up_icon

Lifestyle

facebook twitter mail

Třpytivá, mramorová, krajková i přírodní! Originální velikonoční vajíčka, která si koledníci zamilují

04.04.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Nebudete vědět, která se vám líbí víc!

Velikonoce se pomalu ale jistě blíží, a to je ten správný čas, kdy bychom měli začít přemýšlet nad tím, jak si letos pohrajeme se zdobením vajíček. Máte rádi experimentování, nebo spíš oceníte tipy, jak vylepšit starou dobrou klasiku našich babiček? Ať už patříte mezi začátečníky, nebo máte zdobení v ruce, tyto triky si rozhodně zamilujete.

Žádné barvy – stačí tužka

Nechce se vám pouštět do ničeho složitého? Zdobení velikonočních vajíček nemusí být žádná věda. Stačí si pořídit tenký černý popisovač, který báječně vynikne na bílé skořápce. Můžete jím vykouzlit roztomilý obličej posetý pihami od sluníčka, kterému malí koledníci jen těžko odolají. Hnědé skořápce naopak sluší bílá! Bílý fix nejrůznější tloušťky seženete v každém papírnictví. Pak je jen na vás, jestli vajíčko popíšete, ozdobíte drobnými tečkami nebo jinými vzory. 

 
 

Jemné kraslice s krajkou

Pokud patříte mezi začátečníky, kteří si netroufají na klasické zdobení voskem, nevěste hlavu. Podobného efektu můžete dosáhnout mnohem snazší cestou. Budete k tomu potřebovat jenom papírovou krajku pod dort, bílou barvu a štětec (nebo bílý fix). Vajíčka můžete nejprve obarvit, aby na nich bílé zdobení vyniklo. Potom vezměte papírovou krajku a vystřihněte si kousky vzorů, které se vám nejvíce líbí. Výstřižky opatrně přiložte na vejce a motiv jednoduše přetřete bílou barvou. Co říkáte? Krása!

 
 

Místo papírové krajky ovšem můžete použít i tu pravou. Vajíčka v tomto případě nebarvěte. Vyrazte do švadlenky nebo galanterie a pořiďte tam tenké proužky krajky, kterými se často zdobí lemy šatů. Pokud máte doma nějaké ústřižky, které se vám líbí, neváhejte použít i je. Zdobení krajkou je velice jednoduché. Stačí ustřihnout potřebný kus látky a ten přilepit na vajíčko. To vše můžete ještě převázat režným provázkem, abyste vytvořili dojem velikonočního dárku. 

Zlaté vejce

Slepice, která snáší zlatá vejce. O ní jsme všichni slyšeli spoustu pohádek. Ale takové zlaté vajíčko, ze kterého si pak uděláte vajíčkovou pomazánku, to je nad zlato. Máte hned několik možností, jak si taková vajíčka vytvořit doma. Tou první je, že si v papírnictví pořídíte zlatou barvu. Můžete do ní ponořit klidně jen část vajíčka nebo štětcem vytvořit zlaté puntíky. Druhou variantou je, že si koupíte speciální barvy na vajíčka s efektem zlatého třpytu. Taková vajíčka se po celé proceduře metalicky lesknou. S další variantou vás seznámíme o něco níže, ale prozradíme, že vám k ozdobení bude stačit jediná pomůcka, kterou máte běžně i v kuchyni. 

 
 

Vylepšená klasika babiček

Naše babičky nepoužívaly k barvení vajíček žádné umělé barvy, ale kouzlily s tím, co nabízela jejich zahrada. Všichni si asi vybavíme cibulově hnědá vajíčka s květinovými motivy, která jste možná od babičky dostali, když jste byli malí. Stačí se jít projít do přírody a natrhat po cestě drobné lístky nebo květy s výrazným tvarem. Než se pustíte do barvení ve vodě s octem a slupkami cibule, ozdobte vajíčko listem řebříčku, jetele nebo sedmikráskou. Pak vajíčko zabalte do ustřižené punčochy, zauzlujte ho a nechte vařit ve vývaru z cibulových slupek. 

 
 

Pokud si chcete pohrát i s dalšími přírodními barvami, je to stejně jednoduché. Na žlutá použijte octový vývar z kurkumy, pro tyrkysově modrá červené zelí, na temně modrá rozmixované borůvky a na světle růžová červenou řepu. 

Místo barev tetovačky

Hody, hody doprovody, dejte vejce tetovaný. Tak nějak by mohla znít klasická velikonoční říkanka v případě těchto vajíček. Zajděte do papírnictví, vyberte si tetování, které se vám líbí a nalepte ho na skořápku vajec. Pokud se chcete pustit do složitějších motivů, není nic jednoduššího, než si vzpomenout na oblíbenou ubrouskovou techniku. Vystřihněte si vybraný motiv z malované vrstvy ubrousku a opatrně ho nalepte na povrch skořápky. To vše uhlaďte a nechte zaschnout. 

 
 

Třpytky, kam se podíváš 

Vypadají nádherně a přitom je to tak jednoduché! Třpytivá vajíčka vytvoříte opět pomocí tekutého lepidla a třpytek, které seženete v papírnictví. Stačí si jen vybrat svou oblíbenou barvu. Sáček s třpytkami vysypete do mističky. Celé vajíčko nebo jeho části potřete lepidlem. Potom ho jednoduše obalíte a necháte zaschnout. Je to hračka!

 
 

Přírodní zdobení

Místo blyštivých tetovaček můžete použít ty přírodní. Nasbírejte v lese pírka, na procházce barevné jarní květy nebo zelené listy a ozdobte s nimi velikonoční vajíčka. Nám se tento nápad ohromně líbí. Stačí vám jen lepidlo a štětec, abyste vykouzlili překrásné a originální kraslice.

 
 

Mramorová vajíčka 

Už jste slyšeli o zdobení velikonočních vajíček lakem na nehty? Právě touto metodou můžete získat překrásná mramorová vejce. Celý proces je velice jednoduchý. Připravte si starší plastovou nádobu, vodu, lak na nehty, špejli a gumové rukavice. Do nádobky s vodou o pokojové teplotě přidejte pár kapek vybraného laku na nehty. Pozor, stačí opravdu jen pár kapek. Větší množství laku se neudrží na hladině vody, ale spadne ke dnu. Několika tahy špejlí vytvořte na hladině barevnou mapu, do které pomalu vložte vajíčko, které v celé směsi jednoduše „vykoupete”. Určitě si nezapomeňte vzít rukavice, protože jinak se neobarví pouze vajíčko, ale také vaše prsty. 

 
 

Kouzlení s alobalem

Chcete letos rozdávat stříbrná a zlatá vejce? Pořiďte si roli alobalu a hurá na to. Do alobalu můžete zabalit celé vajíčko, které pak důkladně uhladíte, aby nebyly vidět žádné záhyby. Vajíčko pak bude krásně hladké a koledníci si budou myslet, že si domů nesou opravdový skvost. Jestli si chcete s alobalem trošku pohrát, použijte jenom jeho kousky. Vajíčka klidně můžete nabarvit podle libosti. Potom vezměte lepidlo a štětec a vajíčko s ním na několika místech potřete. Přiložte alobal a chvíli ho nechte, aby lepidlo mohlo působit. Potom ho jednoduše odtrhněte. Vznikne vám vajíčko se stříbrnými nebo zlatými mapami, s lesklou špičkou nebo klidně s motivem velikonočního zajíčka.

 
 

Tradičně netradiční malování voskem

Malování rozehřátým voskem k Velikonocům jednoznačně patří. Ať už voskem zdobíte uvařená nebo vyfouknutá vejce, pokaždé je to krása. Začátečníci můžou začít malováním bílým voskem na již nabarvená vejce. Pokud plánujete nějaký složitější motiv, je dobré si ho na vajíčko předkreslit obyčejnou tužkou. Pak se pusťte do přípravy vosku. Vezměte starší lžíci, kterou ohnete a páskou přilepíte k okraji zavařovací sklenice. Barevné voskovky nalámete na menší kousky a vložíte do lžičky. Pod ni umístíte čajovou svíčku, která by měla být ve vzdálenosti cca 3 cm od lžičky. Když se vosk dostatečně rozehřeje, můžete začít zdobit. Ti zkušenější se bez obav pouští do zdobení vícebarevných kraslic. Co říkáte například na rozkvetlé jarní kočičky na velikonočních kraslicích? 

 
 

 

Napište nám do komentářů, jak budete letos zdobit kraslice vy.

 

Fotografie: Pinterest

commentkomentáře
Hanka
05.04.2019 19:51
Hanka
20.02 09:20
Krásné!

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose