Filmy

Superdesign: Italian Radical Design 1965–1975

25. října 2018   |   19:00

Praha, Vyšehradská 51

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: Zdarma

Superdesign: Italian Radical Design 1965–1975

Projekce dokumentárního filmu Superdesign, Italian Radical Design 1965–1975, který mapuje fenomén italského radikálního designu přelomu šedesátých a sedmdesátých let. 

Film přijede představit milánská kurátorka a publicistka Maria Cristina Didero, která stála u jeho zrodu společně s Francescou Molteni a společně ho představili loni ku příležitosti souborné výstavy o radikální designu, kterou Didero kurátorsky připravila pro galerie R&Company v New Yorku.

Superdesign, Italian Radical Design 1965–1975 / Francesca Molteni / Itálie 2017 / 62 min – Radikální design v Itálii odrážel dramatické změny v šedesátých letech minulého století a jeho společenskou emancipaci.

Studentské bouře v roce 1968 ovlivnili také myšlení mladých návrhářů a architektů, kteří kritizovali zkostnatělý establishment, unifikovanost modernismu a komerčním rozměr designu. S využitím strategií zapůjčených z výtvarného umění, především z Pop Artu, se návrhy užitných předmětů staly šokující, expresivní a individualistické, aby se zcela rozloučily se sešněrovanými konvencemi moderny.

Experimentální práce v oblasti designu a jeho teorie nabízely nové způsoby, jak může design fungovat v našem životě a nebýt pouze a jen praktickým kusem nábytku. Interiérový objekt se stal demokratickým nástrojem pro vyjádření a kritiku rozmanitých problémů naší společnosti.„Reflexe radikálního designu není sentimentální. Naopak v naší době je zajímavé prozkoumat skutečnost, proč radikálové vytvářeli hyper-excentrický nábytek a předměty. Myslím si, že situace je v něčem podobná i dnes a italský design šedesátých let je aktuálnější více než kdy předtím,“ hovoří o fenoménu Maria Cristina Didero.

Poprvé na filmovém plátně jsou tak zhodnocena díla lídrů hnutí jako jsou Piero Gilardi, Archizoom Associati, Studio 65, Gianni Ruffi, Kazuhide Takahama, Lapo Binazzi, Luigi Bandini Buti, Ugo La Pietra, Studio ARDITI, Gino Marotta, Gaetano Pesce, Superstudio, Marion Baruch, Ettore Sottsass, Guido Drocco a Franco Mello a Gianfranco Frattini. Mnozí z nich osobně ve filmu vystupují.Maria Cristina Didero je nezávislá kurátorka a novinářka, jejíž texty se objevují v renomovaných magazínech Domus nebo Vogue Italia. Také vede svůj vlastní sloupek s názvem L’Ascensore pro magazín Icon Design. Působí v Miláně a pracuje v mezinárodním měřítku; věnuje se kurátorské přípravě řady výstav v Itálii i v zahraničí a editorsky zpracovala několik knižních publikacím.

Ku příležitosti Designbloku, výstavy ve studiu OKOLO a prezentace filmu Superdesign jí pozvali vzdělávací platforma Scholastika a kreativní skupina OKOLO.

Vstup zdarma.

Registrace v síti GoOut: https://goout.net/cs/listky/superdesign-italian-radical-design-1965-1975/jcnd/

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ