up_icon

Události

facebook twitter mail

Bude to jízda. Praha pošle na oslavy třicátého výročí Sametové revoluce 15 milionů korun

25.05.2019 / AUTOR: Petra Jaroměřská

Koncerty, výstavy dobových fotografií, diskuze, přednášky, pouliční slavnosti. Přípravy na oslavy výročí spojeného s listopadem 1989 jsou v plném proudu.

Tradiční i netradiční pietní akty, koncerty, výstavy dobových fotografií, diskuze, přednášky, pouliční slavnosti, karnevalové průvody či bohoslužby. Přípravy na oslavy výročí spojené s listopadovými událostmi roku 1989 jsou v plném proudu. Magistrát hlavního města Prahy schválil minulý týden druhý balík dotací na tyto účely a rozdělil už necelých 8,5 milionů korun. Celkem Praha utratí za oslavy patnáct milionů korun. O zbytku podpory bude rada hlavního města rozhodovat na konci června. Další miliony korun pošlou soukromí dárci a nadace.

V rámci oslav třicátého výročí Sametové revoluce, jak se též události v listopadu roku 1989 označují, budou probíhat akce po celé České republice. Nejsilnější program ovšem připadá právě na hlavní město, kde se oslavy tohoto data pořádají každoročně. Letos ale podle pořadatelů bude vzhledem k jubileu program „větší a slavnostnější“. Organizátoři počítají s vyšší účastí, než tomu bylo v minulých letech, kdy dorazilo přes sto tisíc lidí.

Budova obalená fotografiemi

Nejvyšší dotaci a to ve výši 2,5 milionu korun získala společnost Památník Šoa Praha na projekt s názvem Sametová komunikace. „Jde o přiblížení historických okamžiků, které byly nezbytné k tomu, aby se daly veřejně komunikovat autentické příběhy dvacátého století a ne pouze umělí ideologizovaní hrdinové“, popisuje dokumentarista Pavel Štingl, zakladatel Památníku Šoa Praha, což je obecně prospěšná společnost, jejíž hlavním cílem se stala rekonstrukce nádraží Bubny.

Speciální grantový program na tyto účely Praha vyhlásila vůbec poprvé.

Spolek postaví na pražské Letné objekt velikosti délky asi třicet metrů.„Budova bude obalená dobovými fotografiemi známého fotografa Jaroslava Krejčího, který fotil na Letenské pláni,” říká Štingl. Fotky jsou částečně poničené, prošly povodněmi, podle Štingla ale „kouzlo nechtěného“ vytvoří skvělý symbol celého projektu. „Ukážeme, jak vypadala mediální scéna předlistopadové doby, jak se komunikovaly významné události v době bez internetu a sociálních sítí,” upřesňuje. V objektu budou probíhat výstavy ilustrující dobu, rozhovory s osobnostmi. Hlavním cílem je prý posílení mediální výchovy.

Oslovujeme řadu osobností, například Karla Hvížďalu, aby nám pomohly s dramaturgií témat jako je propaganda v kontextu současných manipulací veřejné komunikace. Jednu diskuzi bude organizovat i Knihovna Václava Havla. Přesný program je již skoro hotový,” dodává Štingl.

Vysílat bude stanice Bubny a 25. listopadu se na Letné spustí obří obrazovka, která bude pětadvacet hodin bude vysílat přenos, kam budou vstupovat různé diskuze. „Jednáme i o tom, že by se daly pouštět cenzurované filmy,” říká Štingl.

Studentský průvod jako divadlo

Další z příjemců dotací přesahující milion korun je spolek Díky, že můžeme.„Program stále ladíme, předpokládáme, že bude ve stejném duchu jako minulý rok, jenom o něco masivnější,” říká bez dalších podrobností dramaturg Díky, že můžeme Oskar Rejchrt.

Spolek získal jeden milion korun na projekt s názvem Sametový průvod po třiceti letech. „Půjde o živou divadelní rekonstrukci studentského průvodu 17. listopadu,” popisuje Rejchrt. Průvod půjde z Albertova přes Národní třídu až na Václavské náměstí a probíhat bude ve stylu site specific art. Půjde tedy o projekt kombinující divadlo například s hudbou, kdy se během průvodu budou konat různá menší představení, ať už divadelní či hudební.

Na akci s názvem Korzo národní 2019 dostane Díky, že můžeme od Prahy ještě dalších 1,2 milionu korun. „Na čtyřech pódiích se budou střídat umělci, zatím ještě nemůžeme potvrdit, kdo všechno vystoupí,” popisuje Rejchrt. Stejně jako loni budou umělci vystupovat na Láska stage, Pravda stage, Na Perštýně stage a Pod DRNem stage. Na rozdíl od loňského roku, kdy byly pouze dva pietní akty, letos bude těchto vzpomínkových akcí víc. „Přesný program budeme zveřejňovat zřejmě až někdy v září,” říká dramaturg. Celá Národní třída bude vyhrazena pouze pro pěší.

Současné politiky nechceme

Zastřešující platformou velké části oslav je stejně jako loni Festival svobody, který pořádá Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí. Loni tam vystoupily kapely jako třeba Pražský výběr nebo -123 minut. Letos zatím organizátoři seznam kapel nezveřejnili, neboť ještě velká část programu není dotažená. Spolek Nerudný fest.cz, který patří mezi zakládající členy platformy Festival svobody a je tudíž jedním z organizátorů obřího koncertu na Václavském náměstí, získal od města dotaci 250 tisíc korun. Nicméně náklady na koncert se pohybují v řádech milionů korun, stejně jako loni proto přispějí sponzoři. Minulý rok poslali peníze na tuto akci mimo jiných například Karel Janeček nebo Nadace České spořitelny. Donátory prý spojuje zejména zájem o podpora hodnot svobodné demokratické společnosti a humanismu.

Před dvěma lety si organizátoři koncertu na Václaváku tak trochu naběhli, neboť na pódiu zorganizovali vystoupení i některým kandidátům na post prezidenta republiky. „Nebylo to úplně šťastné. Snažíme se být striktně apolitičtí, letos nevystoupí nikdo politicky aktivní,” ujišťuje Petr Meškán, mluvčí Festivalu svobody. Podle něj inciativa zveřejní první konkrétnější body programu ještě před prázdninami.

Na granty od hlavního města Prahy ale dosáhly i menší akce. Například Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova připravuje projekt Živé pochodně 69 a Sametová revoluce 89. Od Prahy dostali organizátoři 180 tisíc korun. představí výstavu autentických fotografií Pavla Váchy zachycující nejen pohřeb Jana Palacha, ale i události roku 1989 z Václavského náměstí a koncert kytaristy Norbiho Kovácse. „Výstava fotografií bude v Městské knihovně na Zbraslavi a bude se jednat také o fotografie k roku 1969 a 1989, nicméně bych jí ještě ráda doplnila o fotografie z archivu z roku 1939. Koncert bude buď ve Zbraslavském zámku nebo v místním divadle, to ještě upřesňujeme a také ještě ladíme celou náplň koncertu,” říká Kateřina Daczická z Nadačního fondu.

Havel všude kam se podíváš

Oslav se zúčastní i Divadlo v Řeznické, které získalo od města sto tisíc korun, použije dotaci na projekt Světová premiéra autorského hudebního projektu Vlasty Žehrové s názvem A tak jsme tu žili aneb zlatá osmdesátá a besedy se studenty a spoluobčany na téma lidských práv a svobod. Příspěvek 85 tisíc korun na výstavu fotografií Václava Havla získala i Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Mimochodem osobnost Václava Havla ať už obrazově či formou témat různých diskuzích bude rezonovat celými oslavami. Coby posledního prezidenta Československa a prvního prezidenta České republiky zmiňuje tohle jméno většina organizátorů jako jedno z témat, kterému se chtějí věnovat. 

Speciální grantový program na tyto účely Praha vyhlásila vůbec poprvé. Na akce spojené s oslavami listopadovými událostmi roku 1989 přispívala i v minulých letech, letos poprvé mají oslavy svůj dotační titul. Oslavovat se bude i událost roku 1969 jako připomínka upálení Jana Palacha coby protest proti utlačování svobod a demokracie v roce 1968. „Svoboda a demokracie nejsou automatické. Letos 17. listopadu to bude třicet let od začátku Sametové revoluce, která do Československa ztracené hodnoty znovu vrátila. Významné výročí si chceme společně připomenout a také proto jsme se rozhodli na začátku tohoto roku podpořit vzpomínkové projekty formou individuální účelové dotace,” říká Hana Třeštíková, radní hlavního města Prahy pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu a pokračuje: „Do našich dotačních výzev se přihlásily desítky organizátorů a my jsme je podpořili 15 miliony korun. Na začátku června proběhne velké setkání všech aktérů, kde připravíme podrobný program. Jsem opravdu velice ráda, že mohu být u toho a věřím, že společně s Pražany toto významné výročí důstojně oslavíme.”

 

   Fotografie: Festival svobody, Wikimedia commons

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose