Divadlo

PQ+: Wow! (Slepá mapa světla)

10. června 2019   |   19:30

Praha, U Výstaviště 21

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: 120–220 Kč

PQ+: Wow! (Slepá mapa světla)

Dějiny vždy naberou nečekaný směr. Před sedmdesáti tisíci lety bol Homo Sapiens obyčejný bezvýznamný tvor, který se někde v odlehlém koutu Afriky staral sám o sebe. V průběhu následujících tisíciletí se stal vládcem celé planety a hrůzovládcem jejího ekosystému. Vyroubal lesy, odvodnil mokřady, přehradil řeky, zaplavil louky, položil milióny kilometrů kolejnic a silnic, vystavěl města, které se tyčí do výšky. Příroda trpí a živočišní druhy rychle vymírají. Pokročili jsme od kánoí ke korábům, parníkům a vesmírným lodím, ale nikdo neví, kam směřujeme. Máme moc, ale nevíme, jak s ní zacházet. A ještě k tomu se chováme nezodpovědně. Z naší planety se stává nákupní středisko z betonu a plastu. Homo Sapiens dobyl svět. Katastrofické proroctví o vyčerpání surovin a trvalého poškození planetárního ekosystému jsou oprávněné. Zraněná příroda ohrožuje přežití Homo Sapiens. Zabíjíme a ničíme ostatní tvory a přírodu. Míříme k ekologické katastrofě, anebo do technologického ráje? Možné je všechno.

Obchod a kapitalizmus, věda a technika, planetární komunikace a geopolitické vědomí spojily svět do globální vesnice. Jak měníme přírodu, svoje vlastní tělo a psychiku, rodinu a společnost – jakou cenu chceme zaplatit za blahobyt a konzumizmus? Do jaké míry jsou samozřejmé světské víry jako humanizmus, rovnost žen a mužů, pokrok lidstva? Stojíme na prahu ráje, anebo pekla? Možné je všechno.

Záleží nám na uznání rovnosti všech lidí, ale zároveň stojíme na prahu společnosti, v níž žádná rovnost existovat nemůže. A možno se blížíme k dalšímu zlomu, kde všechny naše smysluplné pojmy jako já, ty, žena, muž, láska, a nenávist ztratí význam. Když zbouráme vězeňské zdi a dostaneme se na svobodu, brzy zjistíme, že jsme jenom vyběhli na větší dvorek ještě většího vězení. Jako když dva neladící tóny hrané současně vytvářejí kvalitativně novou skladbu, tak nás disharmonie našich hodnot nutí přemýšlet, kritizovat a dívat se na věci z jiného úhlu. Vnitřní konzistence je pouze známkou nedostatečného přemýšlení.

 

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ