Volby v Bělorusku, při kterých podle oficiálních údajů opět drtivě zvítězil Alexandr Lukašenko nebyly demokratické a vládní strana se při nich uchýlila k podvodům. Vyplývá to z údajů poskytnutých běloruskou komunitou v Praze.
Exit poll v zahraničí je nezávislá iniciativa, která spojila Bělorusy a Bělorusky žijící ve 23 zemích včetně České republiky.
Cílem projektu Exit poll v zahraničí bylo zajistit transparentnost a poctivé sčítání hlasů na volebních okrscích v zahraničí. Takový projekt v Bělorusku není možné uskutečnit, a to kvůli běloruským právním předpisům, které omezují pořádání politologických a sociologických průzkumů. Za těchto podmínek nezávislá volební (elektorální) sociologie v Bělorusku neexistuje.
Například ve volebním okrsku č. 115 v Praze Svjatlana Cichanouskaja získala v exit pollu 93.67 % hlasů, za jejího hlavního oponenta stávajícího prezidenta Alexandra Lukašenka hlasovalo v exit pollu 2.11 %, 1.9 % respondentů a respondentek odmítlo poskytnout odpověď.
Výsledky sčítání hlasů, u něhož byly přítomné dvě nezávislé pozorovatelky z řad místní běloruské komunity, vcelku korespondují s výsledky exit pollu. Oficiální protokol však zatím nebyl sepsán a zveřejněn.
Poprvé za 29 let nezávislosti Běloruska nebyly na volby pozvány mezinárodní pozorovatelé OSCE / ODIHR ani pozorovatelé z Ruské federace. Komise na volebních okrscích byly „sterilní“, tam se nedostaly stovky zájemců z řad nezávislých občanů ani zástupci kandidátů a kandidátek. Tisíce místních pozorovatelů nebyli připuštěni na volební okrsky. Desítky pozorovatelů byly zatčeny.
To vše dělá projekt Exit poll v zahraničí unikátním, jelikož umožňuje získat přehled o skutečných výsledcích hlasování na základě dotazování voličů a voliček na volebních okrscích v zahraničí, a to s maximální transparentností.
Fotografie: Exit poll, Ivan Daník