up_icon

Lifestyle

facebook twitter mail

Z břehu na břeh a ještě dál! Vyrazte na výlet pražským přívozem

01.08.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Vytáhněte kola nebo pohorky a převezte se přes řeku za novými zážitky.

Chcete svůj běžný den jednoduše oživit? Co takhle vyměnit tramvaj za přívoz? Cesta lodí po Vltavě má své kouzlo a můžete si díky ní užít spoustu zážitků. Připravili jsme pro vás seznam míst, která díky přívozům můžete snadno navštívit na kole nebo pěšky a udělat si tak perfektní výlet.

Tichým údolím na pivo a na koláče

Přívoz Klecánky-Roztoky nespadá do sítě PID, ale za poplatek 15 Kč (dospělí) se s ním můžete pohodlně přepravit přes Vltavu, pokud jste si naplánovali výlet do Roztok. Loď jezdí v půlhodinovém intervalu od 5:45 do 20:05 a o víkendu do 18:35 (celý jízdní řád najdete zde). V Roztokách nezapomeňte navštívit zdejší zámek, ve kterém zároveň sídlí Středočeské muzeum. My ale doporučujeme pokračovat v procházce Tichým údolím podél potoka, kolem několika starých mlýnů až do Únětic. Pokud budete chtít výlet trošku oživit, můžete také zdolat Alešovu vyhlídku. Protože každá cesta má mít zdárný cíl, tak na závěr zamiřte na pivo do Pivovaru Únětice nebo do hospody U Lasíků, kde navíc pečou ty nejlepší koláče. Cesta z Roztok vám pěšky nezabere víc než hodinu.

Jestli dáváte přednost spíše cyklovýletům, naplánujte si o něco delší trasu. Přívozem P1 se můžete dopravit z přístaviště Zámky do Sedlece. Odtud vyrazte do Roztok na kole a potom už se můžete držet předchozího plánu. Přívoz P1 jezdí celoročně ve 30minutových intervalech. Ve všedních dnech jede první loď v 5:25, o víkendu v 6:45 a poslední loď potom v obou případech jezdí ve 20:00.

Cyklostezkou podél Berounky

Přívoz P3 funguje od dubna do října a nabízí výhodné spojení břehů Vltavy v místech, kde levý břeh na vstupu do města ztrácí přírodní charakter i přívětivost pro chodce, cyklisty nebo bruslaře. Přívozem se ale pohodlně můžete přeplavit na pravý břeh, který nabízí příjemné podmínky až na okraj samotného centra města. Přívoz P3 zajišťuje plavby ve 20minutových intervalech mezi přístavišti Lihovar a Veslařský ostrov. Ve všedních dnech jede první loď v 7:00, o víkendu v 8:00 a po celý týden převáží cestující až do 22:00.

Levobřežní přístaviště Lihovar se nachází poblíž autobusových a tramvajových zastávek. Na jih od přístaviště vede cyklotrasa A1 ve směru Lahovičky a Radotín. V horkých dnech určitě oceníte cyklovýlet spojený s koupáním. Co může být lepšího, než se svézt přívozem a dojet na kole až k Biotopu Radotín?

Aktivnějším z vás potom doporučujeme přívoz P6, který spojuje přístaviště Nádraží Modřany a Lahovičky. Jezdí prakticky ve stejných intervalech jako přívoz P3. Z Lahoviček můžete vyrazit po cyklostezce kolem Berounky. Čeká vás překrásná cesta podél vody přes Dobřichovice až na zámek Řevnice. Zdatnější z vás určitě zvládnou dojet až na Karlštejn. (Oblíbený přívoz Kazín, kterým jste z Černošic mohli dojet přímo ke Karlštejnu, je bohužel tento rok mimo provoz.)

Za posledními Přemyslovci

Chcete se vydat na kole do Zbraslavi, ale bydlíte na druhém břehu Vltavy? Stačí i s kolem nasednout na přívoz P3. Ostrovní přístaviště Veslařský ostrov je na pravý břeh Vltavy napojeno mostem, který ústí naproti podolskému plaveckému stadionu. Po pravém břehu vede cyklotrasa A2, po které se vydáte na jih – směr Braník, Modřany, Zbraslav.

Trasa až do Zbraslavi je cca 10,5 km dlouhá a hravě ji zvládnete za 40 minut. Cyklostezka má asfaltový podklad a vede převážně po rovině, proto je naprosto ideální i pro rodiny s malými cyklisty. Jako první cíl cesty si stanovte návštěvu zbraslavského zámku, na jehož místě kdysi stával cisterciácký klášter. Zámek bohužel není přístupný veřejnosti, ale můžete se projít překrásným zámeckým parkem. Milovníci historie by určitě měli navštívit Kostel svatého Jakuba Staršího, ve kterém se nachází ostatky posledních Přemyslovců – Václava II. a Elišky Přemyslovny. Od května do konce října je kostel otevřen každou sobotu a neděli od 14:00 do 16:30.

Před zpáteční cestou se pořádně posilněte. Ve Zbraslavi doporučujeme zdejší vyhlášenou restauraci Barabizna, která je známá svými mexickými specialitami a výbornými bifteky.

Pozdravte novou tygřici

Pražská Zoo se nachází v nádherném členitém prostoru Trojské kotliny. Prohlédnout si tady můžete přibližně 5 000 zvířat, mezi které patří mimo jiné i gaviál indický, což je jedno z nejvzácnějších zvířat planety a pražská zoo je jediná v Evropě, která ho chová. Podle serveru TripAdvisor patří tato zoo mezi 5 nejoblíbenějších na světě. Asi největší novinkou v Zoo Praha je nová tygřice, kterou můžete od 1. srpna vidět ve výběhu v horní části areálu zoo.

Svůj výlet do Pražské zoologické zahrady si můžete ozvláštnit tím, že se na něj vydáte přívozem. Pro cestu můžete využít přívoz P2, což je přívoz s celoročním provozem, který spojuje vltavské břehy mezi vyústěním Šáreckého údolí a Podhořím. Levobřežní přístaviště V Podbabě se nachází poblíž autobusové zastávky linek 107, 116, 147, 160, 340, 350 a 355. Z pravobřežního přístaviště Podhoří je to jen kousek na zastávku linek 112 a 236, které zajišťují spojení k zoologické zahradě. Samozřejmě se ale můžete projít i pěšky. Přívoz jezdí každých 15 minut od 5:25 do 22:00.

K cestě do zoo můžete využít také přívoz, který nahrazuje zřícenou Trojskou lávku. Přívoz je označen jako P8 a jezdí mezi přístavištěm Císařská louka a Troja. Provozní doba v pracovní dny je 7:00 až 19:00, o víkendech 8:00 až 19:00. Interval přívozu je 20 minut v pracovní dny a ve špičkách je o polovinu kratší. Výjimkou z pravidelného provozu může být pouze zvýšení průtoku vody na vodočtu v Praze-Chuchli nad 170 m3/s.

Přívozem na Babu

Po návštěvě zoologické zahrady můžete klidně zvládnout ještě další výlet. Stačí přívozem P2 přejet na levý břeh na přístaviště V Podbabě, odkud se vydáte na procházku Šáreckým údolím. Vystoupáte k dochovaným rozvalinám části letohrádku Baba s krásnou vyhlídkou na Vltavu a okolí. Pokračovat budete podél přírodního parku Šárka-Lysolaje ulicí Nad Paťankou. Tady si přijdou na své milovníci architektury, protože se v ní nachází hned několik významných funkcionalistických vil.

Pokračujte ulicí Pod Mlýnkem až do ulice V Šáreckém údolí, kudy také vede příjemná cyklostezka. Cesta na mnoha místech vede podél Šáreckého potoka a na závěr okruhu se můžete občerstvit v příjemném bistru re.fresh Foodpoint.

Přívozy jsou jedním z příkladů začlenění různých dopravních prostředků do Pražské integrované dopravy, kdy pomáhají zkracovat cesty přes řeku. Na všech sedmi linkách přívozů PID plují palubová plavidla s bezbariérovým přístupem z přístavního mola a platí zde veškeré jízdenky PID. Jízdní kola se přepravují bezplatně. Jízdní řády pražských přívozů najdete zde.

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose