Zahrádka na balkóně, ve vnitrobloku nebo na kraji města? Pojďte na návštěvu k 5 pražským zahrádkářům
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
25.08.2018
Léto v Praze

Zahrádka na balkóně, ve vnitrobloku nebo na kraji města? Pojďte na návštěvu k 5 pražským zahrádkářům

Zahrádka na balkóně, ve vnitrobloku nebo na kraji města? Pojďte na návštěvu k 5 pražským zahrádkářům
Zahrádkaření už dávno není jen záležitost lidí, kteří žijí na vesnici nebo jezdí z města na chalupu. Pokud jste odjakživa milovali chvilky, kdy můžete zabořit ruce do hlíny, nemusíte se této lásky vzdávat, ani když bydlíte v paneláku. Všichni moc dobře víme, že z vlastního záhonku chutná zelenina nejlépe, proto jsme se vydali na návštěvu k pěti pražským zahrádkářům, abychom zjistili, co na svých balkonových i nebalkonových zahrádkách pěstují. Přesvědčte se o tom, že všechno je možné – i v hlavním městě.

Zahrádkaření už dávno není jen záležitost lidí, kteří žijí na vesnici nebo jezdí z města na chalupu. Pokud jste odjakživa milovali chvilky, kdy můžete zabořit ruce do hlíny, nemusíte se této lásky vzdávat, ani když bydlíte v paneláku. Všichni moc dobře víme, že z vlastního záhonku chutná zelenina nejlépe, proto jsme se vydali na návštěvu k pěti pražským zahrádkářům, abychom zjistili, co na svých balkonových i nebalkonových zahrádkách pěstují. Přesvědčte se o tom, že všechno je možné – i v hlavním městě.

Marta – Dolní Chrabry

„Když jsme se nastěhovali do bytu v Dolních Chrabrech, tak jsem hned začala vymýšlet, jak si zařídíme balkonovou zahrádku. Chtěli jsme tu mít nějaké příjemné posezení, ale popravdě tohle léto bylo takové horko, že se na ní dalo sedět až pozdě večer. I s pěstováním to nebylo úplně snadné. Jak člověk odjede na pár dní pryč, snadno se může stát, že ho po návratu bude čekat seschlá paseka. My máme ale velké štěstí. Když jsme na delší dobu mimo domov, tak se nám o zahrádku starají rodiče mého muže, protože bydlí jen kousek od nás. To je velká výhoda,“ říká studentka pedagogické fakulty Marta.

Marta miluje květiny a ve volném čase vyrábí květinové věnečky nebo pomáhá svým známým se svatební výzdobou a vazbou kytic. Jednu chvíli dokonce vážně přemýšlela o tom, že by šla na částečný úvazek pracovat do květinářství. Nakonec se ale rozhodla, že si svoje květinové hobby zatím nechá jen v rámci domácího prostředí. Její zahrádka je proto plná barevných truhlíků a nechybí tu ani krásný oleandr nebo eucalyptus.

„Loni se nám povedlo vypěstovat dokonce i vlastní cuketu, ale nejvíc se daří asi rajčátkům a bylinkám. Ono je to někdy vtipné, když pak přijedeme k babičce, a ta nám s sebou zabalí brambory, salát, dýni, prostě strašné kvantum zeleniny i ovoce. Tomu nemůžeme konkurovat, ale ono je to spíš o tom pocitu, když si můžete natrhat rajčata do salátu a jen pro ně skočíte na balkon. Člověk má zase zájem o něco jiného,“ říká Marta.

Jakub – Lochkov

Jakub byl velkým pěstitelem už od samého dětství. Tenkrát začínal s kaktusy a sukulenty, které zůstaly jeho velkou chloubou doteď. Když začal uvažovat o vlastním bydlení, věděl, že nechce zůstat v panelovém bytě. Jednou z podmínek pro něj byl alespoň malý kousek zeleně. Právě proto se nakonec s přítelkyní rozhodli pro byt v Lochkově, který má svoji zahrádku. 

„Letos jsme měli na zahrádce jahody, rajčata, papriky i broskve. Snažím se tu mít takový mix – od všeho něco. Trošku zeleniny, ovoce, pár stromů, ale i nějaké květinové keře pro okrasu. Prostě tak, aby se nám tu hezky sedělo,“ říká Jakub, který pěstuje i nejrůznější koření a vyrábí si z palet vlastní truhlíky nebo obložení pro živý plot.

 Maruška a Honza  Strašnice  

„Musím přiznat, že já vlastně nejsem zahrádkový typ. V bytě ve Strašnicích už bydlím několik let, ale vždycky jsem ho využívala maximálně na posezení na lehátku pod slunečníkem. Od té doby, co se ke mně ale přistěhoval můj přítel Honza, se všechno změnilo a z nás jsou teď balkonoví zahrádkáři číslo 1. Jedinou památkou na můj bývalý „životní styl“ je právě slunečník, který čeká na svou příležitost v rohu balkonku,“ říká se smíchem Maruška, která zahrádku občas zalévá, ale nejčastěji prý hlavně konzumuje to, co Honza vypěstuje.

Honza pracuje jako anesteziolog a kvůli jeho pracovní vytíženosti jsme ho nemohli vyfotit na zahrádce, kterou tu vytvořil. K zahrádkaření měl vždycky blízko. Než začal studovat medicínu, dokonce přemýšlel o tom, že by z něj mohl být zahradní architekt. Když přijde Honza z práce, tráví spoustu času na balkoně a opečovává své rostlinky. Je to pro něj určitá forma relaxu. Na balkonku mají kromě krásných květinových truhlíků taky vlastní rajčata, papriky i malý olivovník. 

Tereza  Vršovice

Tereza je nesmírně šikovná fotografka (přesvědčte se sami na terikruzelova.com), která pochází z Valašského Meziříčí. V tomto vršovickém bytě bydlí spolu s přítelem už třetím rokem a celou tu dobu společně pracují na zkrášlování jejich venkovní terasy, na které nechybí ani gril a pohodlné sezení na gauči nebo v polštářích.

„Máme velkou výhodu, že z naší terasy můžeme seběhnout také na menší dvorek ve vnitrobloku, který je společný pro celý dům, ale kromě nás ho nikdo další téměř nevyužívá. Právě na něm máme ještě jeden záhonek, kde jsme měli hrášek i salát. Je tu také kompost, do kterého všichni z domu nosí bioodpad a já ho pak používám jako hnojivo. Funguje naprosto skvěle – to můžete vidět na naší úžasné úrodě rajčat. Občas si dělám srandu, že je snad budu muset začít prodávat na farmářských trzích,“ říká se smíchem Tereza. 

Dřevěné sezení jim na přání vyrobil bratr jejího přítele. Kromě opravdu velkého množství rajčat mají na terase také spoustu bylinek, které prý nejčastěji dostávají od maminek nebo dalších rodinných příslušníků. „Máme radost, že jsme si mohli udělat takovou naši zelenou oázu. Nejlepší je to večer, když můžeme rozsvítit světýlka, zapálit svíčky a dát si limonádu s bylinkami ze zahrádky,“ říká Tereza.

Hamplovi  Břevnov

Největší zahrádku, kterou jsme mohli navštívit, mají jednoznačně manželé Hamplovi. Můžete si je pamatovat z našeho rozhovoru s manžely, kteří oslavili smaragdovou svatbu. Tento manželský pár sice bydlí v bytě na Břevnově, ale kousek od domova mají svůj zahrádkový ráj plný jabloní, rajčat, hroznového vína, muškátů a květinových záhonků.

„Před 40 lety jsme vlastně byli u zrodu zdejší zahrádkové kolonie. Tenkrát tu nic nebylo, jen plevel a spousta bordelu. Můj muž a skupinka dalších lidí se ale rozhodli, že s tím něco udělají a začali jsme pracovat na vyčištění tohoto zarostlého prostoru. Zahrádku máme všichni v pronájmu a i přes to, že je to pro nás dva někdy už náročné, jsme spokojení, že můžeme být taky venku na čerstvém vzduchu, obklopeni tím, co máme rádi,“ říká paní Hamplová.

Na zahrádce mají malý skleník, ve kterém pěstují papriky, a nechybí ani kompost, který využívají na hnojení. „Teď byla taková horka, že jsme tu nemohli trávit tolik času, kolik jsme jinak zvyklí. Chodíme ale pravidelně zalévat ráno a večer. Žena má na starosti hlavně květiny a já zase zeleninu a ovocné stromy,“ říká pan Hampl.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová