up_icon

Lidé

facebook twitter mail

Uzavírání hranic je nesmysl, říká významný švédský epidemiolog Anders Tegnell

22.04.2020 / AUTOR: Redakce

Místo dramatického omezování pohybu vydalo Švédsko pouze několik doporučení

Švédsko je vedle Běloruska jedinou evropskou zemí, která nezavedla drastická opatření v souvislosti s bojem proti koronavirové pandemii. Anders Tegnell coby lékař, hlavní epidemiolog švédského Úřadu pro veřejné zdraví a architekt celého přístupu k pandemii poskytl pro časopis Nature rozhovor, ve kterém se snaží vysvětlovat, proč je švédská cesta správná.

Mírnější přístup podle něj bude v dlouhodobém horizontu „mnohem udržitelnější“. Na Švédsko se přitom aktuálně obrací i zraky českých odporníků, kteří upozorňují, že omezování pohybu už by mělo pomalu končit. Jinak nás prý čeká druhá vlna epidemie. Ale zpátky ke Švédsku.

Místo dramatického omezování pohybu vydalo Švédsko pouze několik doporučení. Například starším lidem, aby se vyhýbali sociálnímu kontaktu, nebo aby lidé pracovali z domova, pravidelně si umývali ruce a vyhýbali se nepodstatným cestováním. Hranice a školy pro mladší děti však zůstávají otevřené, stejně jako mnoho podniků, včetně restaurací a barů.

Tento přístup vyvolal ostrou vlnu kritiky. Dvaadvacet významných vědců minulý týden ve švédských novinách Dagens Nyheter napsali, že úřady v tomto ohledu selhaly. Vědci rovněž naléhají na politiky, aby přijaly přísnější opatření. Poukazují na vysoký počet úmrtí v domovech pro seniory a celkovou úmrtnost Švédska, která je prý vyšší než úmrtnost severských sousedů, kteří k omezení pohybu i uzavření hranic přistoupili. To ale Anders Tegnell odmítá.

Většina problémů, které nyní máme, není kvůli nemoci, ale kvůli opatřením, která v některých prostředích nebyla řádně aplikována. Úmrtí mezi staršími lidmi je obrovský problém a tvrdě bojujeme. Ale máme data, která ukazují, že epidemie ustupuje, což znamená, že naše sociální distancování a mytí rukou funguje. A s pomocí společnosti Google vidíme, že pohyb Švédských občanů dramaticky klesl. Naše dobrovolná strategie měla skutečný účinek,” říká v rozhovoru epidemiolog Anders Tegnell. „Víme, že covid-19 je velmi nebezpečný pro staré lidi, což je samozřejmě špatné. Ale při pohledu na pandemii existují mnohem horší scénáře než tento,” upozorňuje třiašedesátiletý specialista, která je známý po celém Švédsku

Tegnell přiznává, že země podcenila problémy v pečovatelských domovech. „Měli jsme to důkladněji kontrolovat,” tvrdí. Ale zdravotní systém, který je pod neobvyklým tlakem, vše zvládá, ujišťuje.

Tegnell důsledně hájí švédský přístup a odmítá tvrzení, že Švédsko platí vysokou cenu za to, že se upnulo k myšlence takzvané hromadné imunity, jejíž podmínkou je nakažení značné části populace. „Zveřejnili jsme podrobné modely vývoje v jednotlivých regionech a dospěli jsme k mnohem méně pesimistickým závěrům než ostatní vědci, pokud jde o hospitalizace a úmrtí na tisíc infekcí. Došlo sice k nárůstu, ale zatím to není nijak dramatické. Samozřejmě se dostáváme do fáze epidemie, kde v příštích několika týdnech uvidíme mnohem více případů lidí, kteří skončí na jednotkách intenzivní péče, to je ale stejné jako v jakékoli jiné zemi,” říká Tegnell.

Pokud jde o školy, Tegnell je přesvědčen, že mají zůstat otevřené. „Jsme uprostřed epidemie a podle mého názoru věda ukazuje, že zavírání škol v této fázi nedává smysl. Když nezavřete školy hned na začátku, nedosáhnete požadovaného účinku. Ve Stockholmu, kde je nejvíc případů onemocnění, jsme nyní blízko vrcholu křivky, takže uzavření škol nemá v této fázi smysl,” varuje Tegnell. Podle něj je důležité hledět nejen na fyzické zdraví, ale i na to psychické, což znamená, že mladá generace musí zůstat aktivní.

Epidemiolog rovněž tvrdí, že lidé bez příznaků nejsou takové riziko, jak se o nich mluví. „Šíření nemoci je u těchto lidí ve srovnání s těmi, kteří příznaky vykazují, poměrně malé,” ujišťuje. Nejrizikovější jsou podle něj opravdu ti, co příznaky nemoci covid-19 mají, říká Tegnell.

Tegnell zároveň upozorňuje na to, že existuje jen velmi málo případů opakované infekce, takže o takzvaném imunitě stáda můžeme přemýšlet, přestože nevíme, jak dlouho imunita po prodělané nemoci funguje. Švédsko zatím odolává nejrůznějším tlakům na omezení pohybu. Přístup bude možné hodnotit až zpětně, Tegnell

Na katastrofální důsledky drastického omezení ekonomiky a sociálního fungování lidí ukazuje stále více lidí a to i v České republice s tím, že tyto dopady mohou být ve finále mnohem fatálnější než samotné nemoc covid-19.

Množí se případy zanedbaných bolestí břicha (prasklé záněty slepého střeva a jiné náhlé příhody břišní), drobných poruch hybnosti či mluvení (mozkové příhody) či bolesti v rameni nebo v zádech (akutní infarkty myokardu), a to vše v důsledku strachu pacientů z nákazy během ošetření či hospitalizace,” napsalo například jedenáct lékařů z Univerzity Karlovi ve výzvě vládě, ať ukončí nouzový stav a začneme se vracet do normálního stavu.

Česká republika je již téměř šest týdnů blokována restriktivními opatřeními, která byly zavedena v souvislosti s ochranou zdraví občanů při epidemii covid-19.

Od začátku března dochází ve zdravotnických zařízeních k výpadku služeb pro závažně nemocné pacienty, kteří nejsou COVID-19 pozitivní. Jsou zastaveny preventivní programy v kardiovaskulární péči a v onkologii, byly například omezeny odběry orgánů pro transplantace a řada chirurgických výkonů,” píšou lékaři, mezi kterými je například Martin Balík, Jan Pirk nebo Pavel Kolář.

Experti rovněž ukazují na Itálii, odkud je vidět, že 80 procent populace virózou covid-19 prochází s lehkými příznaky nevyžadujícími hospitalizaci. Z dvaceti procent závažnějších symptomů jich pět procent vyžadovalo příjem na intenzivní péči. Zastánci plné karantény národa a uzavírání se světu přitom kalkulují s padesátiprocentní úmrtností a třítýdenní hospitalizací na jednotkách intenzivní péče. „Tato čísla platí jen pro nejtěžší formy zápalů plic a respiračního distresu. Ty však nacházíme jen u 25-30 % příjmů do intenzivní péče, zatímco celková nejčastější délka pobytu pacienta s covid-19 je mezi 8-10 dny. To zvyšuje odhad maximální dostupné kapacity intenzivní péče více než dvojnásobně. Doplňujeme, že do dneška (21.4. 2020) jsme se v ČR nedostali ve vytížení intenzivních lůžek přes 45 % kapacity, trvale tedy máme více než poloviční rezervu,” zdůrazňují lékaři s tím, že koronavirus SARS-CoV-2 jako původce nemoci covid-19 nezpůsobil v Česku přirozenou úmrtnost.

Je nutné zdůraznit, že fyzické zdraví jde ruku v ruce se zdravím duševním, zdravím socio-ekonomickým a zdravím české demokracie. Nikomu na zdraví nepřidá, když bude muset likvidovat svůj pracně budovaný a dobře fungující podnik, rozdávat výpovědi kvalifikovaným pracovníkům a hlásit se s celou rodinou na pracovním úřadě. Existuje prokázaný vztah mezi kardiovaskulární úmrtností, četností onkologických onemocnění a psychiatrickými onemocněními v souvislosti se ztrátou zaměstnání,” stojí ve zmíněné výzvě.

Dlouhodobá izolace je podle expertů devastační pro celou společnost. Izolace a omezení aktivit zvyšují spotřebu alkoholu a dalších návykových látek, závislost na počítačích a gamblerství. Izolace vede k nárůstu domácího násilí, rozvodovosti, napětí ve společnosti a agresivity, uzavírají.

 

Fotografie: Jonathan Nackstrand/AFP/Getty

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose