sem na snídani, abychom zjistili, kdo za tím vším stojí a co si tu můžete dát dobrého. Mimochodem, nepřijde vám tohle místo povědomé? Před rokem jsme ho navštívili, ale to se ještě jmenovalo New Chapter Café. Podívejte se, jak se to tu proměnilo. 

Moskevská 414/3, Praha 10-Vršovice

PO–PÁ 7:30–20:00, SO 9:00–20:00, NE 9:00–17:00

Hledáte útulné místo, kde byste mohli posedět nad šálkem výběrové kávy a s domácím dortíkem navrch? Jedno takové najdete od 22. února ve Vršovicích. Cafe Malina se nachází přímo naproti tramvajové zastávce Ruská. Pokud máte pocit, jako byste tu už byli (minimálně virtuálně), zdá se vám to správně. Ve stejných prostorách bývala kavárna New Chapter Café, o které jsme vám psali přesně před rokem. Dřívější nájemníky teď vystřídal sympatický mladý pár, který přinesl do kavárny spoustu barev i originální latte art.

Alina Iermak a Jury Michovič pochází z Běloruska, ale v Praze žijí už několik let. „O vlastní kavárně jsem snila hodně dlouho. Mám vystudovanou uměleckou školu, ale baví mě i pečení a design. Dříve jsem často pomáhala svým kamarádům při tvorbě konceptu kaváren, ale Jury mě podpořil v tom, abychom si otevřeli vlastní podnik,” říká Alina.

Proč vlastně Malina? Do názvu kavárny prý schovali svá jména – Jury počáteční písmeno svého příjmení „M“ a Alina. „Alina je srdcem celé kavárny. To ona vymýšlí všechny recepty, peče, vaří, maluje po stěnách i do kávové pěny,“ dodává Jury. 

Když Alina přišla do Prahy, začala studovat architekturu na ČVUT. Design ji vždycky lákal, pečení a vaření brala spíš jako svůj koníček. Časem ale zjistila, že ji to ke gastronomii táhne mnohem víc než k rýsování. Změnila obor a nastoupila na hotelovou školu, která se jí teď velice hodí při podnikání v oboru. 

Najít to správné místo prý bylo docela náročné. Prostor hledali po celé Praze přibližně 7 měsíců. Pak náhodou zjistili, že se ve Vršovicích bude zavírat původní kavárna. Zkusili štěstí a ono to vyšlo. Zařídili tu kuchyň, ve které Alina peče, vaří a připravuje snídaně, které podávají po celý den. Rekonstrukce jim zabrala 2 týdny, ale všechno zvládli svépomocí. Vstupní část kavárny s barem nijak zásadně neměnili. Vymalovali, na stěnu přidali poličky s dalšími pokojovkami a okenní výklenek rozzářili malovaným maliním. Zásadní změna ovšem proběhla v salonku s dlouhým sdíleným stolem. Ten teď doslova zrůžověl a zdobí ho ručně malované keře malin, které vytvořila sama Alina. 

„Moje sestra je designérka, takže mi pomohla s návrhem úprav interiéru. Tatínkovi pak patří velký dík za veškerou pomoc při samotné realizaci. Bez něj bychom to jen těžko zvládli,“ říká Alina. Ta si vysnila, že hlavní barvou bude v její kavárně růžová v kombinaci s odstíny modré a zelené. „Chtěla jsem něco jiného. Žádný studený minimalismus,“ dodává Alina. 

Mají tu širokou nabídku domácích dezertů – tradičních i těch, jejichž recepty vymýšlí sama Alina. My jsme ochutnali jejich malinový dort (78 Kč), který podle nás neměl chybu. Nadýchaný piškot, lehký krém a osvěžující malinová marmeláda uprostřed. Nebe v puse! Ve vitríně ovšem měli spoustu dalších dezertů: cappuccino dort (75 Kč), medovník (75 Kč), mrkvový dort (75 Kč), čokoládový dort (78 Kč) nebo kokosovou roládu (35 Kč). Jestli zrovna nemáte chuť na sladké, každý den připravují také slaný quiche (78 Kč).

Jak už jsme zmínili, v Cafe Malina servírují snídaně po celý den. Co vás ale rozhodně potěší, je cena snídaní. Za avokádový chléb s rukolou, sušenými rajčaty, balsamicem a piniovými oříšky tu zaplatíte 125 Kč. Nutno dodat, že si tu pečou vlastní pohankový chleba. Pro milovníky sladkých snídaní mají v nabídce domácí ricottové lívanečky s malinovým coulis a zakysanou smetanou (125 Kč). Nově si u nich můžete dát také omeletu s prosciuttem a rukolou, pohankové palačinky se žampiony a nabízejí i speciální bezlepkové menu. 

Kávomily určitě zajímá, jakou tu vlastně mají kávu. Spolupracují s karlovarskou pražírnou City Roasters, která je zásobuje svou čerstvě praženou kávou. Do cappuccina (55 Kč) vám tu na přání rádi namalují medvěda nebo malinu (ta je tu skutečně všudypřítomná). Espresso tu vyjde na 40 Kč, espresso macchiato na 45 Kč, flat white stojí 70 Kč a café latte 65 Kč. Připravují také filtrovanou kávu, drip V60 nebo kávu z aeropressu a chemexu. Právě teď u nich můžete ochutnat také jejich kávové drinky. Na své si tu přijdou i ti, kteří dávají přednost čajům nebo jiným teplým nápojům. Báječně chutnal čaj z čerstvých malin s meduňkou (68 Kč). 

Cafe Malina je příjemné místo, kde můžete posedět s výbornou domácí limonádou, se skleničkou vína, šálkem dobré kávy nebo horkého kakaa. Čím hezčí počasí venku je, tím víc nás to sem láká na prosecco s rozmarýnem a malinovým pyré. A samozřejmě na nějaký další dortík. PS: Pejsci tu jsou víc než vítáni. 

 

Už jste taky ochutnali malinový dortík v Cafe Malina? Co na něj říkáte?

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz