Na skok k sousedům – adventní trhy za humny a co dobrého na zub tam mají
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
27.11.2018
Vánoce v Praze

Na skok k sousedům – adventní trhy za humny a co dobrého na zub tam mají

Na skok k sousedům – adventní trhy za humny a co dobrého na zub tam mají
Kde jinde nasát předvánoční atmosféru, než na adventních trzích? Pokud vám jsou ty české už malé, není nic jednoduššího, než skočit do auta, vlaku nebo autobusu a vypravit se za hranice. Zapomeňte na chvíli na všechen shon a uklízení a vydejte se za kouzelnou vůní Vánoc třeba do Rakouska, Německa anebo severní Itálie.

Kde jinde nasát předvánoční atmosféru, než na adventních trzích? Pokud vám jsou ty české už malé, není nic jednoduššího, než skočit do auta, vlaku nebo autobusu a vypravit se za hranice. Zapomeňte na chvíli na všechen shon a uklízení a vydejte se za kouzelnou vůní Vánoc třeba do Rakouska, Německa anebo severní Itálie.

Německo

Německé adventní trhy jsou fenomén a klasika, která nikdy nezevšední. Nad velkoměsty i těmi nejmenšími vesničkami se vznáší typický odér tradičního svařáku, jemuž dodává šmrnc rafinovaná zimní směs koření, kdo by odolal? Po celý advent se lidé scházejí na vánočních trzích a popíjejí proslulý Glühwein, který neodmyslitelně patří k atmosféře německých Vánoc. Specialitou tamních trhů je, že každý má své vlastní hrnečky, které se obvykle rok od roku trochu liší. Za keramický ucháč zaplatíte vratnou zálohu a můžete ho po dopití vrátit, nechat si znovu nalít nebo si ho odvézt domů jako suvenýr. Teplé a voňavé pití přijde především v mrazivých dnech vhod – pijte ovšem pomalu, zvlášť v případě, že si dáte ostřejší variantu Glühwein mit Schuss, neboli svařené víno s panákem alkoholu.

Drážďany

Saské Drážďany se chlubí jedním z nejproslulejších adventních trhů v Německu. Kromě jiného je i nejstarší – obchodníci se sem před Vánoci poprvé sjeli už v roce 1434! Drážďanské trhy jsou proslulé především festivalem štol, tradiční vánoční pochoutky podobné naší vánočce, která se v té nejlepší podobě vyrábí právě v Drážďanech. Jedinečnou kulisu trhů navíc vytváří samotná atmosféra starobylého města. Hlavní drážďanský trh provoněný svařeným vínem a praženými mandlemi je Striezelmarkt; Striezel je německy právě štola. Tu tady při každoročním festivalu na začátku prosince pečou místní mistři pekařského cechu v gigantické formě – čtyři tuny vážící štolu nesou, či spíše vezou, na speciálním vánočním povoze ulicemi svátečně vyzdobeného centra města až na náměstí Altmarkt. Tam je pak štola se vší slávou porcována a každý může ochutnat. Na drážďanských trzích si pochutnáte i na tradičním svařáku, punči, spoustě druhů klobás i na pražených horkých mandlích. K mání jsou řemeslné výrobky, dřevěné hračky, svíčky, keramika, foukané sklo, krajky či adventní věnce; většina pochází z německé strany Krušných hor.

Co ochutnat: Samozřejmě Drážďanskou štolu! Ale také třeba švestkáčky – roztomilé figurky vyrobené ze sušených švestek nebo fíků.

Mnichov

Hlavní město Bavorska je symbolem pivní kultury. Orosený půllitr však v době adventu střídá hrnek s horkým punčem či svařeným vínem, které jsou k dostání snad v každém druhém stánku v centru města. To se tváří majestátně jako vždycky, přesto v době Vánoc nějak útulněji a komorněji. Hlavní vánoční trhy najdete na náměstí Marienplatz v samém srdci Mnichova, tady se obchodovalo a pořádaly turnaje už ve středověku. Orloj s postavičkami na honosné budově gotické Nové radnice právě jeden takový turnaj připomíná, ten z roku 1586. V radnici sídlí vánoční poštovní úřad a „nebeská pracovna“ s dílničkami pro děti. Na spoustu stánků narazíte také v přilehlých ulicích Kaufingerstrasse a Weinstrasse. A rozhodně by vám neměl ujít Jesličkový trh s tradicí dlouhou přes 200 let. Nejen děti se pak vyřádí na umělém kluzišti na Karlově náměstí.

Co ochutnat: Pouze v Mnichově se na trzích připravuje mnichovská Feuerzangenbowle – červené svařené víno s charakteristickou příchutí zkaramelizovaného cukru. Stánkař připevní nad nádobu s vínem velkou rumem nasáklou homoli z cukru, zapálí ji a nechá ve zkaramelizované podobě skapat do vína.

Norimberk

Z Čech je to sem co by kamenem dohodil a navíc Christkindlesmarkt v Norimberku patří mezi nejoblíbenější vánoční trhy v Evropě vůbec. Během pár týdnů jím projde přes dva miliony návštěvníků. Není se čemu divit, kouzelným stánkům dodává podmanivou atmosféru starobylé město, majestátní Císařský hrad Kaiserburg tyčící se nad historickým centrem, i všudypřítomné hrázděné domy. Tradičním symbolem je norimberský vánoční anděl Christkindl, který trhy zahajuje i doprovází. V dobách církevních reforem Martina Luthera měl nahradit tradičního katolického Ježíška. Kromě toho živého jsou k vidění samozřejmě i stovky andělíčků přímo na stáncích, kterých jsou v Norimberku každoročně rozestavěny přes dvě stovky. Údajně se v nich dají koupit ty nejhezčí vánoční ozdoby, stánkaři tady totiž mohou prodávat výhradně zboží z tradičních materiálů jako je sklo, dřevo, textil. Hlavní trh se koná na Hlavním náměstí Hauptmarkt pod kostelem Panny Marie s orlojem. Kromě klasického trhu je tu i speciální místo pro děti, na náměstí Hans Sachs Platz, kde se drobotina vyřádí především na úchvatném historickém dvoupatrovém kolotoči. Další trhy jsou na Radničním náměstí Rathausplatz, příjemnou procházkou se dostanete do Dvora řemeslníků Handwerkhof.

Co ochutnat: Ty nejlepší perníčky vůbec, vždyť jste v místě, kde se tato pochoutka zrodila! Norimberk je město perníku, dopřejte si tu proto ty pravé – Alžbětiny perníky neboli Elisabetlebkuchen. Masožroutům jistě přijde k chuti uzenářská klasika – tři malé kořeněné párečky v housce zvané Drei im Weckla. A za ochutnání stojí i další zdejší vánoční specialita – ohřátý vaječný punč se šlehačkou.

Jak cestovat do Německa:

Autem je to samozřejmě nejjednodušší, do Drážďan se dostanete pohodlně ale i vlakem a do Norimberku či Mnichova jezdí z Prahy autobusy Student Agency či Deutsche Bahn, cesta tam a zpět vás v prvním případě vyjde od 568 Kč.

Bus:
Drážďany – 269–379 Kč (2 hod)

Norimberk – 349 Kč (3,5 hod)

Mnichov – 379–579 Kč (4,5 hod)

Rakousko

Tady se zrodila nejslavnější vánoční koleda vůbec, Tichá noc, svatá noc, která byla přeložena do více než tří set třiceti jazyků a dialektů. Rakouský advent je plný tradic a starobylých zvyků, které přinášejí do měst i vesniček magii a čarokrásno, které všichni tak rádi o Vánocích pociťujeme. Vlídná melodie Tiché noci zazněla poprvé v kostele v obci Oberndorf na Salcbursku už v roce 1818. Když ji varhanář Karl Mauracher přinesl později do Zillertalu, stala se koleda součástí repertoáru kočovných pěveckých skupin, kteří ji rozšířili daleko za hranice Rakouska. Letos slaví 200. narozeniny, v místech, která jsou s ní spojená, ji tak zvlášť připomínají. Pořádají koncerty, výstavy, ale třeba i muzikál Moje Tichá noc ve Felsenreitschule, který měl premiéru 24. listopadu, a přinesl do Rakouska příchuť Broadwaye.

Vídeň

Adventní trhy patří mezi největší lákadla předvánoční Vídně už po desetiletí. Na tradičním Christkindlmarktu je každoročně připravena více než stovka stánků s vánočním zbožím, předvánoční atmosférou dýchá i celý Radniční park kolem tržiště před radnicí. Oblíbili si ho velcí i malí, dětem jsou určeny i vánoční dílny, kde mohou vyrobit speciální dárečky pro rodiče a prarodiče. Za návštěvu stojí i trhy u zámku Belvedere, vánoční vesnička zakomponovaná do panoramatu známé vídeňské památky okouzlí každého. Před barokním průčelím zámku se nádherně vyjímá rozzářený vánoční strom a před ním stánky nejen s lahůdkami a řemeslnými výrobky, ale s lecčím i k duchovnímu prožitku Vánoc. K tomu přispívají i vánoční zpěvy pěveckých sborů a známých hvězd na „andělském“ jevišti. Pro děti je tu „Nostalgický kolotoč“ a dětský vláček. Podobně se do vánoční výzdoby obléká i čestný dvůr před někdejší habsburskou rezidencí zámku Schonbrunn. V přepychovém historickém prostředí jsou k dostání tradiční výrobky uměleckých řemesel, ručně vyráběné šperky a rustikální vánoční ozdoby.

Co ochutnat: Vůně čerstvě upečených vanilkových rohlíčků a vánočního punče dotváří tu pravou vánoční atmosféru Vídně.

Linz

V adventní době se rakouský Linec proměňuje v romantické město vánočních betlémů. Ježíšek a spol. jsou doslova všude – ve výlohách, v kostelích, v muzeích i venku, tam všude jsou k vidění jesličky z celého světa. Na barokním lineckém Hlavním náměstí, které tvoří pro Christkindlmarkt působivou kulisu, si můžete prohlédnout ručně vyráběné dřevěné figurky či jemně zdobené vánoční ozdoby ze skla. A co si nemůžete nechat ujít, je tradiční linecké vyrábění svíček. I vy si tu můžete vyrobit z včelího vosku vlastní svíčku a odvézt si ji domů na adventní stůl.

Co ochutnat: Cítíte tu lahodnou vůni čerstvě pražených mandlí a zapečených brambor se šunkovou nádivkou, lineckého těsta, pečených kaštanů a křupavých bramborových placek? V Linci musíte ochutnat i pravý vánoční punč a domácí medovinu.

Salzburg

Mozartovo město je v době adventu snad ještě krásnější než jindy. Christkindlmarkt na náměstí Domplatz a Residenzplatz patří se svou nabídkou řemesel a kulinářských specialit k nejoblíbenějším adventním trhům na světě. Zmiňují se o něm historické prameny už v 15. století. K slyšení jsou tu Salcburské adventní zpěvy, k vidění množství tradic a zvyků, a to nejen na hlavních trzích ale i na náměstí Mirabellplatz či na nádvoří pevnosti Hohensalzburg. Majestátní chorály či říznější dechové orchestry „Turmblasen“ rozeznívají hudbou prostor před katedrálou na Residenzplatz.

Co ochutnat: Samozřejmě Mozartovy koule! Pozor, ty originální jsou v modrém balení.

Jak do Rakouska:

Do Vídně se pohodlně dostanete vlakem, například Regiojet nabízí jízdenky od 375 Kč, do Linze a do Salzburku jezdí autobusy Flixbus v prvním případě od 299 Kč, v druhém od 648 Kč.

Itálie

Tradiční adventní trhy, tak jak je známe my, najdete spíš na severu země, ale ani advent s mořem šumějícím za zády není k zahození. Milovníci klasiky však nejspíš zamíří do Alp, do Trentina či do Jižního Tyrolska. Na Mikuláše tam jako u nás vyrážejí do ulic čerti, ovšem třeba v údolí Val Venosta se takzvaní Klosn zjevují už 1. prosince. Mikuláše doprovází horda divoce vyhlížejících a zuřivě řinčících postav ověšených vším možným, hlavně aby to vydávalo rachot, to aby zahnali zlé démony. I ve Sterzigu se 5. prosince konají čertovské reje, do ulic tu vyrážejí krampusové „tuifl“, s mocnými rohy na hlavě a žádným smyslem pro humor, těm raději jděte z cesty! Pokud máte rádi straodávné zvyky, jděte se podívat do údolí Sarntal na hlomozící Klockeln, po tři čtvrteční noci v čase adventu obcházejí skupiny zahalených mužů domy, rámusí, přejí vše dobré a žádají dary – a zpívají při tom prastaré písně.

Bolzano

Do Jižního Tyrolska na severu Itálie se v době adventu sjíždí tisíce turistů z celé Evropy – jeden z nejpopulárnějších vánočních trhů vůbec se koná v Bolzanu, hlavním městě italské provincie Trentino-Alto Adige. Vánoční trhy na hlavním náměstí Waltherplatz splývají s chutí žitného chleba s rozinkami, fíky a sušeným ovocem, kterému se tu říká Zelten. Výtečným doplňkem k němu je skořicí a hřebíčkem provoněné svařené víno. Náměstí Waltherplatz je srdcem všeho, odtud ústí velká brána na nádvoří paláce Palais Campofranco. Zajděte tam, protože tam se jí. K dostání jsou místní speciality spätzle (noky s čímkoli), sýry a horká čokoláda. Vše se kupuje u stánků a jí na stolcích pod ozdobenými stromy. Chuťové buňky si tady vůbec přijdou na své, Jihotyrolané si pochutnávají na nejrůznějších klobáskách, polévkách, ovoci v čokoládě, svařeném víně, punči, horkém jablečném džusu, jídla a pití tu je, co hrdlo ráčí. V době adventu a Vánoc však svojí krásou oslní také historické staré město se sváteční výzdobou, náměstí Rathausplatz s přehlídkou řemesel, ulička Silbergasse a náměstí Kornplatz s dobročinným trhem a proslulé podloubí s tradičními obchody. To vše pod příkrovem magické směsice alpské zemitosti a středomořské lehkosti. 

Co ochutnat: Kromě grappy musíte bezpodmínečně zkusit vánoční ovocný chlebíček Zelten s báječnou vůní skořice a hřebíčku.

Brixen

Před velkolepou kulisou náměstí Domplatz s katedrálou, farním kostelem Sv. Michaela a radnicí se odehrává ve velkém stylu Brixenský vánoční trh. Středověké sídlo biskupa je považováno za duchovní centrum jihotyrolských předvánočních oslav. Stěny monumentálního biskupského paláce Hofburgu ukrývají hezkou expozici ručně vyřezávaných jesliček. U desítek stánků před dominantou města, impozantní katedrálou s 800 let starým klášterem, jsou k mání ručně vyráběné vánočními ozdoby, dřevořezby a mnoho dalších potenciálních vánočních dárků. Dětské oči rozzáří historický parní kolotoč a projížďky kočárem, napínavé zážitkové vycházky s průvodcem zimním historickým jádrem Brixenu pobaví návštěvníky každého věku.

Co ochutnat: špekový knedlík se zelím a císařský trhanec, neboli Kaiserschmarrn

Jak do Itálie:

Na trhy letecky

Z Prahy do Milána, na letiště Bergamo, létá nízkonákladová letecká společnost Ryanair. Odtud je to do jihotyrolských měst už jen zhruba dvě a půl hodiny vlakem či autobusem. Letenka vyjde dle poptávky na pár korun, v době adventu ale počítejte kolem 1 500–2 000 Kč. Můžete zkusit i spolujízdu autem blablacar.com

 

   Fotografie: city-dog.cz. Sudtirol Marketing, Osterreich werbung