up_icon

Téma

facebook twitter mail

Trolling opravujeme i třistakrát za den, říkají správci české Wikipedie

16.04.2019 / AUTOR: Kateřina Horáková

Kdo jsou čeští wikipedisté?

Většina z nás si určitě vzpomene na studentská léta, kdy nám byla Wikipedie věrnou pomocnicí. Jenže – kdo jsou vlastně wikipedisté? „Třeba prof. Jan Sokol začal aktivně editovat Wikipedii poté, co mu studenti nosili práce pořád se stejnými chybami,“ řekla mi se smíchem výkonná ředitelka Klára Joklová. Jak často musí editoři opravovat trolling nebo na jaké problémy narazí začínající wikipedista?

Nejprve trocha čísel

V lednu 2019 měla česká Wikipedie přes 419 000 článků. V počtu článků byla z více než 300 jazykových verzí na 27. místě. V lednu 2019 bylo zaregistrováno přes 437 000 wikipedistů. Systematicky a často se ale editacím dlouhodobě věnuje jen necelá stovka lidí – velmi aktivních editorů, kteří v průběhu měsíce provedou více než sto editací. K tomuto datu měla česká Wikipedie také 32 správců. Ti mají na rozdíl od wikipedistů nadstandardní redakční oprávnění – můžou třeba zablokovat uživatele, který Wikipedii dlouhodobě škodí. Denně vznikne mezi 60–90 články, otevřou se jich přibližně 2 miliony. Editací proběhne za den 2500–3500.

Kdo jsou vlastně editoři? Třeba profesoři, kterým studenti nosí chybné seminárky

„Máme tu celou řadu lidí, kteří z povahy svojí profese, ať už knihovnické nebo třeba vědecké, píší konkrétní tematické články. Jsou tu fyzici, kteří píší o fyzice, jiní píšou dokonalé články třeba o vláčcích. Náročnější je určitě editování humanitních témat, které nejsou tak exaktní a je na ně spousta názorů. Loni jsme třeba vyzývali k editaci článku Rasismus, ale je to velmi komplikované téma.

Školství (Z Kabinetu kuriozit aneb Jak vypadá trolling)

Školství je obecný termín zahrnující mučení ve všech formách a instituce zprostředkující popravu a mučení. Samotní zaměstnanci ve školách děti týrají a starají se o plynulý chod služeb jako jsou: řezání uší, jazyka a dalších částí těla, dále mučení ve všech formách. Tyto služby jsou zcela zdarma a pro děti do 18 let povinné. Pokud nezletilý občan odmítne navštěvování základních škol, bude ihned popraven bez jakékoliv možnosti obhajoby.

„Třeba prof. Jan Sokol začal aktivně editovat Wikipedii poté, co mu studenti nosili práce a on si začal všímat toho, že jsou tam podobné chyby. Zeptal se studentů, jak je to možné. Oni mu přiznali, že je to z Wikipedie. Jemu to nedalo, začal chyby opravovat a už u toho zůstal.“

Wikipedista a autista? Proč ne

„Holanská pobočka teď dělala výzkum svých uživatelů a přes 30 % jejich komunity o sobě vyplnilo, že má nějakou z forem autismu. Řád, který programní projekty mají, může být uspokojující pro lidi, kteří tímto způsobem uvažují a mají rádi pořádek. To jsou pak velmi aktivní a produktivní uživatelé.“

„Traduje se, že jeden ze světových editorů mnoho let opravuje jednu konkrétní chybu ve článcích. Dělá mezeru mezi tečkou a číslem v datu. Na to jsou wikipedisté velmi citliví,“ říká se smíchem Klára Joklová, výkonná ředitelka Wikimedia ČR.

EDITUJ S ODVAHOU! NEBOJ SE ZMĚNIT FAKT, KTERÝ NESEDÍ.

Trolling? 300x za den

Když děti napíšou sprosté slovo, tak to velmi aktivní editoři hned opraví. Těchto trollingů je třeba 300 za den. Editoři na to mají své nástroje a sledují rizikové příspěvky. Vidí každou změnu. Také se stává, že se dva editoři přou o jednu věc a dají jí k posouzení celé komunitě. Každý článek na Wikipedii má svoji diskuzní stránku, kde se tyto spory řeší.

Chcete napsat sami o sobě? Přenechte to jiným! 

„Existují lidé, kteří píší články sami o sobě. A to samozřejmě nesplňuje zásadu neutrality. Jsou tací, kteří si myslí, že jsou natolik encyklopedicky významní, že přesto, že o nich ještě nikdo nenapsal, tak by tam měli být. Těm je obzvlášť složité vysvětlit, že by to měli nechat na posouzení ostatních,“ říká Jakub Holzer.

Politici se hesla o sobě snaží měnit pořád

Poměrně běžnou praxí je, že se o sobě snaží měnit hesla třeba politici před volbami, aby se ukázali v lepším světle. „Když byly volby Zeman – Drahoš, tak docházelo k radikálnímu přepisování článků. To se ale dá čekat. Každý článek má svojí historii a kdokoli se může podívat, kdo kde udělal jakou změnu.“

Prase domácí

Prase domácí je vyšlechtěné z prasete divokého, které ulovil váš prapředek Bivoj. Rychle přibývá na váze a je velmi plodné. Většinou nezemře přirozenou smrtí a celý život bývá zavřeno na prostoru menším než malém. Dělá chro chro, je velmi inteligentní, má podobný trávicí systém jako my, není vybíravé a je sudokopytník. Muslimové a Židé ho nejí kvůli svalovci. Prase, the pig, le cochon, il maiale, porcellino, porco, Schwein.

Editují ve virtuálním prostoru, pak se sejdou v hospodě

„Snažíme se wikipedisty mezi sebou propojovat, a tak pořádáme takzvané wikisrazy. Lidé, co editují ve virtuálním prostoru, se pak sejdou v hospodě jednou za měsíc. Je dobré, když se vidí i naživo. Někteří se mezi sebou znají, jiní ne. Je ale skupina editorů, kteří se znají od založení Wikipedie.“

Staňte se wikipedistou, přijďte do wikiklubu

Česká Wikipedie pořádá i wikikluby, což je organizované setkávání, které probíhá každou středu večer v knihovně na Mariánském náměstí a vede je Vojta Veselý. Ten vytvořil koncept seniorů, kteří píší Wikipedii, což je celosvětový unikát. „Za rok tam přišlo asi 330 unikátních návštěvníků. Každý týden tam přijde spousta lidí nechat si poradit s editováním článku. Nováčci narážejí na celou řadu různých problémů. Záleží, jaká je to cílová skupina, jestli jsou to senioři nebo třeba studenti. U lidí staršího věku je součástí kurzů i práce s počítačem, musí umět nějaké základy, aby mohli přijít na kurz. V rámci toho kurzu se naučí používat vyhledávání na Googlu, citování zdrojů apod.“

Sandalismus

Sandalismus je nové náboženské hnutí založeno na přelomu roku 2018. Bylo založeno skupinkou mladých studentů z důvodu obdivu a podpory jejich Boha, tkz. Archanděla Sandála. Tato sekta čerpá z několika náboženství či politických režimů. Členi skupiny se označují jako soudruzi Sandáli, nebo soudružky Žabky. Také se zdraví zvednutím obou rukou nad hlavu. Stoupenci také věří v jednoho Boha, už zmíněného Archanděla Sandála, ale celkové hnutí má na starosti Archsatan Žabka, hlavní tvurčí celého hnutí.

Nenechte se odradit počátečním neúspěchem

„Když si vyberete nějaké kontroverzní téma a uděláte nějakou začátečnickou chybu, může se stát, že se na vás vrhnou hlídači posledních změn a pak si můžete připadat pod tlakem, že tam nejste vítaná. Takovou negativní zkušenost má mnoho lidí. Ale je to dané tím, že ta skupina není organizovaná. Je to určitá daň za otevřenost. Nebo se vám může stát, že vám někdo něco hrubě vytkne, ale ne proto, že by vám chtěl ublížit. Je to třeba vyloženě technicky založený člověk, který nemá zkušenost s prací s lidmi a neuvědomuje si ten lidský rozměr. Jinak je ta komunita velmi vstřícná, lidé si tam vzájemně pomáhají. Určitě bychom byli rádi, kdyby se k nám dál lidé připojovali,“ říká wikipedista Vojta Veselý.

 

   Fotografie: Tomáš Rubín pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose