Nauč se

Současný Vietnam a Matka Houba

14. září 2018   |   19:00

Praha, Ostrovní 13

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: Zdarma

Současný Vietnam a Matka Houba

V posledních letech se politická situace ve Vietnamu vyostřuje, téměř dvě stovky aktivistů jsou ve vězení a svobodná novinařina a angažovaná literatura je možná jen v podzemí. 

Součástí večera bude předpremiéra filmu „Me Vang Nha” – „Když je Matka pryč” o disidentce a blogerce Matce Houbě. Ta je jednou ze 200 vietnamských vězňů svědomí, v roce 2016 byla odsouzena na deset let. Autorem dokumentu je Clay Pham, který se zaměřil především na osud rodinu politicky vězněné ženy, v tomto smyslu se ve vietnamském kontextu jedná o výjimečný dokumentární počin. 

Dne 12. června 2018 návrh zákona o kybernetické bezpečnosti prošel vietnamským Národním shromážděním a vstoupí v platnost 1. ledna 2019. Podle tohoto zákona, mimo jiné společnosti provozující ve Vietnamu sociální média budou muset odstranit ze svých platforem nežádoucí obsah do 24 hodin poté, co je o to úřady požádají. Za těchto okolností se 28. června 2018 první a jediný dokumentární film „Když je matka pryč” o rodině vězně svědomí představil divákům v Bangkoku. Druhé promítání bylo zrušeno thajskými úřady poté, co vietnamské úřady projevily nevoli. 

Akci moderuje Kateřina Procházková (Sinopsis). 

Vystoupí vietnamista Ondřej Slowik a členka spolku Văn Lang Mai Nguyenová.

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ