Filmy

Civilizace na rozcestí

9. ledna 2019   |   18:00

Praha, Bartolomějská 11

INFORMACE: Zde

VSTUPNÉ: 80 Kč

Civilizace na rozcestí

Doprovodný komponovaný program k výstavě Civilizace na rozcestí: strůjci vědecko-technické revoluce (4. 12. 2018 – 17. 2. 2019, galerie Futura a Display, Praha). V rámci akce se budou promítat snímky Kybernetická babička a Babičky dobíjejte přesně! promítání uvede filmová historička Lucie Česálková.

Kybernetická babička / Jiří Trnka / ČSSR 1963 / 30 min – Znepokojivá vize “vědecko - technické revoluce”, halasně vyhlašované v šedesátých letech minulého století.

Babičky dobíjejte přesně! / Ladislav Rychman / ČSSR 1983 / 101 min – Spousta rodin, jež se potýkají se zoufalým nedostatkem času, vidí v nejnovějších robotech s podobou milých babiček přímo ideální řešení nepříjemné situace. Elektronickou babičku totiž mohou naprogramovat na domácí práce, nákupy, výchovu dětí či na další užitečné činnosti a tím ušetřit hodně drahocenného času i peněz. Vynález se stal velmi záhy hitem. Každá lépe situovaná rodina si ho už pořídila, jen Loudovi stále zápasí s každou minutou. Přestože vůbec nic nestíhají a nemají téměř žádný volný čas, hlava rodiny je neoblomná žádný robot nepřekročí práh jejich domu. Jenže atmosféra u rodinného krbu houstne. Tchyně odmítá hlídat děti a vypomáhat v domácnosti, manželka je den ode dne kyselejší a poslední ranou do zad se stává návštěva sousedů, kteří nehovoří o ničem jiném. Je rozhodnuto. Zdeňkova žena Jarmila vítězoslavně objednává model Róza 350 GLS. Nová babička sice vypadá staromódně, ale zato je velice výkonná. Od chvíle, kdy ji technici Biotexu zapojí, se už Loudovi nemusí o nic starat. Róza den co den myje nádobí, uklízí, vaří cizokrajná jídla a snaží se seč může, aby celá její rodina žila zdravě. Navíc je naprogramována tak, že svou rodinu fanaticky miluje. To však v praxi znamená nelítostnou válku s babičkou sousedů. Během bojů s elektronickou sokyní nejprve dojde na popelnice a okna, ale záhy obě přistoupí k tvrdším úderům, jejichž cílem je naprostá likvidace nepřátel.

Komentáře
PŘIHLÁSIT SE POMOCÍ
Nebo komentujte bez registrace
Pravidla komentování AKCEPTOVAT PRAVIDLA A POSLAT KOMENTÁŘ