up_icon

Téma

facebook twitter mail

Den matek není MDŽ. Kdy a proč se slaví a jaké dárky potěší každou maminku?

03.05.2019 / AUTOR: Martina Háchová

Kdy naposledy jste řekli své mámě, že ji máte rádi? 12. května jí to můžete připomenout.

U nás ho na desítky let vystrnadil Mezinárodní den žen, Den matek se však slavil mnohem dřív než komunisti začali rozdávat rudé karafiáty soudružkám. Plodnost a mateřství oslavovali s velkou parádou už staří Řekové a Římané. Pocty patřily matce všech bohů, buď řecké Rhee či římské Kybelé, a už tehdy probíhaly v květnu, stejně jako dnes; letos konkrétně 12. 5.

Kořeny Dne matek lze najít i v římských oslavách mateřství zvaných Matronalie, které se konaly v první březnový den a byly zasvěceny bohyni Juno, ochránkyni vdaných žen a nastávajících rodiček. V Anglii se pak od 16. století slavila takzvaná Mateřská neděle nebo Neděle matek (Mothering Sunday), křesťanský svátek stanovený na čtvrtou neděli od začátku půstu. Mnoho chudých, kteří sloužili v bohatých domácnostech daleko od svého rodiště, tehdy dostávalo den volna, aby mohli navštívit svůj domovský, či také mateřský, kostel, jinými slovy místo, odkud pocházeli a kde žily jejich matky a rodiny. Cestou trhali květiny, které přinesli buď do kostela, nebo své matce. Ve Velké Británii a Irsku se maminky oslavují dodnes právě v tento den. Nejčastěji však oslavy Svátku matek vycházejí na druhou květnovou neděli.

Stejně jako my slaví v tento den svátek matek například Němci, Rakušané či Maďaři, ve Francii připadá na první neděli v červnu, v jiných státech je pak pevně spjat s konkrétním datem – v arabských zemích se slaví 21. března, v Polsku 26. května. No a Rusové musí mít jako vždy něco úplně extra, ti na své mámy čekají s kyticí poslední neděli v listopadu.

Bez ohledu na různá data je Den matek všude na světě poctou mateřství, i když podobně jako další svátky, ani tento v průběhu let neunikl komercionalizaci, proti níž protestovala dokonce i sama jeho „zakladatelka“, američanka Anna Reeves Jarvis, bojovnice za práva matek, na jejíž počest vyhlásil v roce 1914 svátek matek americký prezident Woodrow Wilson. Jiní prvenství připisují Juliet Calhoun Blakely, jíž v ten den vzdávali hold její synové, kteří naléhali i na ostatní, aby prokazovali svým maminkám úctu. Oficiálně přišla s nápadem oslavovat Den matek už kolem roku 1870 Julia Ward Howe. Svátek v sobě kromě jiného skrýval i myšlenku pacifismu. Oslavy se sice uchytily a lidé následujících deset let své matky oslavovali, jenže když vyschl zdroj financí, tradice se vytratila. Až se objevila Anna Jarvis. Počátkem 20. století se rozhodla uspořádat soukromou oslavu památky své maminky, organizovala i pracovní kluby, které se staraly o čistotu a pořádek a nabízely sanitární a zdravotní pomoc. Anna usilovala o rozšíření oslav Dne matek a oficiální uznání svátku; poté co její kampaň podpořil filadelfský velkoobchod s oblečením, získala skutečnou oporu a dosáhla svého. Stála také u spojení Dne matek s náboženskými oslavami – v roce 1908 přišly do kostela v západovirginském Graftonu stovky matek i s dětmi, aby oslavily novopečený svátek; dnes je tato církevní budova svatyní tohoto dne a byla prohlášena národní památkou. O několik let později americký Kongres skutečně Den matek uznal a povýšil ho na celonárodní americký svátek. Mámy napříč USA v tento den nepracovaly, jejich domácí povinnosti převzali manželé a děti. Tradičním dárkem se stal karafiát, přičemž rodiny navštěvovaly i zemřelé maminky na hřbitově, těm přinášely na hrob bílou variantu květiny. V roce 1912 vznikla Mezinárodní asociace Dne matek a svátek pronikl do celého světa.

U nás jsme začali tento den slavit v roce 1923, především díky Alici Masarykové, dceři prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Během druhé světové války hodně pošramotil pověst svátku Adolf Hitler, který uděloval v Den matek medaile za zásluhy ženám, které porodily více než čtyři árijské děti, a oceňoval také ty, jejichž děti padly v boji za Německou říši. Částečně proto, ale zejména aby se vymezili vůči první republice, zavedli po roce 1948 komunisté březnový Mezinárodní den žen a svátek matek upadl téměř v zapomnění. Vzkřísil ho až revoluční rok 1989.

Podstatou je oslava mateřství – napříč státy se však neliší jen termín svátku, ale také způsob, jakým se vděk a láska mamince vyjadřuje. Kytice a bonboniéra je klasika, děti vyrábějí přáníčka. Květina je vůbec evergreen, v Austrálii nosí muži nosí kytičku i v klopě saka jako vyjádření pocty své matce. To Britové, Mexičané a Francouzi raději pozvou maminku na nějakou mňamku do restaurace. Častým je i „osvobození“ maminky od domácích prací a navrch rozmazlování à la snídaně do postele. Filipínci považují své maminky za „světlo domácnosti“ a v den oslav je vozí po nákupech a salonech krásy. V Nepálu se vzpomíná na zesnulé matky, jejichž potomci se každoročně vydávají na pouť k jezírku Mata Tirtha, kde by podle bájné pověsti měli spatřit maminčinu tvář v odrazu vody…

Čím potěšit maminku ke Dni matek?

Je jedno jak to zařídíte, bude-li to „jenom” tulipán a pusa na tvář nebo opulentní hostina v restauraci, ale udělat jednou za rok radost té, která člověku dělá pomyšlení celý život, je přece to nejmenší! Znáte nějakou ženu, kterou by nepotěšila hezky svázaná kytice? Anebo něco sladkého na zub? Ohromte svou maminku a nechte jí kurýrem doručit květiny přímo do práce či domů. Nebo ji vyveďte do restaurace a dopřejte si spolu degustační či několikachodové menu, třeba i nějakou exotiku. Darujte jí půlden v salónu, kde ji budou rozmazlovat kosmetičky a masérky, anebo doma vyhlašte „Den, kdy maminka nemusí hnout ani prstem”. Cokoli se počítá, nakonec i jednoduché „Mami, mám tě rád”…

 

   Fotografie: Unsplash.com

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose