up_icon

Lifestyle

facebook twitter mail

Zapomeňte na lyže, letos frčí sněžné brusle! Vyzkoušeli jsme a verdikt zní: baví puberťáky i dámy nad 40

04.02.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Největší švanda je, jak si všichni myslí, že jste asi padlí na hlavu. Vyrazit na sjezdovku jenom v přezkáčích?!

Na první pohled vypadáte jako blázen; žádné hůlky, lyže ani prkno, řítíte se ze svahu jen v botách. Akorát že to nejsou jen tak ledajaké boty, ale sněžné brusle!

„Mamí, ta paní si zapomněla lyže,“ hlásá vyjeveně dítko ve frontě za mnou, puberťáci se chichotají a neomaleně vykřikují cosi o věku a panu Alzheimerovi. Ó nikoli drahouškové, usmívám se potutelně a s klidem vševědoucího už se těším, až sklouznu ze sedačky a pošustím na svých sněžných bruslích svižně po rovince, zatímco drzí vtipálkové budou s pusou dokořán ztěžka šermovat hůlkami, aby dali svá prkýnka aspoň trochu do pohybu. A co teprv, až se přenesu přes hranu sjezdovky a rozvlním na svahu boky v rytmu elegantních obloučků! Už chybí jen odpíchnutý Rittberger… Ba ne, i toho se diváci dočkali!

Jistě tušíte, že napoprvé to zas tak hladce neprobíhá. Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl, a tak i jízda na sněžných bruslích zpočátku připomíná boj o holý život. Ale nebojte se, jen na pohled. Pádům se minimálně ze začátku sice nevyhnete, ale zdaleka nejsou tak nebezpečné jako na lyžích, nemáte kolem sebe tu spoustu dlouhých a tvrdých předmětů. A jde to rychle, přísahám, už při první jízdě začnete objevovat zákonitosti pohybu na botkách se skluznicí a po dvou třech jízdách získáte jistotu i vytouženou eleganci.

Kdo má pocit, že brázdí sjezdovku jen v botách, není vlastně až tak dalek pravdy. Zároveň však ti, co vykřikují cosi o skleróze a zapomenutých lyžích, jsou vedle – Sled Dogs jsou totiž v podstatě upravené přezkáče se speciální skluznicí s kovovými hranami; lyže tedy vlastně máte, i když přesahují botu jenom o pár centimetrů. Vepředu vlastně ani to – což je mimochodem ta malinkatá zákeřnost, která vás potrápí při prvních pokusech.

Ani já jsem samozřejmě neunikla, hned při prvním obloučku! Špička se boří do sněhu, zakopávám a hop hop, chvilku skáču po sjezdovce jako střelená koza, až se rozplácnu jak široká, tak dlouhá do sněhu. Komediální výstup má u okolí úspěch, řehtám se ostatně i já, až se za břicho popadám. Natloukla jsem si rameno, ale co, legrace musí být! Takovýhle krásně odpíchnutý Rittberger, případně Lutz, čeká na úvod asi každého, tomu se nevyhnete. Ale jen co pochopíte, že na rozdíl od lyží musíte přesunout těžiště víc na paty a v podstatě si trochu přičupnout do sedu jako malé děti, pofrčíte už jako o závod. Pohyb na sněžných bruslích je velmi přirozený, i naprostí nováčci na sněhu se na nich zpravidla naučí bruslit během jedné, dvou jízd. Zamilují si je nejen hokejisté či vyznavači inline bruslení, pro které je pohyb na nich vlastně jen obdobou už známého sportu, ale kdokoli s touhou trochu se hýbat, a to jak čtrnáctiletý puberťák, tak třeba dáma k padesátce – po počáteční skepsi, samozřejmě. Nemusíte totiž vůbec provádět taková alotria jako dvacetiletí kluci, kteří se baví skákáním do výšky a divokou rychlojízdou. Jednu věc každopádně ocení nejen méně sportovní typy – nemusíte s sebou tahat žádná prkna, a přesto si užijete zábavu na svahu. Sněžné brusle můžete hodit do kufru auta, i když nerazíte vysloveně na svah, protože co kdyby napadla čerstvá sněhová nadílka a zachtělo se vám na chvilku se projet? Tyhle lyžo-bruslo-boty nezaberou téměř žádné místo!

Sled Dogs založili dva norští bratři, Ronny Paul Gydar a Tommy Einar Gydar Syversenovi. Ve světě už si je oblíbilo mnoho lidí, do Čech je přivezl milovník adrenalinu a sportovní nadšenec Daniel Fajmon. „Už přes dvanáct let se věnuju netradičním sportům, jako jsou skákací boty, klokaní boty nebo POGO tyče. Kamarádi na Facebooku mě označí v komentáři pokaždé, jakmile vidí nějaké šílené video s novou sportovní pomůckou. Takhle jsem před třemi lety našel i pod videem se Sled Dogs komentář „To jsem zvědavej, kdy tyhle brusle začne prodávat Daniel Fajmon.“ Bylo to myšleno spíš jako vtip, ale mně se sněžné brusle zalíbily a obratem jsem kontaktoval výrobce. Hned po prvním vyzkoušení a provedení testu na rodině jsem se do nich zamiloval, máma si je dokonce hned koupila. Po čase jsme se domluvili a jezdíme po celém Česku i Slovensku a předvádíme tento nový sport přímo na sjezdovkách.“

Krátká a úzká skluznice některé lidi děsí, protože mají pocit, že něco tak malého musí šíleně rozrýt sjezdovku. Stopa za sněžnými bruslemi však není o nic horší, než ta po lyžích. Snowboardisti dokonce nadělají často mnohem větší paseku a nikdo je z areálu nevykazuje. „Pravdou je, že první sezónu nám vlekaři dost často vypínali lanovky,“ směje se Daniel. „Tvrdili, že bez lyží se na vlek nesmí. Ale stačilo ukázat skluznici a hned se uklidnili. Dneska se to už prakticky neděje, většina skiareálů nás zve na testovačku opakovaně už několik let za sebou, lidi z branže to znají.“

Lidi z branže možná, ale na sjezdovce bude pořád dost těch, kteří vás budou okukovat a ptát se, co to máte. Tak jestli máte přece jen pocit, že si nechcete udělat ostudu a potřebovali byste, aby vás někdo zaučil, možnost tu je. „Máme teď nově v Čechách i certifikované instruktory, lekce probíhají v Herlíkovicích, kam jezdí pravidelně skibusy přímo z Prahy z Černého Mostu. Jinak na Facebooku SleddogsCZ vypisujeme v průběhu celé sezóny termíny, v rámci kterých si mohou zájemci sněžné brusle zdarma vypůjčit a otestovat. Vyzkoušet si je můžete také prostřednictvím pražské půjčovny v Dejvicích, která zasílá sněžné brusle i mimopražským zájemcům kamkoli po ČR, dokonce i na Slovensko. Zájem je veliký, na každý víkend rozesíláme i dvacet párů bruslí.“

Máte pocit, že něco podobého už jste v minulosti viděli? Ano, tzv. „brusle na sníh“ už tu byly, ale v úplně jiné podobě. Jmenovaly se Klu-ski. Ty ovšem neměly ocelové hrany, které vás udrží i na ledových plotnách, brždění na nich bylo velmi obtížné a zatáčení v podstatě pouze orientační, je to vlastně jen kus plastu s vázáním. Zatímco jezdec na sněžných bruslích je plně spojen se skluznicí, takže i malý náklon se projeví ve směru či rychlosti jízdy, mezi botou a Klu-ski je vždy vůle.

Jaký typ sněžných bruslí vybrat?

Mezi jednotlivými modely jsou rozdíly, některé jsou určeny pro rekreační jízdu, jiné pro vysoké rychlosti, další speciálně pro dámy. Pro fajnšmekry je tu model, s nímž lze dělat všemožné triky a být vskutku za drsňáka; má speciální tlumící stélku i přezky. Je vhodné pořídit si i speciální návlek pro chůzi mimo sníh, aby se skluznice nepoškodila. Na výběr jsou čtyři verze – základní černobílá je pro rekreační ježdění, vyrábí se ve velikostech 35 až 47, a je vhodná pro půjčování či pro děti, kterým ještě rychle roste noha. Červený model je pro lidi milující adrenalin, díky tužšímu materiálu je stabilnější ve vyšších rychlostech, utažení přezek lze nastavovat s milimetrovým odstupňováním. Model pro ženy má uvnitř boty kožíšek a je vytvarovaný podle dámské nohy pro maximální pohodlí. Sportovní modrobílý model umožňuje různé triky a jezdit rychle a agresivně. Má převrácené spodní přezky, takže se ani při maximálním náklonu nerozepnou, a speciální stélku pro lepší dopady. Ceny jsou od 6 500 Kč.

 

   Fotografie: city-dog.cz

commentkomentáře
George
05.02.2019 14:11
George
20.02 09:20
nic nového pod sluncem jako kluci jsme si vyřezávali linoleum na velikost boty a to byl šupec z kopečků ve městě přístupných :O))
Pavel
07.02.2019 02:05
Pavel
20.02 09:20
:-D jestli je motokára to samé co nové bávo, pak je to to samé :-) Sled Dogs mají na rozdíl od vašeho lina nebo kluzek kovové hrany, takže lze měnit směr ještě lépe než na lyžích a hlavně se na sjezdovce udržíte i když je zledovatělá ;-)

Míra
05.02.2019 17:04
Míra
20.02 09:20
Přesně tak žádná novinka!
Pavel
07.02.2019 02:06
Pavel
20.02 09:20
Mšlenkou to novinka není, ale díky novým technologiím to teď opravdu na svahu dává smysl...

Jakarte
06.02.2019 08:46
Jakarte
20.02 09:20
Hmm. Něco jako BigFoody. A sjezdovku to bude prasit taky slušně.
Eva
07.02.2019 19:02
Eva
20.02 09:20
Mám možnost porovnat Bigfoot a Snowskates a sněžný brusle jsou podobnější bruslím. Pro mně osobně hlavně praktičtější a zábavnější. A že bych prasila sjezdovku moc pocit teda nemám...

Sunakashi
06.02.2019 09:41
Sunakashi
20.02 09:20
Už z té poslední fotky jde vidět jaké jsou za nima rýhy ve sjezdovce, tak ať nemystifikujou ;-) A to jsem jinak příznivec tohoto sportu...
Martin
07.02.2019 02:07
Martin
20.02 09:20
Na takové sjezdovce bude úplně stejná rýha za lyžema...

Hugo_z_hor
06.02.2019 10:10
Hugo_z_hor
20.02 09:20
SKOFIXy se vrací na sjezdovky ;) :)

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose