up_icon

Téma

facebook twitter mail

Změň život. Hraj golf. Za pár korun.

29.04.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Začíná golfová sezona. Zjišťovali jsme, kam si jít zahrát zdarma anebo za pár korun.

Myslíte, že si obyčejný smrtelník nemůže dovolit hrát golf? Že je to elitářský a drahý sport, který vás vyjde na tisíce či desítky tisíc korun ročně? Pak jste na velkém omylu. Někde si zahrajete za pár stovek, jinde dokonce úplně zdarma. Letošní golfová sezóna právě začíná a my jsme zjišťovali, kam si můžete jít zahrát, aniž by vás čekal průvan v peněžence.

S oblečením si hlavu nelámejte, přijďte v něčem pohodlném, sportovním, láká na stránkách začínající golfisty Loreta Golf Club Pyšely. Hřiště je od Prahy vzdálené asi dvacet minut. Bydlíte-li v okolí, právě pro vás tento klub organizuje každou sobotu trénink s profesionálním trenérem zdarma. Po pěti lekcích pak smíte každé pondělí v podvečer přímo na hřiště. Zdarma.

„Loni měla tato akce obrovský úspěch, proto jsme to letos zopakovali a rozšířili jsme okruh obcí, jejichž obyvatelé mohou na golf zdarma přijít,” vysvětluje manažer Loreta Golf Club Pyšely Jiří Novosad. Nabídka tedy platí kromě Pyšel také pro obyvatele Nespek, Zaječic, Čerčan, Pětihost, Městečka, Řehenic, Senohrab, Kamenice, Týnce, Poříčí a Krhanic.

Z loňských 250 účastníků této pyšelácké akce jich polovina začala na tréninky chodit pravidelně. „A šedesát jich pak u golfu zůstalo, většina se stala našimi členy, což je obrovský úspěch,” říká Novosad s tím, že jde o nesrovnatelně větší odezvu, než jakou mají třeba dny otevřených dveří. „Když uděláte den otevřených dveří, přijde sto lidí a máte na ně jeden den. Z nich u golfu zůstanou dva nebo tři, ale spíš ani to ne,” popisuje situaci Novosad.

Pyšelácký model lákání golfistů následně převzalo pětadvacet hřišť po celém Česku. Víkendové kurzy golfu zdarma pro místní nabízí třeba i Golf Klub Hostivař, nebo, chcete-li vyjet někam dál, například Golf Klub Český Krumlov či Lázně Bohdaneč u Pardubic. Spokojenost je tedy na obou stranách. Zájemci si zahrají zdarma a golf získá nové příznivce.

Levnější než lyžování

Za necelé tři stovky můžete v rámci iniciativy s názvem „Hraj Golf, změň život“ třikrát na hřiště, z toho dvakrát s trenérem. Veškeré vybavení, které pro trénink potřebujete, půjčí klub zdarma. Aktuálně tuhle akci nabízí šestnáct hřišť po celém Česku. V Praze například Prague Diamond Golf Club, Golf Club Hodkovičky nebo Chateau ST. Havel Praha. „Tuto možnost už v minulých letech využilo kolem tisícovky zájemců, někteří se stali členy našeho klubu,” pochvaluje si akci manažerka Golfového klubu Chateau ST. Havel Praha Ivana Peterková. „Golf už dávno vychází mnohem levněji než třeba lyžování,” dodává.

Iniciativu „Hraj golf, změň život“ vymyslela už v roce 2010 Česká golfová federace. Letos záštitu převzala Profesionální golfová asociace hráčů a učitelů golfu v ČR. Cíl je jasný. Rozprášit pověst golfu coby sportu jen pro nejbohatší a dostat na golfová hřiště více sportovců.

Na své si ale přijdou i zkušení hráči. Pokud už golf hrajete, což znamená, že máte zelenou kartu coby průkaz znalosti hry a veškerých pravidel, můžete vyrazit na hřiště třeba i úplně zdarma. Staňte se členy Golf & Country Clubu Svobodné Hamry a můžete hrát zdarma na golfovém hřišti v areálu zámku Štiřín nebo na golfovém hřišti Molitorov u Prahy.

Ale jde to i za pár stovek. Hřiště Golfového klubu Hluboká nad Vltavou prodává hru na devíti jamkách za 350 korun přes týden a 450 korun o víkendu. Golfový klub Hodkovičky zase od května při nákupu deseti her srazilo cenu na 350 korun za hru a to nejen na svém hřišti v Hodkovičkách. „Hráči mohou za tuto cenu jít hrát na Botaniku, Terezín a Motol,” vysvětluje manažer Hodkoviček Filip Jettmar.

Některé golfové kluby nevlastní venkovní hřiště, ale lákají golfisty na výrazné slevy, které si domluví u partnerských hřišť. Například Atomik Golf klub Pardubice, který působí v prostorách bývalého protiatomového krytu, má indoor šestijamkové hřiště a dva golfové simulátory. Na léto pro své členy chystá řadu možností, jak si zahrát venku na hřištích, které jsou blízko Prahy.

Pokud si tedy chcete užít odpoledne na golfu, zjistíte, že zaplatíte podobné peníze jako za hodinu badmintonu, squashe nebo bowlingu. A když využijete speciální akce jako Women’s Golf Day nebo Evropský týden sportu, nemusíte za hru utratit ani korunu. Dokonce i v případě, že chcete brát golf vážně a věnovat mu více času, nezaplatíte žádné astronomické částky. Někde si půjčíte hole zdarma, jinde půjčovné začíná na padesáti korunách. Základní set pěti holí koupíte už za dva tisíce korun. Vstup na odpaliště, kde se trénuje základní švih, má spousta hřišť zdarma. Platíte jen za míčky, které si půjčujete. Obvykle vychází půjčovné jednoho míčku na jednu korunu.

Golf už sice není jen výsadou horních deseti tisíc, jak se dřív říkalo, nálepky drahého a snobského sportu pro podnikatele či lobbisty neblahé pověsti se ale stále zbavuje jen velmi pomalým tempem.

Jak se hraje golf

Podstatou golfu je dopravit míček z odpaliště do jamky na co nejmenší počet úderů. Ale pozor. Zase tak jednoduché to není. Míček musíte dostat do jamky golfovou holí úderem označovaným jako golfový švih, což je technicky velmi specifický pohyb těla, při kterém může fyzická síla hráči pomoci, ale také uškodit. Síla tedy není sama o sobě zárukou dobré rány. Mimochodem záleží i na schopnosti zachovat chladnou hlavu. Výsledné skóre je pak součet všech úderů na všech jamkách hřiště.

Hrát golf může prakticky kdokoliv, na tělesných dispozicích nemusí tolik záležet. Golf má systém vyrovnání šancí různě zdatných hráčů – tzv. hendikepový systém. Ne náhodou získal golf přezdívku zelený sport. Hraje se v přírodě na čerstvém vzduchu. „Přistupujete-li ke golfu aktivně, čeká vás při jedné hře kolem osmi kilometrů svižné chůze se zátěží, kdy zhruba padesátkrát až stokrát poměrně náročným pohybem těla odpálíte míček někdy i rychlostí 150 až 200km/h,” píše na svých stránkách Česká golfová federace.

 

   Fotografie: Unsplash.com.

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose