up_icon

Události

facebook twitter mail

Vernisáže, setkání s umělci i komentované prohlídky. Užjte si Týden umění naplno

17.04.2019 / AUTOR: Vlaďka Hyláková

Nenechte si ujít druhý ročník festivalu výtvarného umění.

Chcete zažít Velikonoce trochu jinak? Jestli patříte mezi nadšence do výtvarného umění, rozhodně byste si neměli nechat ujít druhý ročník festivalu Týden umění, který začíná právě na velikonoční pondělí 22. dubna a potrvá do 28. dubna. V rámci festivalu na vás čeká stovka vernisáží, komentovaných prohlídek, setkání s umělci a dalších doprovodných akcí. Vybrali jsme pro vás to nejzajímavější z každého dne. 

Ve dnech 22. až 28. dubna proběhne v Praze druhý ročník festivalu Týden umění, do kterého se i letos zapojily přední pražské galerie, výtvarné instituce a muzea. Kdy jindy si užít společnost umělců a výtvarných děl než během týdne, který je umění zasvěcený.

Mottem letošního ročníku je sousloví „ušlechtilé radosti“, což v nás může vyvolávat nejrůznější obrazy. Ve spojení s festivalem se ovšem jedná o citát z petice, kterou kulturní veřejnost před sto lety protestovala proti vystěhování Obrazárny Společnosti vlasteneckých přátel umění a zabrání budovy Rudolfina pro poslaneckou sněmovnu: „Vyhoštěním sbírek Společnosti (...) pozbyla by však také celá česká veřejnost na dobu nejméně jednoho desetiletí možnosti, používati jich k různým účelům vzdělávání, vědy, i třeba jen ušlechtilé radosti. Je otázkou věru uvážení hodnot, zdali v době všeobecného materialismu a honby za požitkem, poskytovaných v kinech, operetách a prostředky ještě podřízenějšími, měla by býti jedna z nejušlechtilejších příležitostí ku pěstění krasocitu a zjemnění povah na tak dlouhou dobu úplně z tohoto vlivu vyloučena.

Proč vlastně festival výtvarného umění vznikl? Především proto, aby upozornil na širokou škálu doprovodných programů, kterou muzea a galerie pro své návštěvníky připravují. Kromě vernisáží se můžete těšit na nejrůznější debaty, přednášky a semináře, které se budou týkat také sběratelství, restaurování, produkce výstav nebo trhu s uměním. 

Týden umění 2019 – nenechte si ujít

Pondělí 22. dubna

Velikonoční pondělí na Pragovce

V rámci Týdne umění Pragovka připravila malířský workshop pod vedením zkušeného lektora z řad rezidentů Pragovky. Inspiraci můžete najít v právě probíhající výstavě Flying Inn, kterou kurátorsky připravil historik umění Karel Srp. Workshop je určený pro malé umělce ve věku od 3 do 10 let i pro mladší děti v doprovodu rodičů. 

Kde: Pragovka Gallery, Kolbenova 923/34a, Praha 9, od 10:00 do 18:00

Listování

Milovníci knih o umění mají možnost listovat vzácnými tisky a bibliofiliemi, které vyšly v rámci ediční řady galerie. Jedním z takových klenotů je například vzácná kniha František Kupka – Člověk a Země, která vyšla v kambodžské, mongolské buddhistické a mongolské pastevecké úpravě. Jedná se o knižní artefakt, který je opatřený drahými kameny a ručně tepanými ornamenty. Kromě vzácných knih budou k listování i ke koupi katalogy k výstavám nebo monografie umělců – Zdeňka Sýkory, Karla Malicha, Václava Boštíka a mnoha dalších.

Kde: Schönkirchovský palác, Mikulandská 7, Praha 1, od 13:00 do 18:00

Úterý 23. dubna

Mikuláš Medek: Nejdražší autor českého poválečného umění

Arthouse Hejtmánek vám během Týdne umění představí nově objevený obraz Mikuláše Medka z roku 1956, který byl v únoru vydražen ve Spojených státech za více než 24 milionů korun. Stal se tak nejdražším dílem českého poválečného umění. Šéfredaktor portálu artplus.cz Jan Skřivánek návštěvníkům připomene nejvýznamnější prodeje Medkových děl za posledních dvacet let.

Kde: Arthouse Hejtmánek, Goetheho 2, Praha 6, od 17:00

Sculpture Walks

Milujete netradiční procházky Prahou? To byste si neměli nechat ujít komentovanou procházku s kurátorkou veřejné plastiky Marií Foltýnovou po pražském Petříně. Vrch Petřín skrývá nejednu sochu, kterou při májových procházkách k pomníku Karla Hynka Máchy míjíme. Jen málokdy jim ale věnujeme víc pozornosti. Pojďme to napravit. Procházka začne u horní stanice lanové dráhy. Postupně se pokusíte cestou dolů najít většinu uměleckých sochařských děl Petřínských sadů.

Kde: Petřínské sady, Praha, od 17:00

Středa 24. dubna

Avantgardní kavárna

Angelo Mario Ripellino byl fascinovaný střetem magické tradice a ostrého smyslu pro modernitu umělecké Prahy 20. let. Přijďte zažít střet obrazů od Toyen, Štýrského nebo Čapka s avantgardní poezií. Avantgardní kavárna je komponovaný večer ve výstavě Praha byla krásnější než Řím. Příběh české avantgardy. V případě zájmu je potřeba udělat rezervaci na [email protected] Cena vstupenky je 140 Kč. 

Kde: Museum Kampa, U Sovových mlýnů 2 Praha 1, od 18:30

Schikaneder, Štyrský, Kupka a další

V rámci předaukční výstavy Galerie Kodl máte jedinečnou možnost vidět stěžejní díla Františka Kupky, Jakuba Schikanedera, Jindřicha Štyrského nebo Emila Filly. Každý den od 16:00 proběhne prohlídka s odborným výkladem, během níž uvidíte 250 mimořádných a vzácných uměleckých děl zcela zdarma. Výstava bude zakončena aukcí na pražském Žofíně v neděli 26. května od 12:00. 

Kde: Galerie KODL, Národní 7, Praha 1, od 16:00

Čtvrtek 25. dubna

Setkání nad knihou Šílený hedvábník

Uměleckoprůmyslové museum v Praze a nakladatelství Slovart spolu s vámi přivítají knihu Šílený hedvábník. Zika&Lída Ascher: textil a móda, která doprovází stejnojmennou úspěšnou výstavu v UPM. Autorka knihy Konstantina Hlaváčková představí svůj několikaletý výzkum osobnosti designéra látek Ziky Aschera, který pocházel z Prahy, i když větší část svého života prožil v Londýně, a poodkryje i detaily, které se nevešly ani do knihy, ani na výstavu. Setkání se zúčastní také syn Ziky a Lídy Ascherových Peter se svou manželkou Robin, kteří doplní Zikův příběh osobními vzpomínkami a detaily ze života v rodině Ascherových.

Kde: Multifunkční sál v hlavní budově UPM Ulice 17. listopadu 2, Praha 1, od 18:30

Behind the Scenes

Nahlédněte s vedoucí výstavního odboru Janou Šmídmajerovou do zákulisí příprav nové sbírkové expozice umění 1796–1917 ve 4. patře Veletržního paláce. Koncepce expozice bude založena na důležitých tématech, která jsou pro umění dané doby typická a charakteristická (portrét, krajina, historická, náboženská tematika apod.). Takový přístup umožní vystavit i díla ze sbírek Národní galerie, která se zatím ve stálých expozicích neobjevovala, přestože patří k významným příkladům dobového umění, například díla Caspara Davida Friedricha, Lovise Corintha, Maxe Klingera, Ivana Konstantinoviče Ajvazovského, Antona Romaka a řady dalších.

Součástí expozice budou i díla z tzv. Francouzské sbírky, která byla zatím vystavována jen samostatně. Jedná se např. o díla Eugena Delacroixe, Camilla Corota, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha, Pabla Picassa nebo André Deraina.

Kde: Veletržní palác, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, od 17:00

Pátek 26. dubna

Mikrokosmos holešovického Výstaviště

Chcete poznat mikrokosmos holešovického Výstaviště? Pojďte na komentovanou procházku, během které se dozvíte detaily o struktuře budov odrážející hrátky s kulturní politikou napříč dvěma staletími. Provázet vás budou teoretičky architektury Lyndy Zein a Jany Pavlové a antropoložka urbanistiky Olgy Srstkové. Sraz je v 17:30 v Holešovické Šachtě.

Kde: Bubenská 14, Praha 7, od 17:30

Přátelské setkání s Lenkou Sýkorovou

Galerie Zdeněk Sklenář představuje výstavu Zdeňka Sýkory nazvanou Moje příroda. Jedná se o intimní retrospektivu prezentující ve zcela novém kontextu některá Sýkorova díla. Překvapením je uvedení nepříliš známé Sýkorovy fotografické tvorby z první poloviny 40. let. V kurátorském výběru Lenky Sýkorové, manželky Zdeňka Sýkory a spoluautorky mnohých Sýkorových děl, se vedle fotografií představí i méně známé kubistické obrazy ze 40. let nebo postimpresionistické krajiny z let padesátých. Nenechte si ujít možnost setkat se Lenkou Sýkorovou osobně. Přijďte se od ní dozvědět více nejen o výstavě, ale i o Sýkorovi a o životě s umělcem. 

Kde: Schönkirchovský palác, Mikulandská 7, Praha 1, od 13:00

Sobota 27. dubna

MÁME OTEVŘENO: Jiřičné vidění

U příležitosti životního jubilea Evy Jiřičné probíhá v Centru DOX retrospektivní výstava této světoznámé české architektky, která představuje její celoživotní tvorbu. Vystaveny jsou části originální projektové dokumentace významných realizací, jejich architektonické modely i ukázky interiérového designu a filmové projekce spojené s životem a dílem Evy Jiřičné. V rámci rodinné výtvarné dílny k výstavě JIŘIČNÁ můžete na vlastní kůži zažít její způsob vidění a vytvořit si svou vlastní čistou a krásnou architekturu. Dokážete si představit místo vytvořené pouze ze skla a oceli a přitom inspirované přírodou? 

Kde: Centrum současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, od 14:00

Proměny Rudolfina

Seznamte se s historií Rudolfina. Budova postavená jako koncertní a výstavní síň prošla hned několika proměnami. Kdo by dnes věřil, že v ní byla i tělocvična? Se zdejšími průvodci se dostanete do zajímavých míst a zároveň se dozvíte někdy až neuvěřitelné zvraty, které za dobu své existence budova prodělala. Součástí bude i prohlídka výstavy A Cool Breeze.

Kde: Alšovo nábřeží 12, Praha 1, od 14:00

Neděle 28. dubna

Beseda s autorkou Renátou Fučíkovou

Přijďte si poslechnout příběh ilustrátorky a autorky řady knih pro děti a mládež Renáty Fučíkové, která v rámci večera představí výběr svých 5 „srdcovek” ze své bohaté tvorby, ale i nejčerstvější publikace. Součástí odpoledne bude také komentovaná prohlídka výstavy STORIES a samotné besedě bude předcházet dětská tvůrčí dílna.

Kde: Pelléova 91/10 Praha 6, od 17:30 

Trhy Pragovka + Artbazaar

Umělci sídlící na Kolbenově přejímají genius loci zaniklého světa, kde se ještě vyrábělo a zkoumalo, v rámci oboru, kterému se věnují. Zaniklé továrny se všude na světě často pronajímají jako ateliéry, umělci se mezi nimi přesouvají podle toho, jak výhodné je pro ně mít ateliér v dané lokalitě. Pragovka Art District není pro akci jen kulisou, v níž se odehrává, ale je živnou půdou, inspiračním zdrojem a zároveň obrovským zázemím. Přijďte na jedinečné trhy, kde budou rezidenti Pragovky prodávat svá drobná díla za přijatelnou cenu s horní hranicí 3000 Kč za dílo. Těšit se můžete i na zajímavý doprovodný program. 

Kde: Pragovka Gallery, Kolbenova 923/34a, od 10:00 do 23:00

Kompletní program festivalu Týden umění najdete zde. Vyrazíte taky za uměním?

 

   Fotografie: unsplash.com, tydenumeni.cz, facebook.com/NGPrague.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose