Filmy

Dokonalá kopie + Rone

7. března   |   18:00

DOX

Praha, Poupětova 1

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: 40-80 Kč

Dokonalá kopie + Rone

Ve VR kině se hrají každý den tři pásma filmů v konkrétní časy. Diváci jdou na projekci jako do klasického kina. V každém slotu jsou dva krátké VR filmy, celková doba návštěvy VR kina tedy nepřekračuje 30 minut. VR kino má kapacitu 30 míst a rezervace probíhají buď online nebo přímo v galerii DOX. Po vybraných projekcích budou probíhat debaty s tvůrci a odborníky.

Dokonalá kopie / Benoit Felici, Mathias Chelebourg / Francie, 2018 / 16 min – Na první pohled je to jasná Eiffelova věž. Na ten druhý je ale zřejmé, že tady něco nehraje: věž je příliš nízká, všude jsou jenom čínské nápisy a nikde v dohledu ani jedna pâtisserie, horizont lemují paneláky. Tato falešná Eiffelovka se totiž nachází v centru města Chang-čou, za jehož honosným názvem se skrývá už ne tak vznešená realita. Jde o novodobou potěmkinovskou vesnici, v níž jsou do podivné směsky promíchány pamětihodnosti několika západních metropolí. Vizuálně podmanivý VR dokument pomalými průlety městem ukazuje, jak si místní obyvatelé bez ohledu na „falešné“ okolí uchovávají svůj vlastní životní styl.

Rone / Lester Francois / Austrálie, 2018 / 9 min – Australský umělec Rone se přestěhoval do Melbourne v roce 2001 a okamžitě si zamiloval zdejší streetartovou scénu. Přemíru maskulinity a násilí, která v ní tehdy byla všudypřítomná, se rozhodl vyvážit ženským elementem a od té doby tvoří výhradně obří, mnohametrové muraly realisticky ztvárňující ženské tváře. VR dokument nabízí vhled do Roneho tvůrčího procesu a v meditativním tempu diváky zavádí na jeho milovaná opuštěná místa, jež vyzdobil svým nezaměnitelným stylem, ať už se jedná o bývalé kino, starou papírnu, či domy, jejichž interiéry dávno pokryl prach. Vzhledem k tomu, že většina budov zachycených ve filmu již ustoupila demoličním četám, je značná část Roneho díla uchována pouze ve formě tohoto virtuálního snímku.

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ