6 výletních míst v okolí Prahy, o kterých jste nevěděli. Kam vyrazíte vy?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
05.04.2018
Léto v Praze

6 výletních míst v okolí Prahy, o kterých jste nevěděli. Kam vyrazíte vy?

6 výletních míst v okolí Prahy, o kterých jste nevěděli. Kam vyrazíte vy?
Koušete se nudou a přemýšlíte, kam pojedete na výlet nebo vezmete svoje děti, aby se pořádně „vyřádily“? Přinášíme vám několik zajímavých tipů na výlet v okolí Prahy, kam stojí za to vyrazit.

Koušete se nudou a přemýšlíte, kam pojedete na výlet nebo vezmete svoje děti, aby se pořádně „vyřádily“? Přinášíme vám několik zajímavých tipů na výlet v okolí Prahy, kam stojí za to vyrazit.

Ateliér Zdenky Braunerové 

Roztoky u Prahy jsou díky rychlému vlakovému spojení a nádherné přírodě oblíbeným výletním místem. Lidé sem často přijíždějí prohlédnout si muzeum, zámek nebo vily v japonském stylu. Málokdo ale ví, že Roztoky skrývají ještě jeden poklad, a tím je Ateliér Zdenky Braunerové.

Zdenka Braunerová byla česká malířka, na svou dobu docela extravagantní stvoření. Měla zajímavé milence, veskrze samá slavná jména 19. století, po Roztokách jezdila na kole, což bylo v té době nemyslitelné, a chodila do hospody na syrečky. Zkrátka a dobře – místním uměla tzv. „hnout žlučí“. Ateliér, o kterém je řeč, si Zdeňka Braunerová sama navrhla a postavila v letech 1903-1904. Inspirovala se návrhy anglických venkovských domů (weekend Cottage) publikovaných v  časopise The Studio. Pro stavbu si vybrala parcelu poblíž řeky Vltavy v zahradě bývalého mlýna, který sloužil rodině Braunerových jako letní vila.

V dobovém malířském ateliéru si prohlédnete nejen její malířská díla, ale třeba i starožitnosti a výrobky lidového umění, kterými se obklopovala. V malém podkrovním výstavním prostoru (palandě) je pak Zdenka Braunerová představena coby spoluzakladatelka české moderní grafiky, knižní výtvarnice, návrhářka a malířka skla i jako historická osobnost spjatá s tehdejší uměleckou Evropou.

Adresa: 
Riegrova 5 
252 63  Roztoky u Prahy

Expozice je veřejně přístupná od dubna do konce října.

Otevírací doba:
Středa – neděle, 10:00 – 18:00

Vstupné: dospělí - 50 Kč,
děti, studenti do 26 let, senioři nad 65 let - 30 Kč

Hvězdárna Ondřejov

Budete-li chtít v okolí Prahy navštívit hvězdárnu, vydejte se určitě na tu Ondřejovskou. Stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov. Pracovníci hvězdárny se tu zabývají pozorováním Slunce a dalších hvězd, meziplanetární hmotou nebo vysokoenergetickými objekty ve vesmíru.

Průvodci vás seznámí s tím, jak hvězdárna vznikla, prohlédnete si výstavu věnovanou vývoji hvězdárny a celou řadu zajímavých přístrojů. Dozvíte se o současném poslání observatoře i jejím významu v současném astronomickém světě. A to nejlepší na konec – můžete tu obdivovat dvoumetrový zdrcadlový dalekohled, který je největším dalekohledem v Česku.

Adresa:
Fričova 298
251 65  Ondřejov

Otevřeno je od května do září.
Otevírací doba:
sobota – neděle – 10:00 – 16:00

Vstupné: dospělí - 60 Kč
děti, studenti do 26 let a senioři - 20 Kč

Buďte kreativní a vyrobte si svíčku podle vlastní fantazie!

Pokud máte před sebou volný den, doma neposedné děti, a přemýšlíte, kam s nimi vyrazit na výlet, zamiřte do svíčkárny a mýdlárny Rodas v Šestajovicích u Prahy. Nejen pro děti, ale i pro dospělé jsou zdejší dílny opravdovým zážitkem. Můžete si tu vyrobit svíčky podle vlastní fantazie, namáčet je v barevných politurách, nalévat je do ozdobných nádobek nebo třeba vaječných skořápek. Také si můžete vyrobit vlastní koupelovou sůl s přírodními esenciálnimi oleji. Pro ty, kteří rádi mlsají, je v areálu otevřena i čokoládovna, kde si můžete odlít tabulku z belgické čokolády a sami si ji ozdobit dle své chuti a fantazie.

Děti určitě nadchne i zdejší minifarma. Chovají tu shetlandské poníky, holandské mini kozičky, kvésánské mini ovečky, gottigenská mini prasátka, sovy pálené a další.

Adresa:
Na Balkáně 211 
250 92 Šestajovice

Otevírácí doba výrobních dílen:
celoročně soboty a neděle - 10:00 - 18:00, bez objednání.
Vstupné do dílen se neplatí. 

Ceny za vlastní výrobky: 
svíčky - od 15 Kč
mýdlo - od 55 Kč
voskovky - od 40 Kč
koupelová sůl - od 20 Kč
čokoláda - od 80 Kč

A co takhle knoflíky pro štěstí?

V Šestajovicích ještě chvilku zůstaneme, a to v Knoflíkárně. Ta se spolu s křejčovskou dílnou nachází v domku, ve kterém ji roku 1929 založil pan Václav Trneček, který tu až do svých 90 let šil a opravoval boty a oblečení pro celou vesnici. K vidění jsou tu krásné staré nástroje - kolovrátky, šicí stroje nebo žehličky, které se plnily uhlíky.  Z pryskyřice si tu můžete vyrobit knoflík pro štěstí. 

Adresa:
Na Balkáně 211
250 92 Šestajovice

Vstupné zdarma. 

Navštívit ji můžete po předchozí telefonické domluvě na tel.: 603 229 436

Kocourský viadukt

Jestli chcete vidět opravdový technický unikát, vyražte se podívat na Žampašský most pod Jílovým. Někdy se mu říká také Kocourský viadukt. Unikátní je hlavně svojí výškou. Jedná se o totiž o nejvyšší kamenný železniční most ve střední Evropě. Tento kamenný viadukt se klene přes údolí Kocour ve výšce 41,5 metru, pro srovnání např. Nuselský most v Praze je jen o 1 metr vyšší. Celková délka mostu je necelých 110 metrů. Ačkoli po mostě již přes 100 let jezdí denně několik vlaků, stavba nenese známky nejmenšího poškození. Rozhodně stojí za vidění!

Trabanty, Lady i Volhy. Už jste byli v Retroautomuzeu?

Po několika letech budování zahájilo v dubnu 2015 svou první sezónu Retroautomuzeum ve středočeských Strnadicích. Je to jedno z největších soukromých automobilových muzeí v České republice. Prohlédnout si tady můžete téměř stovku automobilů z období let 1948–1989. Kromě vozů vyráběných v SSSR nemohou pochopitelně chybět ani vysněné západní vozy prodávané v Tuzexu pouze těm vyvoleným. Na své si tu přijdou všechny generace. Pamětníci si zavzpomínají na vozy, které je provázely jejich životy a ti později narození na okamžik zakusí, jaký byl motoristický život jejich rodičů a prarodičů.

Adresa:
Strnadice 27
257 53  Vrchotovy Janovice

Otevírací doba:
Poslední dva týdny v dubnu, květen: pouze o víkendech 10:00 - 17:00
červen, červenec, srpen a září: od úterý do neděle 10:00 – 17:00
říjen: o víkendech 10:00 - 17:00
listopad, prosinec: pouze po telefonické dohodě

Vstupné:
Základní vstupné- 100 Kč
Snížená cena - 50 Kč (senioři nad 65 let, děti 6–15 let)
Rodinné vstupné - 200 Kč (2 dospělí a až 3 děti)

Zahájení sezóny Retroautomuzea je v sobotu 14. dubna 2018.

A co vy? Kam se chystáte na výlet? Pište nám na náš Facebook nebo do komentářů pod článek. 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: muzeum-roztoky.cz, Wikimedia Commons,
retroautomuzeum.com