12 tipů, jak přežít vedro ve městě
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
05.06.2019

12 tipů, jak přežít vedro ve městě

12 tipů, jak přežít vedro ve městě
Horké počasí je fajn, pokud jej nemusíte trávit ve městě. Ale pokud není zbytí, pak je tu náš seznam praktických tipů, jak zvládnout nejobvyklejší s horkem spojené nesnáze. Pocení, nedostatek tekutin, podrážděná pokožka, spáleniny, se vším si víme rady. Čtěte a inspirujte se.

Horké počasí je fajn, pokud jej nemusíte trávit ve městě. Ale pokud není zbytí, pak je tu náš seznam praktických tipů, jak zvládnout nejobvyklejší s horkem spojené nesnáze. Pocení, nedostatek tekutin, podrážděná pokožka, spáleniny, se vším si víme rady. Čtěte a inspirujte se.

Hydratujte se jídlem 

Když přijdou vedra, samozřejmě se nejvíce doporučuje pít, ideálně neperlivou vodu. Jestli ale nedokážete dodržovat pitný režim tak, jak byste si přáli, nebo zkrátka nezvládáte vypít doporučené množství tekutin, dělejte si aspoň svačinky z jídla, které obsahuje velké množství vody. Meloun, okurky, jahody, rajčata, ledový salát nebo třeba mladý celer jsou z většiny složené právě z vody, proto vám udělají stejně dobrou službu. Ty nejlepší seženete na farmářských trzích.

Volte chladivé materiály a volné střihy

Správně vybraný materiál a volný střih oblečení je základ. Až udeří největší vedra, všechno oblečení z umělých tkanin nechte na dně skříně a vyberte si jen to, které dokáže „dýchat“. Kromě 100% bavlny a lnu, jejichž výhody určitě dobře znáte a které jsou nejdostupnější, je údajně nejlepší volbou v parném létě oblečení z konopí, celulózového vlákna lyocellu a především z bambusu. To má přirozeně chladivý efekt a dokáže absorbovat o 50 % víc vlhkosti než bavlna. A navíc je antibakteriální, tedy nezapáchá a má větší životnost než ostatní materiály. Chcete radu, kde nakoupit? Naše tipy: NILAEtikButik nebo e-shop s bambusovou módou.

Vyhněte se MHD v nejrušnějších hodinách

Možná vám to přijde jako samozřejmost, ale ruku na srdce, kdo z nás na to každý den myslí? Přitom jet ve špičce v MHD často bývá skoro o život. A navíc existuje bezpočet skvělých alternativ, které vás zhruba stejnou rychlostí dopraví na místo určení a přitom si nebudete připadat jako ve skleníku. Vezměte si kolo nebo si jej půjčte, zkuste koloběžku nebo se svezte, za nás nejlepším letním dopravním prostředkem, přívozem. Pokud vám nezbývá, než se přesunout hromadnou dopravou, pak se alespoň pokuste počkat na méně frekventované časy a zatím vydržet někde v chládku.

Vyzkoušejte kokosovou vodu

V čem že je lepší, ptáte se? Kokosová voda je totiž přírodní hydratační zázrak. Narozdíl od vody pramenité obsahuje velké množství elektrolytů, tedy látek, které jsou mimo jiné nezbytné pro udržení stálé koncentrace vody v těle a díky vitamínům a minerálům v ní obsaženým dokáže tělo zavlažit a osvěžit víc než čistá voda, což je nejen v parnech výhoda k nezaplacení. V neposlední řadě ji můžete koupit v každém bioobchodě nebo drogerii DM. Chcete-li její kvality prostudovat do podrobna, doporučujeme načíst stránku Mladý kokos, skrze kterou ji můžete koupit v té nejčistší raw kvalitě. 

Osvěžte se termální vodou

O spreji s termální vodou jste nepochybně dávno slyšeli, ale přesto je dobré jej připomínat. Je to totiž zdroj bezprostředního osvěžení, když už nic jiného nepomáhá a navíc stojí doslova pár korun. Díky obsaženým látkám má kromě hydratačních i hojivé účinky, je tedy ideální na zarudnutí a vyrážky vzniklé neúnosným horkem. Je to rychlá zdravá vzpruha pro pleť i pro ducha. A skvěle dostupná – koupíte ji totiž v každé lékárně i drogerii.

Dopřejte si chvilku aromaterapie

Jestli potřebujete něco silnějšího než je „klasická“ termální voda, existují také přírodní vody ve spreji, které díky přidaným léčivým vonným látkám navíc fungují jako aromaterapie. Zkuste třeba bylinné vody firmy Saloos (dostupné v každé drogerii) nebo (jako celý svět) podlehněte „elixíru mládí“ značky Caudalie, který má hydratační a antioxidační schopnosti a v neposlední řadě božsky voní. My jsme za takovou osobní chvilku aromaterapie vděční třeba v nacpaném vagónu MHD a věříme, že vy budete také.

Vyhněte se vyrážkám po holení

Tím, že se v létě víc potíme, se také stáváme náchylnějšími k různým vyrážkám, ekzémům a zarudnutím, ať už jsou způsobené častějším holením, nebo jen vyššími teplotami. Na léto si domů bezpodmínečně pořiďte sklenici kokosového oleje a všechny kožní potíže rychle odezní. Máme vyzkoušeno i na té nejcitlivější pleti. O jeho multifunkčním využití v domácnosti a zázračných vlastnostech si můžete přečíst také zde

Deodorant do kabelky nahraďte dezinfekcí na ruce

Máte pocit, že i ten nejsilnější deodorant po určité době zkrátka rezignuje? Noste u sebe dezinfekci na ruce. Pokaždé, když budete cítit, že váš deodorant přestal plnit žádanou funkci, nahraďte jej malým množstvím dezinfekce na ruce, která díky antibakteriálnímu složení zlikviduje všechny nežádoucí pachy rychleji, než bys řekl švec. Pořídíte v každé drogerii. 

Oslňte vějířem

Elegantní a funkční řešení, když už nezvládáte nápory horka? Vějíř! Papírový nebo dřevěný, dá se složit do kabelky nebo jej můžete mít připravený na stole v práci. Takové řešení je navíc i vysoce ekologické a navíc vám ve společnosti dodá šmrnc. Pokud se vám neválí doma nějaký po babičce, pořídíte jej v papírnictvích, galanteriích, vietnamských večerkách i na internetu. Za pár peněz.

Zmatněte se

Dělá se vám z potu akné na obličeji? Používejte pleťové papírky proti mastnotě. Vysuší, ale jen ten nadbytečný maz, většinou bývají i antibakteriální a stanou se vaším oblíbeným pomocníkem, když na sebe nechcete nanášet mnoho vrstev pudru. Můžete je mít kdykoliv po ruce, jsou zkrátka kosmetickým přítelem první třídy. Pořídíte jak v drogeriích, tak prodejnách s kosmetikou.

Osvěžte se aloe verou

A teď vám prozradíme fígl, co vás zachrání, až přijdete domů spálení po vysedávání na pivu na zahrádce. Pořiďte si domů gel z aloe very, který spáleniny léčí, a tím si naplňte formy na led. Až se zas nechtěně „chytnete“ na sluníčku, vyloupněte si jednu kostku a postižená místa se vám zahojí o to rychleji. Gel z aloe very koupíte v každé lékárně i drogerii. 

Spřátelte se se suchým šamponem

Jestli jste stále nedokázali najít nejlepší dobu na používání suchého šamponu, je to právě teď! V horku se pokožka hlavy mastí mnohem rychleji, takže se sem tam osvěžte suchým šamponem ve spreji nebo pudru a jste v pohodě. Nejlepší vychytávkou je jeho použití hned po mytí a na noc, čímž se ještě více prodlouží pocit čistých vlasů. Vyzkoušeno na redakční kůži! 

 

 

   Fotografie: Unsplash.com, Pexels.com