Festivaly

Open House Praha 2019

18. - 19. května

Praha, Praha

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: Zdarma

Open House Praha 2019

Festival Open House Praha opět otevře během květnového víkendu brány více než 80 běžně nepřístupných budov a prostorů.

Návštěvníci budou moci zdarma navštívit a prohlédnout si architektonicky cenné prostory historických paláců a reprezentativních vil, pokochat se moderními designovými kancelářskými prostory nebo si užít nezapomenutelné výhledy na město z výškových budov. Cílem festivalu je přiblížit pražskou architekturu různých historických epoch a období co nejširší veřejnosti.

Jubilejní 5. ročník festivalu představí budovy různých architektonických stylů a nabídne pestrý program pro celou rodinu. „Poznávání budov, jejich architektury i příběhů je prvním krokem k tomu, abychom v lidech probouzeli zájem o město a jeho veřejný prostor. V rámci festivalu se snažíme ukazovat, že dobře navržené prostory mohou pozitivně ovlivňovat náš život, a že je dobré se zapojovat do debaty o utváření podoby města,“ říká ředitelka festivalu Andrea Šenkyříková. Open House je největší světovou architektonickou akcí, která se koná ve 42 městech. Festival láká každým rokem desítky tisíc návštěvníků, a to nejen z řad obyvatel hlavního města, ale lidí z celé České republiky.

Kromě budov, které se zapojily již v předchozích letech, se tento rok otevře 38 novinek. K nahlédnutí budou reprezentativní prostory budov Hrzánského a Lichtenštejnského paláce v majetku státu, a také Trauttmannsdorfský palác na Hradčanech, který sloužil až do začátku 20. století jako věznice a v současné době se dokončuje jeho rekonstrukce pro potřeby Ministerstva zahraničních věcí ČR. V programu jsou zastoupeny i realizace předních českých architektů – Štencův dům na Starém Městě od Otakara Novotného, Dům zemědělské osvěty u Náměstí Míru od Josefa Gočára, nebo Laichterův dům na Vinohradech od Jana Kotěry. Lidé mohou také navštívit i běžně nepřístupné prostory některých významných kulturních objektů – středověká sklepení v domě U Kamenného zvonu, věž a konírnu Trojského zámku, střechu a technické prostory Veletržního paláce Národní galerie Praha nebo nedávno zrekonstruovanou technickou památku Vodárenské věže na Letné. Festival letos nabídne na 39 kulturních památek.

Organizátoři festivalu připravili pro návštěvníky rovněž dvě tematické sekce – šetrné budovy a budovy v majetku města. Sekce šetrných budov představuje výběr ze současných realizací, které představují různé způsoby jak ve stavebnictví hospodárně využívat zdroje s minimálním dopadem na životní prostředí. Sekce budovy v majetku města představuje budovy, které v současnosti hledají své budoucí využití.

Více informací o programu festivalu zde. Festivalové infocentrum se otevře od 13. května 2019 v jednom z bývalých radničních domů na Malém náměstí 7 v Praze 1.

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ