Výstavy

Mezinárodní den muzeí 2019 Praha

18. května   |   10:00

Praha, Praha

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: Zdarma

Mezinárodní den muzeí 2019 Praha

18. května proběhne Mezinárodní den muzeí, do kterého se každoročně zapojují muzea po celém světě. Tématem Mezinárodního dne muzeí pro rok 2019 jsou Muzea jako centra kultur. Budoucnost tradice.

Mezinárodní rada muzeí (ICOM) ustanovila Mezinárodní den muzeí v roce 1977 s cílem upozorňovat širokou veřejnost na roli muzeí v rozvoji celé společnosti. Koná se kolem 18. května, kdy řada muzeí nabízí události a aktivity, ať už v rámci jednoho dne, víkendu či celého týdne. Cílem je setkat se v muzeu na základě hesla „Muzeum je významný prostředek kulturní výměny, vzájemného obohacování kultur a rozvoje vzájemného porozumění, spolupráce a míru mezi národy“. Každoročně roste počet muzeí po celém světě, které se zapojují do Mezinárodního dne muzeí, v roce 2017 se ho účastnila na 36 000 muzeí ve 157 zemích.

V České republice je oslava Mezinárodního dne muzeí tradičně spjatá s pořádáním muzejních nocí a vyhlašováním ceny Gloria musaealis, v rámci níž Český výbor ICOM uděluje zvláštní cenu. První muzejní noc proběhla 5. června 2004 zároveň v Praze a v Brně. V Praze muzejní noc organizovalo Národní muzeum ve spolupráci s Asociací muzeí a galerií a návštěvníci měli možnost navštívit 19 muzeí a galerií. Ve stejný večer muzejní noc pořádala Moravská galerie v Brně. Úspěch akce inspiroval další instituce. Od té doby se muzejní noci u nás pořádají pravidelně a účastní se jich stovky muzeí a statisíce návštěvníků.

V rámci Mezinárodního dne muzeí a galerií pořádají některá pražská muzea den otevřených dveří a je tedy možné je navštívit zdarma, případně mají snížené vstupné (například Národní technické muzeum).

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ