up_icon

Téma

facebook twitter mail

Kde najdete nejkulturnější včely v republice? Na balkonku Národního divadla!

24.05.2019 / AUTOR: Eva Liliana Matásková

Hlavní město je plné včelstev. Zašli jsme se na ně podívat.

  Věděli jste, že pražské Národní divadlo produkuje vlastní med? Už několik let na jednom z balkonků směřujících na piazzetu můžete najít včelí úl, další jsou potom umístěny v prostorách skladu dekorací ND v blízkosti porodnice U Apolináře. O „národní včely“ se láskyplně stará včelařka Národního divadla Anna Vodrážková (ano, tato pracovní pozice opravdu existuje!). Zašli jsme se podívat na workshop, v rámci kterého dětem i dospělým přiblížila, jak takové městské včelaření vlastně funguje.

Scházíme se před těžkou kovovou bránou a čekáme, až se nás naše průvodkyně ujmou a pustí nás dovnitř. Zahrádka ve výše zmiňovaném areálu skladu ND v lecčems maličko připomíná tajuplnou zahradu z Trnkovy knihy. Trpaslíka ani zlomyslného kocoura jsme tam sice nenašli, zato nás ale překvapily udržované záhony s rozličnými plodinami, které se tam nachází. Kromě toho tam stojí také čtyři dřevěné včelí úly, jejichž obyvatelky si můžou smlsnout na pylech opravdu gurmánských: stačí přeletět zeď a můžou hodovat na rozkvetlé expozici Botanické zahrady hlavního města Prahy. Ani jejich kolegyně ve Zlaté kapličce se rozhodně nemají špatně: ty zase létají opylovat květenu Žofína a Petřína.

„Jen v Praze je zatím registrováno více než 500 včelařů. Městské včelaření v posledních letech neuvěřitelně nabralo na popularitě. Med z městských úlů navíc nebývá zanesen těžkými kovy a zdraví včel neohrožují hnojiva, pesticidy a herbicidy, které se jinak hojně používají na polích i loukách,“ říká Anna Vodrážková.

Trpělivě dětem vysvětluje specifickou hierarchii včelího úlu – vlastně by se spíš dalo mluvit o monarchii. S pomocí velkoformátových makrofotografií učí malé návštěvníky poznat včelí královnu. Nutno podotknout, že děti ji většinou v záplavě tělíček, křídel a pylových košíčků objeví hned, ale rozlišovací schopnost dospělých výrazně pokulhává. „Někteří včelaři si svoje královny značkují barvou, aby je v úlu snáze rozeznali“, vysvětluje Anička. „Já to nedělám, protože to moc neumím. Párkrát jsem to nanečisto zkoušela na trubcích a bohužel to nedopadlo úplně dobře. Myslím hlavně pro ty trubce. Nechci zbytečně pokoušet osud a riskovat, že bych si vlastoručně zabila královnu“.

Demokratická monarchie, panující uvnitř úlů, je opravdu fascinující. Královny vyrůstají v „komnatě“, která je větší než ostatní komůrky v plástvi, a celý svůj larvální život si užívají mateří kašičku, kterou ostatní včely v larvím stádiu dostávají pouze 3 dny. Za běžných podmínek se královna ve včelstvu vyměňuje po dvou letech (může se ale dožít až 5 let!), ale může dojít i k předčasnému „sesazení z trůnu“. To když si včelstvo vychová královnu novou a ta pak může bojovat s původní panovnicí… tohle je daleko napínavější, než seriál Hra o trůny! Je to celé vlastně taková „hra o úly“.

Anička si obléká ochranný oblek a přesouvá se k úlům. Nás přihlížející prosí, abychom se seřadili v bezpečné vzdálenosti tak, abychom dobře viděli, a aby včely zároveň neměly pocit ohrožení. Nejdřív pošle do úlu trochu studeného kouře z kuřáku, aby včely byly mírnější, a holýma rukama (to aby v nich měla lepší cit) beze strachu vytahuje z úlu jednotlivé rámečky. Vypráví o tom, jak včely vyrábí geometricky naprosto přesné voskové plástve se záplavou drobných šestiúhelníkových komůrek. „Někdy jim stavbu předurčím voskovou mezistěnou, ale většinou stačí správný směr stavby v rámečku naznačit voskovou čárou, pak už to zvládají úplně samy,“ vysvětluje. 

Děti způsobně koukají a když dostanou možnost podívat se přímo za včelí úly, kde stojí včelařka, neváhají ani chvilku a neohroženě se tam přesouvají. „To je bzukot!“ konstatuje jeden z kluků fascinovaně a prohlíží si rámečky s pilně pracujícím včelstvem z bezprostřední blízkosti.

Dozvídáme se, že velký zájem je také o pěstování čmeláků, kteří dokážou květiny opylovat efektivněji než včely. Zvládnou dokonce opylovat i rostliny, se kterými si včela neporadí (třeba rajčata) a díky svým rozměrům na pohled působí ještě neškodněji, než včely. Zájem o ně je až takový, že pořídit si svoje vlastní „čmelstvo“ se stalo dost nesnadnou záležitostí, poptávka totiž výrazně převyšuje nabídku.

Absolvovat workshop o včelách bez toho, abychom ochutnali čerstvý med přímo z plástve? Nemyslitelné! Včelařka Anička přináší jeden ze zaplněných rámečků, ze kterého nejdřív zručně sklepne včely do bezpečí úlu. „Můžete kousek ochutnat, opatrně si naberte prstem, ony si to potom opraví, nebojte. Vysajte med a vosk můžete žvýkat jako žvýkačku,“ směje se. Děti si poslušně nabírají a svorně konstatují, že tenhle med chutná úplně jinak, než ty, co znají z obchodů. Aby taky ne, když je nasáklý divadelním prostředím!

 

Chcete se také s dětmi podívat do zákulisí včelstva Národního divadla? Máte ještě jednu možnost zažít tuto nevšední prohlídku, a to 25. 6. 2019 v 16:00. Veškeré potřebné informace najdete zde.

   Fotografie: Jan McGregor pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose