up_icon

Události

facebook twitter mail

Nová výstava v Národním památníku ukáže dobu Slovenského národního povstání

23.09.2019 / AUTOR: Redakce

Unikátní expozice zaujme zejména fanoušky vojenské historie.

Slovenské národní povstání představuje jeden z nejvýznamnějších mezníků slovenských dějin. Nově otevřená fotografická výstava v Národním památníku na Vítkově s názvem Armáda v povstání – Slovenské národní povstání 1944 svým návštěvníkům tuto událost detailněji přiblíží. Prohlédnout si ji můžete od 21. září tohoto roku až do dubna 2020.

Výstava zachycuje problematiku vzniku, existence a zániku povstalecké - 1. čs. armády na Slovensku. Je tematicky rozčleněna na několik celků, které dokumentují přípravy Slovenského národního povstání, vznik Vojenského ústředí i samotný vznik povstalecké 1. čs. armády na Slovensku a její organizační strukturu. Jednotlivé celky se věnují prvním bojům povstalecké armády, jejím zkušenostem, novému uspořádání a mobilizacím. Působení jednotlivých taktických skupin povstalecké armády jakož i armádních jednotek je návštěvníkům představeno samostatně.

Slovenské národní povstání patří vedle Varšavského povstání a odporu v okupované Jugoslávii k největším ozbrojeným vystoupením proti nacismu v Evropě. Rozhodující složkou Slovenského národního povstání byla povstalecká armáda - 1. čs. armáda na Slovensku. Ta měla rozhodující zásluhu na dvouměsíčním udržení povstaleckého území v týlu německých frontových vojsk. Ve spolupráci s partyzány znemožnila německému velení plně využívat železniční a silniční komunikace Slovenska pro přepravu vojsk a materiálu na východní frontu a vázala na sebe četné nepřátelské jednotky, které tak nemohly být nasazeny na frontě ve Východních Karpatech proti vojskům Rudé armády. Dokázala to navzdory nedostatkům ve výzbroji, ve výcviku příslušníků jednotek a v odborné způsobilosti jednotlivých velitelů.

Národní památník na Vítkově, U Památníku 1900, Praha 3

 

Fotografie: Archiv Národního památníku

commentkomentáře
24.09.2019 15:09
Václav Šindelář
20.02 09:20
Je třeba si uvědomit celou historii Slovenského štátu. Vyhnání Čechů, boje na ruské frontě, vyhlášení války USA. Toto byla jediná záchrana pro budoucnost. V průběhu SNP se nechaly odzbrojit dvě slovenské divize, které měly držet průsmyky v Karpatech. Na to pak spolu s Rudou armádou doplatil náš armádní sbor. Po válce byli všichni Slováci partyzáni a na Hlinkovu gardu a působení Slováků ve zbraních SS se úplně zapomnělo.
28.09.2019 05:05
Miloš Netolický
20.02 09:20
Ano, máte pravdu. Slováci rychle zahazovali uniformy wermachtu když viděli že je prohra nevyhnutelná. Houfně se přidávali k partyzánům a svůj život v klidu dožili jako hrdinové SNP. Po válce se okamžitě vrátili pod ochranu Československa státu aby jsme na ně dalších 45let dopláceli!!!

přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose