up_icon

Jídlo

facebook twitter mail

Spojka Karlín se rozhodla spojovat lidi a ví jak na to!

25.06.2019 / AUTOR: Stanislav Hampl

Nová restaurace pro flexitariány zdobí pražský Karlín, který něco takového potřeboval jako sůl.

Na začátku byla myšlenka: „Spojit lidi s různými požadavky na jídlo u jednoho stolu.” V místní restauraci si vybere vegan, vegetarián, celiak a další lidé s náročnými požadavky. To, že se to povedlo, značí, že už několik dní po otevření sem proudí lidé ochutnat místní svěží menu.

Pernerova 697/35, Praha 8

PO–PÁ 08:00–23:00, NE 09:00–23:00

Spojka je čerstvým přírůstkem do karlínské office zóny. Její kuchyně nese přízvisko mezinárodní a když budete delší dobu studovat místní menu, neujde vám, že jsou zde paralely s jejich první restaurací Etnosvět zde. Ačkoliv v Etnosvětě jsou striktně vegetariánští, Spojka se hlásí k novému a udržitelnějšímu směru, který nyní hýbe světem, a to flexitariánství (maso si dej střídmě, a pokud už si ho dáváš, tak ať je z volných chovů a se zvířetem ať je šetrně zacházeno).

Restaurace svoji silnou filozofii přenáší na talíř i do interiéru, který jim pokojovými kytkami zaplnila česká Haenke, a tak zde různě visí a postává 356 nádherných květin. Interiér je v duchu mezinárodního směřování kuchyně vytvořen z masivních materiálů, ale nebojí se jít do barevných vzorů.

„Naší hlavní myšlenkou je ukázat lidem, že to jde i jinak, a tak jim chceme ukázat náš směr a filozofii a třeba jim tím dopřát hlubší zážitek z jídla. Nepoužíváme žádné průmyslově zpracované potraviny, rafinovaný cukr. Naopak se snažíme používat naklíčené luštěniny, fermentované potraviny jako kombuchu, zázvorové pivo i kvašené okurky,“ řekla nám Helena Slavíková ze Spojky.

Spojka prostě usiluje o to, dělat věci jinak a nebojí se držet se svých názorů. Navazují spolupráci s křivou zeleninou, aby se do jejich kuchyně dostala i zelenina, která by v běžném supermarketu neměla šanci. Jasně se vyslovili proti rozvozům v jednorázových obalech a řeší teď společný projekt s firmou rekrabička.

Restaurace tak vytváří společný prostor pro místní obyvatele i pro ty, kteří do Karlína dojíždí za prací, proto otevírají v týdnu od 8:00 a nabízí snídaňové menu, kterému dominují lívance z čirokové mouky za 155 Kč a ovesná kaše s kokosovým mlékem a mandlovým máslem za 185 Kč, pak zde můžete dostat výborné polední menu podle sezónní nabídky.

Stálé menu si zakládá na svých vyhlášených klasikách, které se už i v tak nové restauraci začínají usazovat. My měli to štěstí ochutnat jako předkrm ceviche z divokého lososa s mango-avokádovou salsou (240 Kč), v kterých se výborně vyvážila chuť divoké ryby s jemně nasládlou salsou a příjemně nás navnadila na hlavní chod, a to místní vyhlášený sushi bowl s teriyaki kuřetem (255 Kč), který jenom podtrhl, jakou pestrost v sobě skrývá místní kuchyně. Nakonec jsme naši degustaci zakončili raw jahodovým cheesecakem a čokoládovým dortem s borůvkami. Chuť obou byla podpořena alternativami k běžnému cukru (medem nebo kokosovým cukrem) a musím říct, že už jsem dlouho nejedl takto příjemně jemně sladké dezerty, které přitom byly velmi vláčné a svěží.

„Snažíme se i alkohol brát lokální. V našem lístku najdete českou whisky a český gin. Pivo máme z pivovaru Záhora, jehož majitel stál i za projektem místní office budovy, ve které se právě nacházíme,“ dodala Helena Slavíková.

Spojka Karlín je velmi příjemná restaurace, kterou můžeme doporučit v každou denní dobu. Díky příjemným boxům se zde můžete i zavřít s počítačem a na pár hodin si zde udělat kancelář a přitom se projíst od snídaně až k večeři bez pocitu přehnaných výčitek, protože místní kuchyně se chová k surovinám maximálně ohleduplně a s respektem.

„Všichni, kteří tvoříme tým restaurace, se snažíme do našeho konceptu vnést i kus sebe a naše zkušenosti se stravováním. Třeba kombuchu a zázvorové pivo už několik týdnů ladí naše generální manažerka Daria,“ dodává s úsměvem Helena Slavíková.

 

Už jste byli ve Spojce Karlín?

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose