Výstavy

Vernisáž My, děti války

17. června 2018   |   14:00

Praha, Tusarova 791/31

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: Dobrovolné

Vernisáž My, děti války

Nenechte si ujít vernisáž výstavy My, děti války, která proběhne 17. června ve Vnitroblocku. 

„Vrátil jsem se z Blízkého východu, kde jsem navštívil regiony postižené válkou. Během cesty jsem neviděl jen slzy, zničená města a vesnice, ale také spoustu nemocných a postižených lidí, nevybuchlých náloží, nebo třeba min ukrytých v hračkách. Slyšel příběhy, které bych raději zapomněl, ale také se setkal se spoustou lidí, které válka (ještě) nezlomila, mají vůli žít, vrátit se domů a znovu postavit dům, pod kterým již nebudou v sutinách mrtvoly dětí. Rád bych vás tímto pozval na svou jednodenní výstavu s názvem My, děti války, která je skutečně tvrdá, ale zároveň inspirativní a paradoxně přináší chuť žít. Kdo jsem? Fotograf bez talentu.

Fotograf, který rád otevírá kontroverzní témata a vyvolává diskuzi v oblastech, která jsou pro většinu tabu. Tvrdí, že kde je tabu, je i strach a ten ústí v neobjektivní závěry. Zabývá se tématy jako je domácí násilí nebo předsudky. Minulý rok vydal knihu My, děti slumu, což je sonda do života v chudé Bangladéši a nyní se pokouší vydat její pokračování s názvem My, děti války.

Pozvání přijeli také speciální hosté. 

Markéta Kutilová - Cestovatelská přednáška trochu jinak
Novinářka, která začala kariéru v Lidových novinách v roce 2002. Její články a reportáže ze zemí třetího světa publikovala mnohá česká média. Působila také jako projektová koordinátorka na zahraničních misích Člověka v tísni (Írán, Srí Lanka, Haiti), v Demokratické republice Kongo zakládala projekty na pomoc znásilněným ženám a dětem. Jako novinářka pracovala v DR Kongo, Ugandě, Kambodži, Libérii, Gambii, Senegalu, Rwandě, Kongu, Jordánsku atd. V posledních letech se snaží dokumentovat válku proti Islámskému státu. Pravidelně jezdí do Sýrie a Iráku, je spoluautorkou knih Islámskému státu na dostřel I. a II, které zachycují příběhy lidí ve válečných oblastech na severu Sýrie. Je spoluautorkou mnoha televizních reportáží, které byly odvysílané v pořadu Reportéři ČT. Spolu s Lenkou Klicperovou založila sbírku na pomoc lidem s syrském Kobani www.soskobani.cz. Dalším jejím tématem je migrace. Je spoluautorkou dokumentárního filmu Nezlomené.

Jana Andert
Česká freelance fotografka, dokumentaristka a reportérka, která dlouhodobě přináší svědectví z konfliktních zón Blizkého východu. Spolupracuje s prestižními veřejnoprávními i komerčními médii, mezi které patří např. BBC, CNN International, Der Speigel RTL – Germany, SRF TV – Switzerland nebo ITN – United Kingdom. V současné době připravuje celovečerní dokumentární film o bitvě o Mosul. V Iráku strávila osm měsíců jako jediná žena v civilu po boku speciální irácké protiteroristické jednotky Golden Division, která bojovala o osvobození Mosulu od Islámského státu. Sledovala každý jejich krok na prvních frontových liniích - od začátku bitvy až do konce.

Lenka Klicperová
Novinářka a fotografka. Začínala jako zpravodajka, od roku 2004 šéfredaktorka časopisu Lidé a Země, který patří mezi nejstarší dosud vydávaná periodika v ČR a zaměřuje se na reportáže z cizích zemí. Navštívila řadu afrických zemí, pracovala v Angole, Namibii, Nigérii, Tanzánii, Keni, Etiopii, v Mali, Burkině Faso, Čadu, Nigeru či několikrát v Demokratické republice Kongo. Několikrát navštívila jako reportérka Afghánistán. Od roku 2014 se soustřeďuje na problematiku války s Islámským státem v Iráku a Sýrii. Zaměřuje se na problematiku žen a jejich postavení ve třetím světě, na reportážní a portrétní fotografii.

Své reportáže publikuje nejen v domovském časopise, ale spolupracuje i s mnoha dalšími tištěnými periodiky, ale i TV a rádii. Věnuje se také přednáškové činnosti. Od roku 2016 také pravidelně spolupracuje s týdeníkem Reflex, kde můžete najít její reportáže a fotografie. V roce 2008 společně s Olgou Šilhovou založily občanské sdružení Femisphera, které se zaměřuje na dokumentování problematiky třetího světa, zejména na ženská témata. Často pracuje právě v týmu s některou z kolegyň z Femisphery. V Kongu se soustředila na problematiku masového znásilňování žen ve východní části Demokratické republiky Kongo sužované vleklým válečným konfliktem, v Keni se zabývala ženskou obřízkou u kmenů Samburů a Elmolů.

Jako reportérka pracovala také na Haiti postiženém zemětřesením, v Čadu zpracovávala téma běženců z Dárfúru, v Ugandě pracovala s dětskými vojáky LRA. Je spoluautorkou několika dokumentů (Slzy Konga, Latim – Obřezané, Iráčanky, Ženy v zemi Tálibánu, Nezlomené) a řady televizních reportáží. V roce 2010 v nakladatelství Mladá fronta vyšla kniha Afrika v nás, na níž spolupracovala s Olgou a Václavem Šilhovými a na niž volně navazuje Afrika v nás II. Z práce v Sýrii vznikly dvě knihy Islámskému státu na dostřel I a II., jejichž spoluautorkou je Markéta Kutilová.

Veronika Pokorná
Mladá charismatická zpěvačka s vlastní i převzatou tvorbou. Její procítěné akustické písně doprovázené kytarou a ukulele, zpestří nedělní atmosféru.

Protože jde také o vernisáž výstavy My, děti války, nesmí chybět ani náležitá hudební kulisa. O tu se postará DJ Cou, se svým skvělým výběrem převážně hiphopové hudby.

K čemu to vlastně celé je?

Výstava je prodejní a předchází vydání knihy. Celý výtěžek poputuje do organizace ADRA CZ, která peníze použije v postižených oblastech Iráku a Sýrie pro pomoc uprchlíkům, kteří se chtějí vrátit zpět do svých domovů a začít nový život.

Vstupné je dobrovolné.

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ