Filmy

Den rodinných filmů

20. října 2018   |   14:00

Praha, Bartolomějská 11

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: 80 Kč

Den rodinných filmů

Máte 8mm, 9,5mm či 16mm filmový materiál? Chcete zjistit, co na pásu je, přispět do sbírky Národního filmového archivu a získat digitální přepis? Zapojte se do Home Movie Day 2018. 

Stranou pozornosti Národního filmového archivu nezůstávají ani rodinné filmové kolekce, jejichž shromažďování a ochraně se systematicky věnujeme od roku 2000. Každoroční významnou akci spojenou s touto činností představuje Den rodinných filmů, který v rámci mezinárodní iniciativy Home Movie Day proběhne letos v kině Ponrepo již popáté. 

Podobně jako desítky kinosálů v dalších zemích Evropy, Asie, Jižní a Severní Ameriky se kino Ponrepo v tento den otevře (od 14 hodin) příchozím vlastnícím filmy s rodinnými záběry různých formátů (8 mm, 9,5 mm, 16 mm). Přinesené materiály odborně posoudí naši kurátoři, v případě historicky cenných filmů nabízíme jejich uložení v klimatizovaných depozitářích a výměnou nabízíme jejich přepis do vysokého rozlišení. 

Setkání s rodinnými filmy vyvrcholí v půl šesté digitální projekcí pásma sestaveného z částí filmových kolekcí, jež jsme získali v rámci této akce v průběhu minulého roku. Promítání proběhne za účasti dárců, kteří vybraný obrazový materiál doprovodí doplňujícím komentářem.

Hodinu a čtvrt trvající projekce je rozčleněna do 5 bloků sestavených z pětiminutových ukázek z rodinných kolekcí. Kromě fragmentů reflektujících amatérské filmování a používanou filmovou
techniku představíme také reportáže z divadelního prostředí - představení Zkrocení zlé ženy ve Valdštejnské zahradě (1939) a zkoušky hry Josefa Topola Dvě noci s dívkou, jejíž provedení v
Divadle za branou nebylo kvůli uzavření divadla v roce 1972 nikdy předvedeno veřejnosti. Trojici hraných snímků tvoří netradičně pojaté psychologické drama Jana Kvapila Zeď, portrét starší ženy při každodenních činnostech od Ireny Látalové nazvaný Elixír a prázdninová hříčka Strašný lesů pán (1941) natočená spisovatelem Františkem Kožíkem. 

Výběr tuzemských exteriérů se letos vztahuje na město Brno, kde akce Home Movie Day proběhne 10. listopadu ve spolupráci s tamním kinem Art. 

V bloku rodinných filmů dokumentujících dovolené nebo služební pobyty v zahraničí obsáhneme období od třicátých do sedmdesátých let minulého století, když postupně navštívíme Bulharsko, Indii, Severní Koreu, Kubu a Řecko.

Program: 
14:00 - 17:30 - prostor pro vlastní filmy
17:30 - projekce v kinosále

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ