up_icon

Události

facebook twitter mail

Vypusťte děti ven! A běžte s nimi – na pouť, na fesťák, na Říp, pěšky, vlakem, tankem i řepařskou drážkou

22.04.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Jarní slunce udeřilo v plné síle a láká ven, do přírody, za město.

Cítíte to jaro ve vzduchu? Sluníčko hřeje, tráva se zelená a svítí žlutí pampelišek – kdo by odolal? Zvlášť pokud máte děti, určitě jste rádi, že je konečně můžete vypustit ven – ale co, běžte s nimi! Na výlet vlakem či na kole, zaskotačit si na pouti, anebo se jen projít či zlehka proběhnout, zkrátka vrátit se na chvíli do dětských let a nabrat energii a svěží vzduch do plic. Příležitostí v Praze a blízkém okolí je teď na jaře víc než dost…

Přímo ve městě

Rozehrajte strategickou pátračku v ulicích Prahy

28. dubna: hra Koňský trh

Je to něco mezi bojovkou a deskovou strategickou hrou – ale se skutečnými lidmi a v reálném světě, přímo uprostřed Prahy. Hra, která vtáhne děti i dospělé. Prozkoumejte s rodinným týmem „tržiště”, poznávejte ostatní hráče, s jediným cílem – získat místo pro svůj krámek! Uvidíte známá místa novým pohledem a zažijete dobrodružství na vlastní kůži. Hra má dvě základní roviny – pohyb v určeném území, kde se plní zadané úkoly, a zároveň kontakt s ostatními skupinami. Část informací a pravidel se dozvíte při registraci, něco na startu a zbytek až v průběhu hry. Společný zážitek a dobrodružství boří propasti mezi generacemi a nabízí pohled na českou historii a kulturu z jiného úhlu. Přidejte pohyb na čerstvém vzduchu, schopnost hrát fair play a nevzdávat se, i když vám štěstí zrovna nepřeje, a máte dokonalou zábavu pro celou rodinu!

Rodinné vstupné: 480 Kč (2–5 osob, rezervace nutná předem)

Pryč s šedí velkoměsta!

11. května, areál psychiatrické nemocnice Bohnice: běh Barvám neutečeš

Zažijte nejbarevnější běh svého života, ve kterém není hlavní rychlost, ale především zábava. Fenomenální sportovní barevná show, to je běžecký závod Barvám Neutečeš! Zúčastnit se může každý – děti, teenageři i dospělí, mladí i staří, jednotlivci, skupiny i rodiny s prťaty. Vyražte na trasu dlouhou 5 kilometrů během či chůzí a #barevnytym vás v pěti zónách zasype zářivými barvami. Můžete se loudat nebo běžet jako o život, šmouhám červené, modré nebo žluté stejně neutečete. Trasu můžete proběhnout, projít nebo třeba proskákat, fantazii se meze nekladou. Nepotřebujete kdovíjakou fyzičku, důležitá je hlavně dobrá nálada a hravost. Kromě běžecké části vás čeká i bohatý doprovodný program, včetně tradičního hromadného výhozu barev. „Čistý“ odsud zkrátka nikdo neodejde!

Festovní fesťák

25. května, Rašínovo nábřeží: Ratolest Fest

Plno zábavy a pohybu bude k mání poslední květnovou sobotu na náplavce Rašínova nábřeží, kde proběhne Ratolest Fest – rodinný sportovní, kulinářský a umělecký festival pro děti i jejich mámy a táty a strejdy a tety a prarodiče. Na jednom místě najdete nabídky sportovních oddílů, táborů, školek, tělovýchovných jednot, kroužků a mnoha nadšenců, kteří se věnují práci s dětmi. Budou se tu prezentovat rodinné zájezdy, dětská móda a sportovní vybavení, hřiště, sportovní areály i hračky a výukové pomůcky pro děti. A bude se lákat ke sportu – proběhnou nábory malých florbalistů, ragbistů, fotbalistů, veslařů, golfistů, folklórních tanečníků, jachtařů, atletů a mnoha dalších budoucích sportovních hvězd. Kdo nebude chtít vysloveně hýbat tělem, zabaví se v mnoha výtvarných, hudebních a dalších dílnách.

Pro „šotouny“ a všechny milovníky dráhy

Na Okoř vlakem hravě

od 23. března: Cyklohráčkem z Prahy na Okoř a do Slaného

Každý víkend jezdí z Prahy na Okoř a do Slaného výletní vlak přestavěný na obrovské pojízdné hřiště. V Cyklohráčku je sama cesta cílem! Pro nejmenší je tu dětský koutek s hrami, knížkami, stavebnicemi i vláčkodráhou, ti větší můžou cestou uspořádat třeba turnaj v Člověče, nezlob se, kartách či piškvorkách, nebo skládat obří molitanovou stavebnici. Ani vůz s velkým balónkovištěm nechybí. O všechny hry se na palubě starají hrajvedoucí, kteří mají pro děti dárečky a volnou vstupenku do Království železnic na Smíchově. Vlak má své kouzlo ale i pro rodiče, mohou pozorovat strojvedoucího při práci. Za jeho zády je totiž prosklená stěna a každý tak vidí, jak se řídí vlak a pozoruje výhybky a návěstidla na trati. Cyklohráček vyráží každý víkend a ve svátky z Prahy v 9:02 a 13:02, zpět ze Slaného v 11:01 a 16:55. Letos bude každé druhé sobotní odpoledne prodloužen opět až do Zlonic, kde je Železniční muzeum. Cesta vede krásnou trasou Pražského Semmeringu – z Hlavního nádraží přes Smíchov, Jinonice, Středokluky, Zákolany – do romantického údolí hradu Okoř (stanice Noutonice), nebo až do historického města Slaný. Tady můžete s dětmi vyrazit na cestu za pokladem, herní plán dostanete ve vlaku. Pokud najdete všechny indicie správně, dovedou vás ke zlatému pokladu ukrytému ve městě. Město připravilo pro návštěvníky z Cyklohráčku i speciální slevy, například celodenní vstup do aquaparku za 85 Kč. Na své si přijdou i lovci kešek, ta o Cyklohráčku je vezme do hluboké historie tratě, po níž vlak projíždí; začátek je na nádraží v Hostivici a na finálních souřadnicích vás čeká překvapení. Pro cyklisty je ve vlaku speciální cyklovůz, k dispozici je i nářadí, kompresor na dofouknutí duše, sada na lepení či mazání. Nově je partnerem Cyklohráčku bunkr Drnov u stanice Podlešín, kde můžete navštívit Muzeum studené války a protivzdušné obrany za vstupné o 30 % levnější, slevu 20 % máte do Muzea včelařství v Kolči. To vše díky kuponům z Cyklohráčku.

Kolíne, Kolíne, drážkou k tobě razíme!

27.–28. dubna: slavnostní zahájení 13. sezóny Kolínské řepařské drážky

Jako na Divokém Západě to bude poslední dubnový víkend vypadat na kolejích směrem z Prahy na Kolín. Všechny vlaky potáhne nefalšovaná parní lokomotiva a přepadnou je kovbojové na koních! Odjezd směr Býchory je v 9:45, 11:00, 12:15, 13:30, 14:45 a 16:00 hodin. Těšit se můžete také na prodej perníčků a suvenýrů či malování na obličej. V sobotu vám bude vyhrávat po celý den kapela TRAMPOTY a proběhne slavnostní otevření nově postaveného hrázděného depa pro vagóny, v 10:30 také vyhlášení vítězů výtvarné soutěže. V konečné stanici Býchory bude dispozici skákací hrad pro děti, zábavní park a občerstvení.

Se svatým Jiřím na Říp

27. dubna: vlakem na Řípskou pouť

V čele Šlechtična a za ní svatý Jiří – aneb zvláštním parním vlakem hurá na kolotoče! Vlak sestavený ze stařičké lokomotivy a historických vozů odjíždí v 8:56 z nádraží Praha-Braník a doveze vás na populární Řípskou pouť, tradiční jarní akci na úpatí symbolu českého národa se stovkami atrakcí a stánků, která se koná 26. až 28. dubna. Na programu jsou atraktivní seskoky parašutistů, vystoupení kapel pop music, country, tramp, folku, ale také ska a world music. Tradiční pouť k svátku sv. Jiří pod Řípem se koná za obcí Rovné a chybět nebudou jak tradiční atrakce typu řetízák a labutě, tak poslední „výkřiky techniky“ ze zahraničí, především z Německa a Nizozemí, z nichž se nejednomu zamotá hlava! A protože se říká, že na Říp by měl alespoň jednou v životě vyšplhat každý správný Čech, můžete výlet na pouť spojit s výšlapem k rotundě svatého Jiří. Z místa, kde se pouť koná, to jsou nahoru přibližně dva kilometry.

Přijela pouť!

Na zámek

28. dubna od 10 do 17 hodin: Zámecká pouť na zámku Kačina

Na Zámecké pouti Rudolfa Chotka se bude bavit určitě každý, i když je určená hlavně pro rodiny s dětmi. Oči těch nejmenších rozzáří Inka Rybářová, zpěvačka a autorka mnoha písniček pro děti, se svým zábavným pořadem. Zazpívat a zatancovat si budete moci taky se skupinou Maxíci, kteří kromě osvědčených hitů známých z původních Maxim Turbulenc zahrají i nové autorské písničky. K vidění – ale i vyzkoušení – bude parkour, show Flow vision pětičlenné akrobatické skupiny vás jistě nadchne. Specializují se na parkour a freerun a patří mezi elitu v umění pohybu. Předvedou se i šikovní „chůdaři“ ze skupiny Chůdadlo a bude i divadlo. Dospělá část návštěvníků jistě uvítá koncert skupiny Výstava orchidejí. Zámecká pouť symbolicky odstartuje novou návštěvnickou sezónu, přičemž zámkem bude tradičně provádět duch Rudolf.

25.–26. května: Hořická pouť

Tradiční Hořická pouť se všemi možnými lákadly hlavně pro děti proběhne o posledním květnovém víkendu na hořické Gothardě. Jako vždy se můžete těšit na spoustu atrakcí od kolotočů, autodrah, houpacích lodiček, labutí až po lahodné občerstvení nejen v podobě výborného jídla a pití. I Hořická pouť, tak jako většina ostatních, má už s původním náboženským putováním k zázračnému prameni pramálo společného, dnes už je to hlavně o atrakcích pro děti a stáncích. Ale nebude chybět ani jarmark, na kterém pořídíte vše od čerstvých potravin, sýrů, ovoce a zeleniny, až po košíky, koření a jiné věci, praktické i jen tak pro radost.

Zahrajem si na vojáky!

Čtyři z tanku a pes dnes

27. dubna: Tankový den v Milovicích

Park Mirakulum a sousední Tankodrom spojí své síly, abyste se mohli vy i vaše děti, tentokrát i ty starší, dokonale vyřádit. K vidění budou obrněné transportéry a tanky všeho druhu, i známý T34 proslavený v druhé světové válce, německé útočné dělo STUG 3, sovětské protiletadlové raketové systémy KRUG a KUB a mnoho dalšího. V poledne přijede vojenská kolona, v jednu se bude bojovat, pak se bude ukazovat a komentovat vojenská technika. Taky uvidíte seskoky padákem, na Vietnamské základně si budete moct vyzkoušet airsoftové zbraně, projet se čtyřkolkou (pro děti zdarma), nebo v BVP (200 Kč za osobu) či Tatrou 813 (100 Kč za osobu). I Mirakulum si na letošek připravilo novinky, například propojení Lesního města a Lanového centra – obrovské přírodní průlezky plné visutých můstků, lanových stezek a překážek, kterými se dá procházet nejrůznějšími směry a v několika patrech, propojené 65metrovým bludištěm v korunách stromů. Oba areály jsou propojené, ale hlavní program Tankodromu je v odlehlejší části, cesta sem trvá 15 až 20 minut, k dispozici je však vláček, tažený parní lokomotivou z roku 1947. Poslední vlak z Tankodromu do Mirakula odjíždí v 17 hodin, opačným směrem v 16:30 hodin, cena zpáteční jízdenky je 100 korun. Na Tankový den platí běžné „mirakulovské“ vstupné 210 korun na osobu, či rodinné vstupenky. Otevřeno je od 10 do 18 hodin, od května každý den kromě pondělí.

Do boje po boku kněžny Libuše

27. dubna, 11–18h: Bitva o Libušín

Největší středověký festival u nás se pořádá v údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libuše letos už po osmadvacáté. Setkání dvou tisícovek šermířů od nás i ze zahraničí zakončí mohutná bitva pod vedením organizátorů z Libušínského spolku přátel historie; nabídne zábavu i poučení a vynikající způsob, jak strávit sobotní odpoledne s rodinou a s dětmi. Těšit se můžete na jezdecké turnaje, komentované prohlídky historického vojenského ležení, ukázku středověkého rugby, nebude chybět ani oblíbená dětská bitva nebo bohaté dobové tržiště s živou hudbou. Do údolí pod bývalým hradištěm kněžny Libušem se tradičně sjíždějí ty nejlepší šermířské spolky ze zemí střední Evropy, kromě Čechů bude možné na bitevním poli vidět šermíře ze Slovenska, Polska, Německa, Rakouska, Maďarska nebo Chorvatska. Program festivalu začíná ve 11 hodin, hlavní bitva vypukne ve 14:30 hodin. Kromě toho uvidíte lov s dravými ptáky, ukázky řemesel a na stáncích budou k mání repliky historických předmětů.

Jako princátka

od 23. března: dětské prohlídky Život šlechtice od dětských střevíčků

Vezměte své ratolesti a jeďte se podívat na zámek Nelahozeves, jak se v dávných dobách žilo zámeckýcm dětem. Netradiční prohlídky s názvem „Život šlechtice od dětských střevíčků“ jsou určené rodinám s dětmi od 4 do12 let. Prožijte atmosféru dávných časů a projděte se zámeckou expozicí jako šlechtic v plášti a klobouku nebo jako princezna v korunce. Dozvíte se, jakými radostmi a strastmi mladí šlechtici procházeli. Na prohlídku navazuje kreativní dílnička v jednom ze zámeckých sálů, kde si děti mohou ověřit, co si z prohlídky zapamatovaly. Délka dětského programu včetně výtvarné dílničky je 90 minut. Dětské prohlídky jsou každý víkend vždy v 11:00 a ve 14:00 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě je lépe si prohlídku zarezervovat na tel. čísle 315 709 111.

Strašidelné soboty na zámku Dětenice

O víkendech řádí na zámku v Dětenicích upíři, ježibaby, umrlci, strašidla a další nestvůry. Přijeďte se trochu bát i zasmát a prožít chvilky napětí, ale hlavně veselí. Strašidelné prohlídky jsou vhodné zejména pro děti, ale pobaví i dospělé. Čeká vás vskutku netradiční procházka po zámku, při které vám za světla plápolajících svíček zdejší ježibaba Žizelda barvitě a po svém povypráví příběh o tom, jak se na Dětenicích žilo.

Nahoru na horu aneb Koruna Česká

Dejte si do těla, pochodem vchod! 27. dubnem začíná 3. ročník seriálu turistických výšlapů pro širokou veřejnost na nejkrásnější vrcholy v České republice. Jde celkem o 11 akcí, všichni účastníci obdrží kromě baťůžků s občerstvením speciální registrační knížky, do nichž dostanete na vrcholu razítka za každý výšlap a k tomu odznak s názvem příslušného kopce.

Termíny:

 • 27. 04. 2019 - Děčínská vrchovina - Děčínský Sněžník 723 m
 • 11. 05. 2019 - Blanský les - Kleť 1084 m
 • 01. 06. 2019 - Broumovská vrchovina - Čáp 786 m
 • 22. 06. 2019 - Bílé Karpaty - Velký Lopeník 912 m
 • 06. 07. 2019 - Beskydy - Lysá hora 1323 m
 • 13. 07. 2019 - Desenská hornatina - Dlouhé stráně 1353 m
 • 03. 08. 2019 - Jeseníky - Praděd 1492 m
 • 10. 08. 2019 - Krkonoše - Pramen Labe 1387 m
 • 31. 08. 2019 - Šumava - Boubín 1362 m
 • 14. 09. 2019 - Beskydy - Radhošť 1129 m
 • 28. 09. 2019 - České středohoří - Milešovka 837 m

 

   Fotografie: city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose