Bude mít Praha konečně světovou a funkční tržnici?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
07.08.2018

Bude mít Praha konečně světovou a funkční tržnici?

Bude mít Praha konečně světovou a funkční tržnici?
Tržnice je duší města a mnohdy také první místo, se kterým se návštěvník setká. Je to také místo, podle kterého se pozná ráz dané země. Pro domácí je pak místem setkávání a inspirativních nákupů. To, že Praha dosud žádnou takovouto emblematickou tržnici nemá, možná o mnohém vypovídá.

Tržnice je duší města a mnohdy také první místo, se kterým se návštěvník setká. Je to také místo, podle kterého se pozná ráz dané země. Pro domácí je pak místem setkávání a inspirativních nákupů. To, že Praha dosud žádnou takovouto emblematickou tržnici nemá, možná o mnohém vypovídá.

Ondřej Kobza (Střecha Lucerny, Piána na ulici, Café V lese v Krymské, Café Neustadt) a Gábor Bindics (Stará tržnica v Bratislavě, Živé námestie, KC Dunaj) již čtyři roky sledují dění okolo znovuoživení Staroměstské tržnice, která se nachází mezi ulicemi 28. října a Rytířskou. Setkali se s různými politiky, úředníky a investory.

„Dnes jsme oficiálně předali městu nabídku, kterou jsme zatím nazvali „Nabídka k zahájení jednání ohledně provozování Staroměstské tržnice“. Udělali jsme to takto, protože velmi záhy se začne stavět. Město dlouhou dobu chtělo najít partnera, který by těch 366 milionů za stavbu zaplatil, a následně tam byl třeba 50 let. Pak se ale rozhodli pro jinou variantu – že to zaplatí sami, což je jedna z největších investic kromě dopravních staveb, které Praha dělá. Rozhodně tedy není samozřejmostí, že Praha toto financuje. Peníze samotné avšak autentický život v místě nevytvoří,“ říká kavárník Ondřej Kobza.

Návrh ohledně provozování Staroměstské tržnice iniciovali Kobza a Bindics sami. „My jsme vyzváni nebyli, pro mě je to určitá potupa, že Praha takovou tržnici nemá. Když přijedu do Lisabonu, do Berlína, hned hledám tržnici, protože tam se ukazuje život toho města.“

Proto nabízí dvojice česko-slovenských oživovatelů veřejných prostorů svou mnoholetou zkušenost i čas pro oživení tohoto místa. Gábor Bindics před pěti lety sestavil tým odborníků, kteří převzali do správy „Starou tržnicu” v Bratislavě. Kromě pravidelných trhů, mnoha akcí pro děti a koncertů světoznámých kapel, zde najdete restauraci, která zaměstnává bezdomovce, technologický hub s 3D tiskárnou pro veřejnost a i vlastní malý pivovar. Před Tržnicou se také koná pravidelný street food. A vůdčí postava celého týmu Gábor Bindics je natolik fascinován potenciálem, který v tomto ohledu Staroměstská tržnice skýtá, že je připraven se tomuto projektu věnovat.

Kavárník Ondřej Kobza sice přímou zkušenost s tržnicí nemá, ale Střechou Lucerny mu již nyní prošlo asi 30 000 návštěvníků, projekt Piána na ulici probíhá již šestým rokem, v roce 2012 byl u oživení Náplavky, kdy spolu-provozoval Bajkazyl. Krymská, kde provozuje již 9. rokem Café V lese, je často srovnávána mimo jiné s Brick Line v Londýně.

Součástí Staroměstské tržnice by podle návrhu mohly být nejrůznější gastro provozy, gastro prodejny. „Největším logistickým a funkčním problémem při gastro provozu je kromě zásobování odpadové hospodářství. Na základě zkušeností našich partnerů navrhujeme zavést kompostovatelné jednorázové kelímky, ekologické balicí papíry atd. A také používat elektrický kompostér,“ říká Gábor Bindics. Tržnice by také nabízela nejrůznější kulturní akce, programy pro děti i starší publikum, food festivaly apod.

Partnery projektu jsou také realizátoři berlínské Markthalle Neun a maďarský projekt Mindspace, který tvoří program Rákóczi téri Vásárcsarnok v Budapešti, na němž mimo jiné rovněž spolupracoval jeden z ústředních iniciátorů tohoto projektu, Gábor Bindics.

Mezi českými podporovateli této vize stojí mimo jiné architekt Adam Gebrian a Petr Hájek, vinař a spisovatel Bogdan Trojak, který je mimo jiné pořadatelem úspěšného festivalu Praha pije víno, popularizátor architektury a architekt David Vávra, farmář Pavel Šícha i designér Maxim Velčovský a Hospodářská komora Praha 1.

„Praha načrtla svou vizi, která je zpodobněna mnoha vizualizacemi. My víme, jak těmto obrázkům vdechnout život. Jsme připraveni vést s Prahou dialog o detailech naší nabídky. Nabízíme Praze záruku, že si neuřízne ostudu. Ručíme za to, že Staroměstská tržnice se stane chloubou Prahy a Pražanů. Rádi bychom ono místo oživili, ale jde nám o věc samu. Pokud se najde jiný partner pro město a bude mít lepší nabídku, budeme především rádi, že Praha bude mít novou skvělou tržnici,” říkají Ondřej Kobza a Gábor Bindics.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

 

   Fotografie: 3 vizualizace rekonstrukce objektu z let 2013–2014 / Autoři - společnost HELIKA, a.s. v autorské spolupráci s SGL, s.r.o.