Filmy

Dopisy otci ústí v nevolnost

15. února   |   20:30

Praha, Prvního pluku 2

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: 50 Kč

Dopisy otci ústí v nevolnost

Distribuční premiéra trojici experimentálních filmů autorů, jejichž tvorba osahává hranice filmového univerza. Každý z nich postupuje cestou nejtěžší a totiž procesem vynalézání vlastního filmového jazyka. Fascinace filmovou materií i literárním textem se stávají rozbuškou oslavy filmového stylu. Co ještě je možné filmem vystihnout?

Dopisy otci / Črt Brajnik / Česká republika 2016 / 64 min – Snímek Dopisy otci je autorovou osobní zpovědí. Esejistický film o vztahu mezi otcem a synem je natáčen v Praze, Slovinsku, Indii, Anglii a Francii výhradně na 16mm film. Významnou složkou Brajnikova filmového vyprávění je hudební kompozice a průvodní voiceover autorova alter ega.

Ústí / Lukáš Janičík / Česká republika 2016 / 11 min – Film je portrétem Ústeckého kraje, na jehož ploše je tematizován střet přírodních a městských krajin. Výrazovými prostředky experimentálního filmu opracovává kamera struktury obou protichůdných sil a zkoumá, zda je možné mezi nimi nalézt nějakou rovnováhu, či společnou řeč. Střih vznikal převážně přímo v kameře, přičemž každé políčko 16mm filmu je minimálně dvakrát exponované.

Nevolnost / Alžběta Kroupová / 2019 – Film vyjadřuje pocit nevolnosti, který popsal Jean-Paul Sartre, z jehož stěžejního díla vychází hlavní myšlenka tohoto krátkometrážního snímku. Stres smíchaný s apatií a nechutí se ale v případě hlavního hrdiny zvrhává v nezvladatelnou situaci. Věci se mu vymykají z rukou a nevolnost se snaží pohltit celou jeho osobu. Jak se taková situace řeší v jednadvacátém století?

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ