up_icon

Téma

facebook twitter mail

Sdílené lednice: ideální způsob, jak přestat plýtvat jídlem

08.03.2018 / AUTOR: citydog.cz

Velmi oblíbené jsou například u studentů.

V době, kdy nám schránky zahlcují reklamní letáky s akčními nabídkami, se snadno stane, že nakoupíme mnohem víc jídla, než jsme reálně schopni zkonzumovat. To, že můžeme nepotřebné jídlo nabídnout do potravinových bank, asi víme už všichni. Ale sdílené lednice jsou mnohem jednodušší cestou, jak jídlo poslat dál. A navíc posilují sousedské vztahy a podporují vznik komunit.

Projekty sdílení jídla neboli foodsharingu odstartovaly kdysi v Americe a i v Evropě mají zelenou. V Německu byla jedna z prvních veřejných lednic umístěna v Münsteru a brzy se k němu přidala další německá, ale i rakouská města. Do lednic u našich sousedů nepřispívají jen jednotlivci, ale i pekárny či restaurace. V Praze se první sdílená lednice objevila v roce 2016 u kavárny Na půl cesty (centrální park Pankrác, 140 00 Praha 4). Všeobecně by se dalo říct, že sdílené lednice najdeme nejčastěji u kaváren, vysokoškolských kolejí nebo různých komunitních center.

Tato lednice byla vůbec první, která se v Praze objevila. Na Pankráci, hned u kavárny Na půl cesty, ji zřídil Pavel Vodička. „Nápad se sdílením lednice ve veřejném prostoru jsem dostal, když jsem slyšel, kolik jídla se ročně v našich domácnostech vyhodí. Jde o desítky kilogramů. Dal jsem tedy inzerát, opatřil starší lednici a po domluvě s kavárnou jsem ji umístil právě sem. Lidé mohou nosit potraviny, o kterých vědí, že je nespotřebují. Třeba před odjezdem na dovolenou nebo po oslavě, kde jídlo zbylo. Anebo pokud prostě chtějí pomoci, podělit se o potraviny s tím, že jindy službu využijí zase oni,“ podotýká Pavel Vodička. 

U této pankrácké lednice naleznete navíc sdílenou šatní skříň. Takže kromě jídla můžete poslat dál i něco na sebe. O sdílených šatních skříních jsme článek už psali, jestli vás toto téma zajímá, můžete si ho přečíst zde.

Pokud si myslíte, že sdílené lednice využívají jen bezdomovci, jste na velikém omylu. Stejně tak, jako je to se sdílenými skříněmi, může jejich obsah využít naprosto kdokoli. Jdete pozdě z večírku a máte děsný hlad? Skončili jste pozdě v práci a všude mají zavřeno? Všechny tyhle problémy dokáže sdílená lednice vyřešit. Velmi populární jsou lednice i na vysokoškolských kolejích. V Praze je konkrétně najdete na Roosveltově koleji (Strojnická 1430/7, 170 00 Praha 7) a na koleji Vltava (Chemická 953, 148 28 Praha 4).

Asi každý student zná následující situaci. V neděli si od maminky veze plnou krosnu navařeného jídla. Ale někdy na to zkrátka není chuť nebo se zrovna přespí jinde a maminčino celovíkendové vaření by mělo přijít nazmar? Určitě ne! A řešení? Kolejní sdílená lednice. Skvělý nápad, jak neplýtvat jídlem. A když by bylo zrovna hluboko do kapsy a poslední kilo jste utratili za levné víno, určitě tam něco k snědku také najdete. 

Lednice na Roosveltově koleji funguje více než rok a podle slečny Kejtlin Šlepkovské, která se o lednici stará, si už všichni pomalu zvykli a jídlo se tam moc dlouho „neohřeje“.

Další místa, kde lednice skvěle fungují, jsou různá eko centra nebo dokonce prostory městských částí. Lednice v eko centru Toulcův dvůr (Kubatova 32/1, 102 00 Praha 10  Hostivař) funguje přes dva roky a místní si ji nemůžou vynáchválit. „Lednici snad nejvíce využívají místní maminky, které na Toulcově dvoře navštěvují rodinné centrum Mateřídouška, nebo jejichž děti chodí do Mateřské školy Semínko. Přicházejí sem ale i lidé z okolního sídliště. V lednici nejčastěji najdete potraviny pro malé děti (např. drahé bio kašičky), které dítě přestalo náhle jíst. Dále zde poměrně často končí exotické potraviny, které někdo dostane jako dárek, ale zdají se mu příliš extravagantní“, vysvětluje Halina Holá, pracovnice Infocentra a lektorka rodinného centra Mateřídouška.

Městská část Suchdol zase zřídila sdílenou ledničku přímo ve vstupních prostorách radnice (Suchdolské nám. 734/3, 165 00 Praha – Suchdol) a dokonce ji i pojmenovali. Lednice se jmenuje Berta, protože byla přivezena 23. září, kdy právě Berta slaví svátek.

Pokud byste také rádi něco darovali, nezapomeňte, že jídlo nesmí být zkažené. Ale pokud je třeba prošlá doba trvanlivosti a víte, že jídlu nic není, můžete ho do lednice dát. Každý totiž jídlo konzumuje na svoji vlastní zodpovědnost. 

Pravidla užívání veřejné lednice:

  • Dávejte do lednice pouze jídlo, které se dá ještě sníst. Plesnivé nebo nahnilé ovoce/zeleninu dejte raději na kompost.
  • Vezměte si co chcete, ale vždy zkontrolujte stav jídla. Jen vy nesete zodpovědnost za to, co sníte.
  • Udržujte pořádek.
  • Nalepte na lednici lísteček, pokud jste přinesli něco nového dobrého.
  • Pečivo a pet lahve můžete položit pod lednici nebo na místo pro to určené.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: FB Veřejné lednice Praha, unsplash

 

commentkomentáře
přihlásit se pomocí
nebo komentujte bez registrace
Přestat odpovídat

favouritnejčtenější

Našli jsme vakcínu proti koronaviru, tvrdí rumunští vědci

Nový lék se začíná okamžitě testovat.…

heart

Líbil se vám tento článek?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
heart

Líbí se vám náš obsah?
Podpořte nás!

Jsme nezávislé médium bez velkých investorů či zahraničních vlastníků. Proto budeme rádi, pokud nám projevíte svou přízeň prostřednictvím malého příspěvku. Děkujeme!

Podpořte nás a pošlete nám:
Zavřít nemám zájem close
Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace
popupClose