BOHO Café & Store: Kavárna, bar a vintage obchod v jednom
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
04.04.2018

BOHO Café & Store: Kavárna, bar a vintage obchod v jednom

BOHO Café & Store: Kavárna, bar a vintage obchod v jednom
V dnešní uspěchané době jsou místa jako BOHO Café & Store čím dál potřebnější. Když vstoupíte, hned na vás dýchne příjemně nostalgická atmosféra, která vás chtě nechtě donutí zpomalit. Podnik, který je komplet z vintage kousků, které majitelé pečlivě vybírali v bazarech nebo na bleších trzích. Jsou totiž přesvědčeni, že v tom tkví skutečné kouzlo věcí. Retro nábytek, doplňky i oblečení mají svůj vlastní příběh a není nad to, dát si dobrou kávu nebo skleničku vína na tak originálním místě. 

V dnešní uspěchané době jsou místa jako BOHO Café & Store čím dál potřebnější. Když vstoupíte, hned na vás dýchne příjemně nostalgická atmosféra, která vás chtě nechtě donutí zpomalit. Podnik, který je komplet z vintage kousků, které majitelé pečlivě vybírali v bazarech nebo na bleších trzích. Jsou totiž přesvědčeni, že v tom tkví skutečné kouzlo věcí. Retro nábytek, doplňky i oblečení mají svůj vlastní příběh a není nad to, dát si dobrou kávu nebo skleničku vína na tak originálním místě. 

Ondříčkova 6, Praha 3

POSO 11:30–23:00

Až příště budete poblíž náměstí Jiřího z Poděbrad, určitě se alespoň na chvilku zastavte v BOHO Café & Store. Za vznikem podniku, který letos 1. května oslaví své první narozeniny, stojí manželé Patricia a Patrick Madarovi. Už jen samotný fakt, že se toto místo otevřelo na prvního máje, kdy slaví svátek všichni zamilovaní, vám napoví, že se jedná o podnik, který je dělaný srdcem. 

 Po 11 letech v Londýně se Madarovi rozhodli začít novou etapu života v Praze. Nejprve spatřil světlo světa BOHO Vintage Concept Store – retro second hand a prodejní galerie na Francouzské 76. Dalším krokem pak bylo otevření společného multifunkčního prostoru na Žižkově. BOHO to je totiž kavárna, bar a vintage obchod v jednom.

„Oba dva BOHO podniky vznikly z našeho přesvědčení, že bychom měli uchovávat staré a kvalitní věci. Spousta lidí je zbytečně vyhazuje, ale my jim dáváme druhou šanci. Je potřeba udržovat si to, co máme, co nám zbylo po našich prarodičích, protože je to krásné. Chtěli jsme vytvořit místo, kde by se lidé cítili dobře a kam by se rádi vraceli. V dnešní době ustavičného spěchu a shonu je potřeba trošku zpomalit, vypnout se z virtuálního světa sociálních sítí a vrátit se k tradicím,“ říká majitelka Patricia Madarová.

Tento žižkovský podnik je skutečně jako stvořený pro to, abyste si vytáhli knížku, kterou zrovna čtete, dali si dobrou kávu (ze slovenské pražírny Coffee Sheep) a k tomu třeba dokonalého skořicového šneka z vršovického Conductoru. 

Kromě toho, že tady můžete posedět s přáteli nad skleničkou vína, si tu můžete samozřejmě také zakoupit vintage doplňky do interiéru i módní kousky do svého šatníku. Nebo prostě jen přijďte, poseďte a inspirujte se. „Pokaždé mám velkou radost, když se tady setkám s hosty – třeba s mladými slečnami, které obdivují některou z našich kabelek, pak je potkám za nějakou dobu a ony se mi přijdou pochlubit, že podobnou našly v šatníku vlastní babičky. Teď je hrdě nosí a mají k tomu navíc tu přidanou hodnotu, kdy se věci předávají z generace na generaci,“ říká Patricia Madarová.

Celý interiér navrhla sama Patricia, včetně železných konstrukcí na stěnách. Všechno je tu ale tak šikovně naaranžované, že vůbec nemáte pocit, že by vystavené věci byly na prodej. Naopak, citlivě doplňují prostor tak, že se tu cítíte jako doma. 

Všechny kousky, které v kavárně najdete, jsou vintage, retro a repasované kousky, které Patricia pečlivě vybírala v různých bazarech nebo na bleších trzích po České republice i na Slovensku. Židle, stoly, křesla, rámy, koberec, dokonce i světla. Je to vlastně skutečný kurátorský výběr toho nejlepšího. Vy se tu rovnou můžete inspirovat, jak nabízené zboží využít i ve vlastní domácnosti. Třeba si taky začnete dělat kávu do hrnečků, které jste našli v bazaru, nebo které jste zachránili před tím, než je babička vyhodí. 

BOHO Café & Store je nejčastěji útočištěm místních, kteří si to tady velmi oblíbili. Ocení to tu také turisti. Těm BOHO připomíná zahraniční podniky, jako jsou některé londýnské nebo newyorské, které také umí kombinovat vintage prvky v moderním životě. Vytvořila se tu ta správná komunita, která je spojená už jen se samotnou lokalitou. „Ačkoliv je na Vinohradech spousta podniků, naše místo je svým konceptem hodně originální. Nikdy jsme nechtěli být jen kavárnou. Byli jsme přesvědčeni, že si svoje hosty najde. To, že se k nám lidé rádi vrací, je pro nás tou nejlepší zpětnou vazbou.“

„Bydlíme kousek odtud a tuhle čtvrť opravdu milujeme, proto jsme věděli, že chceme náš podnik otevřít jedině tady. Kolem tohoto místa jsme dlouho chodili a vždycky jsme si říkali, že tady mají ty nejhezčí výlohy na celých Vinohradech. Pak šel jednou manžel kolem a viděl, že se původní nájemníci stěhují. Slovo dalo slovo, my byli první zájemci a už jsme mohli promýšlet rekonstrukci. Byl to prostě osud,“ popisuje Patricia Madarová.

Tak jako je celý designový koncept výběrem Patricie, tak její manžel Patrick pečlivě vybíral všechny dodavatele, od vín až po sladké dezerty. Spolupracují tu s lokálními dodavateli z Česka a Slovenska. Kávu odebírají od slovenských Coffee Sheep. Espresso si tu dáte za 42 Kč, cappuccino za 52 Kč, flat white za 67 Kč nebo AeroPress za 65 Kč. Pokud si zrovna musíte odpustit kofein, můžete si dát kávu na jakýkoliv způsob také v bezkofeinové úpravě. 

Pokud máte chuť i na něco sladkého, určitě si dejte skořicového šneka (69 Kč). Ochutnat můžete také výbornou tartaletku (55 Kč) nebo brownies (55 Kč).

Rádi vám tu připraví také něco dobrého k večernímu posezení nad skleničkou nebo lehčí oběd. Hummus z červené řepy se salátem a tousty (105 Kč), variace francouzských klobás (135 Kč), selská paštika s pečivem a nakládanými okurkami (105 Kč), chorizo paštika na toustech s marinovanými olivami (110 Kč), avokádový chlebík (89 Kč), chleba se Serrano šunkou, cheddarem a pestem (89 Kč), pomazánka z balkánského sýru, sušených rajčat a oregana se salátem a tousty (99 Kč) nebo sýrový talíř s cibulovým chutney a bagetou (165 Kč). Ideální nabídka pro podnik s tímto konceptem. 

O víkendech připravují také speciální brunche, které jsou na každý týden jiné. Nechybí v nich vždy jedna polévka, různé druhy sendvičů nebo míchaná vajíčka. Až se trochu oteplí, můžete se těšit i na posezení venku – na zahrádce na ulici.

„Staré věci jsou jako šperky. Na hodnotě získávají časem. Ale neměli bychom zase zbytečně shromažďovat harampádí. Je potřeba se jednoduše obklopovat věcmi, které máte rádi, a díky kterým se cítíte dobře. Pro to je potřeba velká dávka citu,“ říká Patricie.

Kde můžete ulovit ty nejlepší poklady? Podle Patricie to dříve byl bleší trh v Kolbence, ale teď jsou to nejčastěji různá vetešnictví na malých městech. A vaše babičky! U nich najdete ty největší skvosty.

Určitě dobře znáte pojem udržitelná móda nebo slow fashion. BOHO Café & Store je přesnou ukázkou toho, jak by vypadalo slow living. Styl života, kdy každý kousek (nejen oblečení) dostane druhou šanci. Uvědomění si toho, že důležitá jsou skutečná setkání, potřeba všechno si osahat a ovonět. Toto multifunkční místo není prvoplánově business, ale je to rodinný podnik, který dělají lidé tak, aby jim to přinášelo radost a bylo to v souladu s jejich životní myšlenkou.

„Jsme v době, kdy se všechno vrací. Replikují se původní modely, protože šlo o zcela originální kousky, které dokázaly upoutat, ale hlavně byly kvalitní. To už dneska umí jen málokdo. Proto se my vracíme k těm hodnotám, které vidíme v časem prověřených kouscích,“ říká Patricie. Dokonce i marketingová strategie tady funguje na té původní bázi, jak to dřív bývalo – na doporučení od jiných. 

BOHO Café & Store je bezesporu skvělým místem na odpolední kávu i večerní posezení s přáteli. Milá obsluha, naprosto originální interiér, široký výběr vín i příjemné ceny. Co víc si přát. Tohle je podnik, kde ani toalety nemají chybu. Tak uložte telefony, vytáhněte knížku a přijďte posedět a užít si chvilku nostalgie u Jiřáku.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová