up_icon

Téma

facebook twitter mail

Spolu u vánočního stolu. Ve Westfield Chodov zvou osamělé ke společné štědrovečerní hostině

04.12.2019 / AUTOR: Redakce

Protože o Vánocích by nikdo neměl být sám.

Podle staré české tradice ke štědrovečernímu stolu prostíráme vždy o jeden talíř navíc. Je pro nečekaného hosta, který by se z nějakého důvodu mohl objevit u našich dveří. Třeba i proto, že nechce trávit Vánoce sám. Ve Westfield Chodov letos o Štědrý den prostřou pro osamělé duše hned 100 talířů.

Ne každý z nás má možnost oslavit Vánoce v kruhu svých nejbližších přátel a rodiny. Minulý rok se proto 24. prosince po zavírací době ve Westfield Chodov poprvé podávala speciální vánoční večeře. Ke štědrovečerní tabuli zasedla zhruba čtyřicítka lidí, kteří by jinak Vánoce trávili v osamění nebo si vánoční veselí podle svých představ zkrátka nemohli dovolit. Mnoho z nich tak opravdovou vánoční atmosféru zažilo po dlouhé době nebo dokonce úplně poprvé.

„Specifikem naší štědrovečerní večeře je to, že se koná skutečně přímo na Štědrý večer. To se nám daří díky pomoci řady dobrovolníků i některých nájemců a partnerů této dobročinné akce,“ přibližuje průběh večera Petra Valentová, marketingová manažerka Westfield Chodov.

Pomozte rozdávat radost

Po loňské premiéře se letošní vánoční hostina rozroste a pozvání ke štědrovečerní hostině tak dostane stovka hostů, kteří by jinak Štědrý večer neslavili nejspíš vůbec. Z loňské zkušenosti vyplynulo, že paradoxně největším oříškem je oslovení hostů, pro které je celá štědrovečerní akce určena. Problém osamělých lidí totiž často spočívá i v tom, že o jejich samotě tuší jen jejich nejbližší okolí. Sousedé odvedle, pečovatelky nebo třeba jen poštovní doručovatelé.

„Přihlásit se ke štědrovečerní večeři může každý. Finální stovku hostů pak náš tým z přihlášených vybere v závislosti na konkrétní situaci každého z nich. U stolu se pak sejde stovka lidí s různými osudy, z různých komunit a prožijí večer společně. S pozváním hostů nám může pomoci i veřejnost,“ vysvětluje Marcela Hrdličková, ředitelka Westfield Chodov.

Jedním z loňských účastníků je také Patrik Procházka se svým asistenčním psem Theem. Patrik se narodil předčasně a byla mu diagnostikována mozková obrna, proto je prakticky celý život na vozíku. On sám ovšem svůj vozík s úsměvem označuje jako židli, kterou si nosí všude s sebou. Vystudoval psychologii v USA, cestuje po světě, pracuje jako psycholog, pořádá zajímavé přednášky a pomáhá dětem, které jsou jiné, aby se necítily být na obtíž a nevnímaly se tak, že se nepovedly.

„Vánoce jsou svátky vzájemné štědrosti a vděčnosti. Proto mě nesmírně těší, že Westfield Chodov přišel právě s nápadem večera pro ty, kteří se ocitli sami, aby se spojili a pochopili, že v tom opravdu nikdy sami nezůstanou. Pro tyto lidi je důležité poznat, že ačkoli jim denně někdo hází klacky pod nohy (nebo pod kola), pořád existuje naděje, že v tom nejsou sami. Že na ně nezanevřeli zdaleka všichni. Je to vlastně i taková odměna za to, že to nevzdali. Zároveň je potřeba umět si život užít, bezpodmínečně. Užívat si každou chvilku takovou, jaká je, zahodit ostych a předsudky a umět pomoc nejen poskytovat, ale také ji přijímat,” říká Patrik Procházka.

Kromě tradiční české hostiny čeká na hosty štědrovečerní večeře také hudební a zábavní program. Samozřejmě nebude chybět ani vánoční stromeček, pod který Ježíšek symbolicky nadělí několik dárků.

Víte o někom, koho by účast na štědrovečerní akci potěšila? Není nic jednoduššího, než daného člověka nominovat.

Tipy na hosty štědrovečerní večeře mohou lidé zasílat na emailovou adresu [email protected] nebo prostřednictvím facebookového profilu centra. Na stejné kontakty se lze obrátit také v případě zájmu o dobrovolnickou spolupráci i firemní partnerství akce.

 

Fotografie: unsplash.com, Westfield Chodov.

commentkomentáře
favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose