up_icon

Události

facebook twitter mail

Při volbách v Bělorusku se podvádělo, říkají Bělorusové v Česku

11.08.2020 / AUTOR: Tereza Peřinová

Volby v Bělorusku, při kterých podle oficiálních údajů opět drtivě zvítězil Alexandr Lukašenko nebyly demokratické, říká běloruská komunita v Praze.

Volby v Bělorusku, při kterých podle oficiálních údajů opět drtivě zvítězil Alexandr Lukašenko nebyly demokratické a vládní strana se při nich uchýlila k podvodům. Vyplývá to z údajů poskytnutých běloruskou komunitou v Praze.

Exit poll v zahraničí je nezávislá iniciativa, která spojila Bělorusy a Bělorusky žijící ve 23 zemích včetně České republiky.

Cílem projektu Exit poll v zahraničí bylo zajistit transparentnost a poctivé sčítání hlasů na volebních okrscích v zahraničí. Takový projekt v Bělorusku není možné uskutečnit, a to kvůli běloruským právním předpisům, které omezují pořádání politologických a sociologických průzkumů. Za těchto podmínek nezávislá volební (elektorální) sociologie v Bělorusku neexistuje.

Například ve volebním okrsku č. 115 v Praze Svjatlana Cichanouskaja získala v exit pollu 93.67 % hlasů, za jejího hlavního oponenta stávajícího prezidenta Alexandra Lukašenka hlasovalo v exit pollu 2.11 %, 1.9 % respondentů a respondentek odmítlo poskytnout odpověď.

Výsledky sčítání hlasů, u něhož byly přítomné dvě nezávislé pozorovatelky z řad místní běloruské komunity, vcelku korespondují s výsledky exit pollu. Oficiální protokol však zatím nebyl sepsán a zveřejněn.

Poprvé za 29 let nezávislosti Běloruska nebyly na volby pozvány mezinárodní pozorovatelé OSCE / ODIHR ani pozorovatelé z Ruské federace. Komise na volebních okrscích byly „sterilní“, tam se nedostaly stovky zájemců z řad nezávislých občanů ani zástupci kandidátů a kandidátek. Tisíce místních pozorovatelů nebyli připuštěni na volební okrsky. Desítky pozorovatelů byly zatčeny.

To vše dělá projekt Exit poll v zahraničí unikátním, jelikož umožňuje získat přehled o skutečných výsledcích hlasování na základě dotazování voličů a voliček na volebních okrscích v zahraničí, a to s maximální transparentností.

   Fotografie: Exit poll, Ivan Daník

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose