up_icon

Události

facebook twitter mail

Na Zelený čtvrtek zelené pivo! Kam si dnes skočit „na jedno“

18.04.2019 / AUTOR: Kateřina Horáková

Jak chutná zelené pivo vám?

K Zelenému čtvrtku patří už několik let i zelené pivo. A protože většinu z nás zítra čeká volno, můžeme si večer v klidu skočit „na jedno“. Jaké je vlastně složení zeleného piva a kde ho dnes čepují?

V České republice je zelené pivo známé hlavně od pivovaru Starobrno. Vaří ho ale i Litovel, Jihlava, Podklášterní pivovar Třebíč nebo Minipivovar Purkmistr.

Jaké je složení zeleného piva? 

Pivovar Starobrno uvádí, že recept na třináctistupňový speciál znají jen čtyři lidé. Vaří se ze speciálního světlého ječného sladu, žateckého chmele poloraný červeňák a v přesně daný okamžik se do mladinové pánve přidává speciální bylinný výluh. Pivovar prozrazuje jenom to, že jeho součástí je kopřiva a na jednu 500litrovou várku je zapotřebí asi pět litrů. Po uvaření pivo osm dnů kvasí a několik týdnů dozrává při teplotě kolem jednoho stupně Celsia. Po filtrování se do něj přidává ještě likér kvůli barvě. 

„Stejně jako v minulých letech uvaříme 4500 hektolitrů zeleného piva pro český trh a 510 hektolitrů pro Slovensko. Už třetím rokem uvařené množství nezvyšujeme, protože pití zeleného piva má být spojené s Velikonocemi a nemělo by být dostupné příliš dlouho po nich,” říká sládek pivovaru Svatopluk Vrzala.

Zelené pivo dnes točí na mnoha místech v Praze, konkrétní podniky najdete na stránkách Zeleného piva.

A jak chutná zelené pivo vám?

 

   Fotografie:  city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose