18 snadných předsevzetí pro rok 2018, která s radostí dodržíte
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
02.01.2018

18 snadných předsevzetí pro rok 2018, která s radostí dodržíte

18 snadných předsevzetí pro rok 2018, která s radostí dodržíte
Leden je měsíc předsevzetí. Začátkem ledna se je horlivě snažíte dodržovat, koncem ledna házíte jejich seznam s nechutí do koše, protože jste si toho na sebe vymysleli víc, než v praxi dokážete zvládnout. Chcete-li mít ze sebe dobrý pocit, že se vám povedlo aspoň nějaké předsevzetí dodržet, inspirujte se naším seznamem. Ty námi navržená jsou tak snadná, že jich s radostí dodržíte všech osmnáct!

Leden je měsíc předsevzetí. Začátkem ledna se je horlivě snažíte dodržovat, koncem ledna házíte jejich seznam s nechutí do koše, protože jste si toho na sebe vymysleli víc, než v praxi dokážete zvládnout. Chcete-li mít ze sebe dobrý pocit, že se vám povedlo aspoň nějaké předsevzetí dodržet, inspirujte se naším seznamem. Ty námi navržená jsou tak snadná, že jich s radostí dodržíte všech osmnáct!

1. Začněte odpouštět

Možná vás v minulosti někdo zradil a vy si to čas od času připomínáte, čímž v sobě zbytečně rozdmýcháváte negativní pocity. Letos se zařekněte, že všechny křivdy odpustíte. Konečně své hlavě ulevíte a uděláte v ní místo na nové pozitivnější vzpomínky.

2. Staňte se pozitivním sobcem

Máte někdy pocit, že děláte pro ostatní víc než sami pro sebe a už vám dochází síly? A víte, jak vám v letadle kladou na srdce, že s poklesem tlaku v kabině si musíte nasadit kyslíkovou masku nejdřív vy a pak až ji podáte svému bližnímu? V životě by se měl dodržovat stejný řád. Abyste mohli být přínosní ostatním, musíte být nejprve přínosní sami sobě. Zkuste se tedy letos v prvé řadě soustředit na sebe a uvidíte, že pak budete mít víc energie na pomáhání svému okolí.

3. Omezte zbytečné výdaje

Nic proti tomu vanilkovému chai latté, co vás zahřeje každé ráno při cestě do práce nebo proti obědovému menu v té nové gurmánské restauraci, ale po měsíci můžete zjistit, že právě to každodenní dopřávání si vám udělalo postupně se zvětšující díru do rozpočtu. Tenhle rok spíš investujte do pěkného (a ekologičtějšího) cestovního hrnku, který se bude hezky vyjímat na pracovním stole nebo designových krabiček na jídlo, které vás namotivují sami si vařit a jíst zdravěji. A za ušetřené peníze můžete jet třeba na dovolenou!

4. Najděte si nový koníček

Buďte letos akčnější. Co zkusit třeba lekce hot jógy nebo pole dancing? A co takhle zkusit salsu? Nikdy nevíte, jestli neobjevíte novou vášeň nebo nepoznáte nové zajímavé lidi.

5. Říkejte častěji „ne“

Při snaze ulehčit ostatním práci se často uchylujete k neustálému přikyvování, které vede k tomu, že se sami dostanete do stresu. V roce 2018 zvažujte své síly před každým důležitým rozhodováním a když něco bude nad rámec vaší kapacity, zkrátka řekněte "ne".

6. Vstávejte s prvním zazvoněním budíku

Kolikrát se vám stane, že típnete budík tolikrát, že pak ani nestíháte snídani? Letošní rok si řekněte, že budete vstávat včas a užijete si ráno jako plnohodnotnou část dne. Co vy víte, kolik věcí navíc stihnete udělat.

7. Třiďte informace

Možná, že se o aktuality ze světa moc nezajímáte nebo naopak fanaticky sledujete zprávy a trápíte se každou přírodní kalamitou. Letos si zkuste uvědomit, jaký je váš osobní vztah k informacím, jestli vás spíše obohacují nebo se jimi užíráte a podle toho ke všem novým zprávám zaujměte postoj. 

8. Omezte vliv toxických lidí

Máte-li pocit, že ve svém okolí máte lidi, co z vás neustále vysávají energii a žádnou vám na oplátku nepřinášejí, nastal čas se takovým lidem vyvarovat. Tím, že omezíte jejich zásah do vašeho života, získáte nový prostor pro navázání nových a obohacujících přátelství.

9. Volejte rodičům častěji

Práce vás někdy dokáže uzurpovat natolik, že nezvládáte ani zkontrolovat, jak se mají vaši nejbližší. Tento rok si vyhraďte chvilky, které věnujete jenom jim. Nemusíte tím trávit dvě hodiny denně (kdo na to taky má čas), ale vyhraďte jim aspoň krátký telefonát, abyste jim i sobě připomněli, co je v životě důležité.

10. Udělejte si systém a dodržujte ho

Pořád se ztrácíte v množství každodenních úkolů? Letos se konečně odhodlejte být pánem vlastního času a programu: vymyslete si vlastní systém priorit a ten se naučte dodržovat. Chcete tipy na online programy, co vám zorganizují život za vás? TADY je máte.

11. Čtěte víc

Samozřejmě, že nejsnazší je vzít do ruky ovladač od televize, když se svalíte po práci na gauč, ale zkuste se v novém roce vrátit do světa fantazie, kterou dokážete vytvořit jen skrze četbu knížky. Nemluvě o nádherných fotoknihách.

12. Odkládejte telefon

Instagram po probuzení, Facebook v práci, e-maily během oběda, vtipná Youtube videa před usnutím, na kterých se zaseknete až do dvou do rána... Letos už přestaňte být digitálním otrokem a věnujte víc času skutečné realitě.

13. Otevřete se rozdílnostem

Odhalte svoje předsudky, snažte se je odbourat. Ať už se třeba necháte provést Prahou průvodcem bez domova z iniciativy Pragulic, seznámíte se příběhy válečných imigrantů v Centru pro integraci cizinců, prozkoumáním vám zažitých stereotypů určitě zjistíte, že plno věcí jste doposud vnímali zkresleně.

14. Proberte si e-maily

Jestli chcete začít rok 2018 s čistým štítem, úklid e-mailové schránky a zbavení se nechtěných rozptýlení je nutností. Vymažte zbytečné e-maily, odhlašte svoje členství v e-shopech, kde jste nakupovali naposled před pěti lety nebo z newsletterů, které pokaždé bez otevření zaškrtnete jako "přečtené". Potřebujete pomoct? Tato aplikace to zařídí za vás.

15. Buďte častěji venku

Nemusíte se nutit do vysokohorských výletů, když vás hory vůbec neberou, ale pokuste se zakomponovat malý kousek přírody do vašeho každodenního života. Obědvejte v parku, když to půjde nebo vyjeďte na výlet kousek za Prahu, zkrátka pokuste se trávit více času na čerstvém vzduchu. Potřebujete tip na výlet? Pár bychom jich pro vás měli TADY.

16. Staňte se dobrovolníkem

Letos namísto peněz zkuste přispět na dobrou věc svojí vlastní silou: staňte se dobrovolníkem. Dobrovolnická činnost je totiž prospěšná nejen těm, kterým je určena, ale i těm, kteří ji vykonávají. Zajděte třeba vyvenčit psy z blízkého útulku nebo se zapojte do místní neziskovky. V Praze máte možností neomezeně, můžete třeba dělat společnost osamělým seniorům přes dobrovolnické centrum ADRA, potěšit dlouhodobě nemocné v Thomayerově nemocnici nebo se stát velkým kamarádem některého sociálně znevýhodněného dítěte skrze Program Pět P

17. Buďte na sebe hodnější

Člověk na sebe občas klade tak velké nároky, až se pod jejich tíhou přestává mít rád. Zkuste si slíbit, že se v roce 2018 budete na sebe dívat s méně kritickým okem. Vemte na milost těch pár nadbytečných kil, co se vám stále nedaří shodit a smiřte se s tím, že nikdy nezvládnete chodit 3x týdně do posilovny. Oceňujte na sobě hlavně samotnou snahu, všímejte si spíš svých triumfů než nedostatků. Udělá to z vás šťastnějšího člověka.

18. Smiřte se s tím, že všechno je tak, jak má být

Konec starého roku a začátek nového s sebou pokaždé přináší potřebu zhodnotit dosavadní život. Netrapte se ale, že ještě stále nepracujete v tom snovém zaměstnání nebo že jste nenašli svůj ideální protějšek. Uvědomte si, že všechno je, jak být má a je tomu tak z nějakého důvodu. Nepřestávejte věřit v lepší zítřek, potažmo lepší nový rok. A co vy víte, třeba rok 2018 bude vaším osudovým!

 

A jaká jsou vaše novoroční předsevzetí?

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: unsplash.com