Bar i živá hudba ve vnitrobloku na Florenci. Už jste byli v BAR/ÁKu?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
08.08.2018

Bar i živá hudba ve vnitrobloku na Florenci. Už jste byli v BAR/ÁKu?

Bar i živá hudba ve vnitrobloku na Florenci. Už jste byli v BAR/ÁKu?
Ulice, které se dříve spousta z nás podvědomě vyhýbala především z důvodu nepříjemného odéru, teď láká na útulné posezení v neobydleném vnitrobloku. Divoké matky se pustily do dalšího projektu a tentokrát se snaží zlepšit reputaci části Prahy, kterou většina lidí jen rychle proběhne. Na Florenci teď díky nim najdete místo, kde se schováte před horkem, osvěžíte se limonádou nebo pivem a večer si tu můžete poslechnout živou kapelu. Vítejte v BAR/ÁKu.

Ulice, které se dříve spousta z nás podvědomě vyhýbala především z důvodu nepříjemného odéru, teď láká na útulné posezení v neobydleném vnitrobloku. Divoké matky se pustily do dalšího projektu a tentokrát se snaží zlepšit reputaci části Prahy, kterou většina lidí jen rychle proběhne. Na Florenci teď díky nim najdete místo, kde se schováte před horkem, osvěžíte se limonádou nebo pivem a večer si tu můžete poslechnout živou kapelu. Vítejte v BAR/ÁKu.

Za Poříčskou bránou 7, Praha 8 – Karlín

PO–NE 15:00–23:00

Co si budeme nalhávat. Na Florenci se nikdo z nás asi nikdy nechtěl příliš zdržovat. Stačilo vystoupit z metra nebo z tramvaje, rychle se rozhlédnout kolem a ještě rychleji pokračovat dál v cestě. Nejspíš by tomu tak i zůstalo, ale od 6. června je všechno jinak. To se totiž otevřel nový prostor v neobydleném vnitrobloku v ulici Za Poříčskou bránou, jen pár kroků od kdysi obávaného výstupu metra Florenc. 

BAR/ÁK je vnitroblok, dvorek, plácek, bar v garáži, zahrádka uprostřed pavlačí, kavárna, spousta palet a světýlek. Vládne tu pohoda a uvolněná atmosféra, takže se vůbec nedivíme, že to sem láká nejen místní, ale i obyvatele dalších částí Prahy bez rozdílu věku a pohlaví. 

Za vznikem BAR/ÁKu stojí spolek Divoké matky, který už má bohaté zkušenosti nejen s provozováním vlastní kavárny v Karlíně, ale také s oživováním pražských veřejných prostor. Mezi jejich nejznámější projekt patří Léto Pod Viaduktem, kdy ve spolupráci s architektonickým studiem CCEA Moba dokázali nahradit vraky aut a nelegální parkoviště pod Negrelliho viaduktem za místo s kavárnou, hřištěm na beach volejbal a tanečním parketem.

O něco podobného se teď snaží na Florenci a na první pohled můžete vidět, že se jim to i po tak krátké době začíná dařit. Kromě práce na BAR/ÁKu se podíleli také na zlepšení prostředí u výstupu z metra Florenc směrem k ulici Za Poříčskou bránou, kde od července najdete krásně osázené květináče, o které se postarali Street Gardening Praha a posezení u stolečků s barevnou malbou na zdech kolem. (Pokud vás zajímá pouliční zahradničení, nezapomeňte si přečíst náš rozhovor se zakladatelem spolku Street Gardening Praha, Tomášem Plesníkem.) 

„Že je na Florenci takové skryté místo, které má krásnou atmosféru, jsme věděli už asi 3 roky. Bylo to ale v době, kdy jsme pracovali na jiných projektech. Dělali jsme zrovna Viadukt a neměli jsme kapacitu rozjíždět k tomu něco dalšího. Loni v květnu jsme o tom ale začali reálně přemýšlet, připravili jsme projekt a zažádali jsme o tento prostor na magistrátu. Zřejmě jsme byli jediní, kdo o něj projevil zájem, protože v srpnu jsme sem poprvé přišli a vrhli jsme se do práce,“ říká Martina Cizlerová, jedna ze zakladatelek BAR/ÁKu. 

Rozhodně to ale nebylo jen o pověšení světýlek a zabydlení nábytkem. Mezi hlavní úkol, který měli na starosti, patřilo čištění prostředí ve vnitrobloku, ale také v jeho okolí. „Bylo nám jasné, že když to bude v ulici zapáchat, nic nezměníme, protože sem nikdo nebude chtít chodit. Ačkoliv jsou v metru veřejné toalety, zdá se, že pro spoustu lidí je i těch 10 Kč příliš a raději vykonávají potřebu všude možně. Teď ale začínáme vidět, že je naše snažení k něčemu dobré. Pracujeme na tom, abychom udržovali i okolí pokud možno v čistotě. Přece jen, když se tu něco děje, tak se tady tolik nezdržují ti, kteří by nepořádek mohli dělat. Naopak sem chodí čím dál víc lidí a už to není jen ta dávno obávaná zapadlá ulička,“ říká Zuzana Kolková, další ze zakladatelek tohoto projektu. 

Tohle místo prostě potřebovalo, aby to tu zase ožilo. Teď už sem lidé míří cíleně. Chtějí si dát limonádu v barevném vnitrobloku, kde mají bar ve staré garáži, všude květiny v květináčích a sezení z palet. „Neměli jsme vlastně žádnou jasnou představu o tom, jak bychom to tady chtěli zařídit. Jenom ta světýlka. Všechno ostatní jsme dávali dohromady tak nějak za běhu. Využili jsme nábytek, který jsme měli kdysi ve Viaduktu a palety nám do toho konceptu skvěle zapadaly. Jinak je spousta věcí, které tady vidíte a na kterých sedíte, z různých bazarů, z půdy nebo třeba od našich sousedů Z pokoje do pokoje,“ říká Zuzana Kolková.

Při naší návštěvě jsme byli dokonce svědky toho, že jedna z návštěvnic sem po domluvě dovezla vlastní stará křesílka, která už doma nevyužila. Taková situace, kdy se lidé sami od sebe zapojí a chtějí pomoct se zvelebením prostoru, je také vítaná. Možná právě to má vliv na celkový dojem, který z místa máte. Je to tak trošku punk, ale bude vás to bavit. 

Nejčastěji sem lidé chodí posedět na pivo, skleničku vína nebo na limonádu. Točí tady Únětice 10° (0,5 l/35 Kč) a 12° (0,5 l/40 Kč), mají rozlévaná vína (1 dcl/31 Kč), ale namíchají vám tu i oblíbené letní drinky jako Aperol Spritz (95 Kč) nebo Gin tonic (95 Kč). 

Co se limonád týče, tak mají širokou nabídku těch ve skle od On Lemon (55 Kč), ale i těch domácích - okurková, malinová, levandulová nebo mango (45 Kč). Protože se snaží produkovat co nejméně odpadu, limonádu dostanete do vratného plastového kelímku, za který zaplatíte zálohu 50 Kč. V současné době ale pomalu přechází na sklo.

Můžete si tady dát i dobrou kávu – espresso za 40 Kč, cappuccino za 49 Kč, double espresso za 55 Kč, flat white za 65 Kč nebo ice coffee za 55 Kč. K tomu doporučujeme některý z dortíků od La Lorraine. Mívají každý den několik druhů, například medovník (55 Kč), brownies (50 Kč), crostata al limone (55 Kč) nebo nugátový koblížek (14 Kč) jako sladkou tečku k odpolední kávě. Vaše ratolesti určitě ocení, že tu mají taky veganské nanuky Fruteama, které jsou navíc ve tvaru srdce. 

„Z nabídky jídla jsme tady dost omezení menším prostorem, který na baru máme, ale snažíme se kontaktovat někoho, kdo by tu mohl dělat street food. Do budoucna bychom si tu dobře uměli představit také menší street food markety. Na začátek září už máme naplánovaný první bleší trh v BAR/ÁKu, který bude pravděpodobně probíhat přímo na plácku před výstupem z metra,“ říká Zuzana Kolková.

Na zdejším dvorku to žije ve dne i v noci. Přes den se tu můžete schovat ve stínu pavlačových domů před všudypřítomným horkem a ruchem tramvají. Večer přijďte na koncert, divadlo, tančírnu, recitál nebo další zajímavou akci. Program je tu opravdu nabitý, a to nejen v pátek a o víkendu, ale hlavně přes týden. Vystoupení tu jsou klidně i třikrát během jednoho týdne. 

„Ozvala se nám například jedna klasická garážová skupina, jestli by si u nás nemohla zahrát. Samozřejmě. My jsme tady přesně pro takové účely. Tenhle prostor tady není pro nás, ale hlavně pro vás. Neděláme žádná výběrová řízení na to, kdo by tu měl a neměl hrát. Když máte chuť ukázat se před dalšími lidmi, stačí nám napsat a my vás zařadíme do našeho programu,“ říká Zuzana Kolková.

Asi vás bude zajímat, co se bude s BAR/ÁKem dít v zimě. Samozřejmě, že dvorek nebude otevřený i přes zimu. Venkovní sezóna je naplánovaná do září, ale v současné době už se pracuje na rekonstrukci vnitřních prostor domu, kde pak bude fungovat kavárna s galerií. Uvnitř pak bude také jiná otevírací doba (nejen v odpoledních hodinách), větší nabídka jídla a možnost vzít si sem vlastní počítač a pracovat. 

V BAR/ÁKu probíhají nejrůznější workshopy, které zatím dělají venku, ale po rekonstrukci budou probíhat také uvnitř. Počítá se se speciálním prostorem pro tvořivé dílny, kde nebude chybět ani keramický kruh. 

Skvělou informací pro vás může být také to, že je tu k dispozici plynový gril. Ten si můžete zapůjčit a ogrilovat si na něm cokoliv si doma připravíte. Taková večeře pod širým nebem ve starém pavlačovém domě zní jako skvělý zážitek. Platíte pouze cenu plynu 100 Kč/hodina.

Divoké matky prostě znovu dokazují, že být matkou rozhodně neznamená konec aktivního života. Díky nim se pomalu, ale jistě lidé vrací do zapomenutých koutů Prahy. Celá naše redakce je z tohoto projektu nadšená a věříme, že i vy budete. 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová