16 skvělých jarních aktivit co stihnout, než jaro skončí
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
01.05.2019

16 skvělých jarních aktivit co stihnout, než jaro skončí

16 skvělých jarních aktivit co stihnout, než jaro skončí
Je jaro! Doba nových začátků, proudící energie i jedinečného počasí, které se přes rok už neopakuje. Už brzy bude jeho nadvláda pokořena horkým letním obdobím, proto je na čase si ještě užít všeho, co přináší, než nás tato magická sezóna opustí. Jaké věci byste měli ještě stihnout, dokud jaro trvá? Inspirujte se!

Je jaro! Doba nových začátků, proudící energie i jedinečného počasí, které se přes rok už neopakuje. Už brzy bude jeho nadvláda pokořena horkým letním obdobím, proto je na čase si ještě užít všeho, co přináší, než nás tato magická sezóna opustí. Jaké věci byste měli ještě stihnout, dokud jaro trvá? Inspirujte se!

 

Vyčistěte si šatník

Na čistku šatníku je jaro jak dělané! Nevíte, jak se do toho správně pustit? Začněte s tříděním podle knihy Marie Kondo, autorky světového bestselleru „Zázračný úklid“. A co pak s oblečením, u kterého se ukázalo, že jej nenosíte? Přečtěte si inspirativní rozhovor s průkopnicí českého swapování (výměny oblečení) Lucií Poubovou (žijící jen s 60 kousky v šatníku), případně můžete oblečení jednoduše odložit do některého z charitativních second-handů. Je to snazší, než si myslíte!

Vynoste všechny jarní kabáty

Také vám přijde, že takové to skutečné období jara je čím dál kratší a hned přijde léto? Než nastane doba veder, vynoste veškeré své oblíbené oblečení a doplňky, které jste si kdy kupovali právě na jarní sezónu. Kožené bundy, baloňáky, dlouhé sukně, kotníkové boty, velké šátky, trika s dlouhým rukávem a všechno oblečení z teplejších materiálů... Noste je, dokud je čas!

Zasaďte květiny nebo si kupte jarní kytici

Doba jara je obdobím rozpuku veškeré flóry, tak toho patřičně využijte, dokud kvete. Zvelebte si zahrádku u domku, zkultivujte balkónek na venkovní sezení a v interiéru se obklopte originálně vázanými kyticemi jarního kvítí. Co všechno by vám na balkonku nemělo chybět? Vytvořili jsme seznam nezbytností pro to nejútulnější posezení a kdyby vám to nestačilo, zmapovali jsme dokonce i ty nejkrásnější a nejbujnější pražské balkónky!
Tak už víte, co budete dělat o víkendu? 

Choďte na procházky

Choďte. Zkrátka choďte. Po chladné zimě, kdy se vám nechtělo vytáhnout paty z domu a když už se tak povedlo, tak jedině ve vyhřátém autě nebo v MHD, se zas vypravte ven po vlastních, kdykoliv budete mít příležitost. Chůze je pro lidské tělo jeden z nejpřirozenějších a nejzdravějších pohybů, tak ji znovu zařaďte do svých každodenních plánů. Tip redakce: Už jste šli třeba z Karlína na Vítkov?

Pusťte se do detoxu, i digitálního

Jaro přeje změnám a stejně jako se probouzí příroda, můžete i vy správně probudit svůj organismus a své smysly. Pusťte se do očistného jídelníčku, pijte více čerstvých šťáv a džusů, zkrátka myslete více na to, co každodenně konzumujete. Stejně tak se pokuste odpoutat od digitálních technologií, dopřejte si digitální detox, abyste si více užívali života v jeho reálné podobě. Nechte do sebe proudit energii přírody. 

Zorganizujte piknik

Kdy jindy zahájit dobu pikniků, než na jaře, kdy ještě není takové horko. Jen si představte, jak sedíte pod rozkvetlým stromem v trávě, dopřáváte si dobré jídlo v dobré společnosti a profukuje kolem vás příjemný jarní vánek... Na takovou atmosféru se připravte nákupem nejlepšího piknikového vybavení a vyberte ten nejhezčí park na piknik. Koho na piknik pozvete, to už necháme na vás!

Naplánujte si výlet

Ač se to zdá jako samozřejmost, s příchodem digitálního věku si čím dál méně všímáme prostředí mimo mobil a (nejen) na jaře je to velká škoda. Máte-li děti, vyrazte s nimi na výlet i mimo Prahu. Pokud děti nemáte (nebo máte, ale nechce se vám opouštět město), zkuste být turistou ve vlastním městě. Užijte si čerstvě zelené pražské lesoparky nebo obdivujte architektonické poklady zalité jarním sluncem. A do mobilu koukejte jen na navigaci.

Zajeďte si k farmářům pro zeleninu

Využijte dobu jara pro nákup čerstvých sezónních surovin a biopotravin, které vyrostly přirozeně a bez podpůrné chemie. Jestli už tak děláte a obrážíte každý víkend svoje oblíbené farmářské trhy, zkuste si rovnou udělat výlet k lokálním farmářům samotným. Podpoříte nejen jejich práci, ale vy si odvezete kromě čerstvé zeleniny i zážitek v podobě uvědomění, kolik úsilí za jejich prací stojí.

Změňte parfém

V období zimy jste nosili těžší, silnější a takový, co vás pocitově zahřeje. Jarní sezónu využijte k pořízení nového parfému, lehčího a svěžejšího! Jak je známo, vonné esence působí na naše smysly, ovlivňují psychiku i metabolismus, proto vás změna parfému napumpuje energií. Pokud hledáte nějaký unikátní, zajděte do specializovaných niche parfumérií, ideálně sáhněte po čistém přírodním bez syntetických složek. 

Projeďte se městem na kole či koloběžce

Po líné zimě má jaro tendenci nás ponoukat k větší aktivitě. Jestli vám rozhýbávání trvá déle, spíš než v posilovně se protáhněte na kole. Že nemáte? Není nic jednoduššího než využít půjčovny kol, které jsou rozeseté po celém městě. Stejně tak si můžete půjčit koloběžku, která vaše tělo sice nerozhýbe, ale užijete si na ní plno legrace.


 

Zahajte sezónu zahrádek

Milujete sezónu zahrádek, ale štve vás, že v létě si pomalu nemáte kam sednout? Zkuste tuto aktivitu posunout a vyzkoušet už na jaře. Vždyť kdo říká, že si skleničku prosecca vychutnáte jen v parném létě? Nejen že budete mít dostatek místa, nehledě na to, kdy přijdete, ale užijete si slunce i bez nutnosti slunečníku. Ještě nějaké výhody jsme zapomněli?

Pusťte se do úprav bytu

Až budete mít hotovo s čistkou šatníku a přípravou balkónového sezení, určitě neopomeňte zahrnout do svého „bojového plánu" i úpravy obydlí. Můžete využít některý z online interiérových plánovačů, který vám přiblíží představu možných změn. Ale jestli se vám do velkých změn nechce, nechte jaro prostoupit svým bytem aspoň v podobě jarních dekorací!

Čtěte venku na lavičce

Proč lpíme zrovna na tom, abyste četli na lavičce, ptáte se? Není v tom žádná urgence, ale Praha má plno útulných a tichých míst k posezení, tak by byla škoda je nevyužít třeba při čtení nové knížky. Mimochodem, už 9. května proběhne Noc literatury, to kdybyste hledali inspiraci ohledně nových a neodolatelně zajímavých knih! 

Vynoste pastelové barvy

Kdy jindy, než na jaře, když je těchto odstínů v přírodě tolik! Pokud máte pro pastelové odstíny slabost, ještě je řádně vynoste, než jaro skončí. Navíc Panetone barvou roku 2019 je korálová, takže o to víc se můžete nechat namotivovat. 

Odlehčete pleti

Na jaře dopřejte pleti oddech od hutných zimních krémů a nahraďte je lehčími variantami a esenciálními oleji. Kosmetické ošetření by mělo být prvním krokem. Udělejte si pořádek i v kosmetické taštičce a zrevidujte expiraci produktů, které používáte. A jste-li nadšeni do změn, troufněte si celou kosmetickou taštičku nahradit čistě přírodní kosmetikou!

Začněte s něčím novým, čímkoliv chcete

Odvažte se během jarního období začít se vším, co si dlouhodobě přejete zkusit, ale stále to odkládáte. Ať chcete pravidelně cvičit jógu, osvojit si základy fotografie nebo se učit novým jazykům, berte jaro jako ideální dobu nových začátků. Však když to v přírodě všechno znovu začíná, proč byste nemohli začít i vy! 

Fotografie: Unsplash, Pinterest & city-dog.cz